Author Topic:  [Crime/Drama/Thriller]Mr. Robot - 2016  (Read 1643 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Grigore

  • Full Member
  • *
  • Posts: 203
  • Reputation: 3
  • Gender: Male
  • Per aspera ad astra
  • Real Name: Grigore
[Crime/Drama/Thriller]Mr. Robot - 2016
« on: 22 May 2016, 18:03:46 »
Poză:
Nume serial:Mr. Robot
Descriere:Până acum Hollywood-ul ne-a prezentat tot felul de povești plate și filme cel mult mediocre despre hackeri. Eu unul nu-mi amintesc să fi văzut vreun film decent cu hackeri până acum, deși subiectul e unul extrem de ofertant. Poate că din acest motiv am fost sceptic atunci când am auzit de Mr. Robot. Însă, după ce am dat play, mai exact după șase minute și treizeci de secunde, am realizat cu surprindere și entuziasm că în sfârșit s-a găsit cineva care să trateze cu talent cinematografic universul cibernetic.

Serialul ne prezintă povestea lui Elliot (Rami Malek) – un tip singuratic, fără prieteni, ce se confruntă cu o anxietate socială severă. Dacă în timpul zilei Elliot e un simplu tehnician la firma de securitate informatică AllSafe, în timpul liber Elliot se folosește de abilitățile sale cibernetice pentru a depista tot felul de ticăloși, pedofili sau criminali pe care mai apoi îi predă, sub protecția anonimatului, pe mâna poliției.

Elliot nu e nici pe aproape mulțumit de viața sa, e antisocial, are crize frecvente din cauza singurătății și din acest motiv își administrează 30 de mg de morfină pe zi și 8 mg de suboxene pentru a nu deveni dependent.

Mr. Robot nu e un serial doar despre hackeri, despre niște tipi care sparg niște parole, ci merge mult mai în profunzime; ne prezintă demonii lui Elliot, viziunea sa asupra lumii, asupra societății, fiind, din acest punct un intens thriller psihologic. Pe de alta parte metaforic ne transmite si ideea civilizaţie despre oamenii care încearcă sa schimbe lumea, considerându-i nebuni.

Elliot are o viziune sumbră asupra societății – își imaginează oamenii ca simpli pioni ce sunt folosiți, fără ca aceștia să realizeze, de către cei care dețin puterea – oamenii invizibili, elita de 1% a omenirii. Dese sunt intervențiile lui Elliot în care acesta își exprimă, sub forma unui monolog, percepțiile sale despre democrație, Facebook, social media, denaturarea relațiilor interumane, condiția omului simplu etc.

Quote
Uneori visez că salvez lumea, salvându-i pe toți din mâna invizibilă, cea care ne marchează cu o insignă de angajat, cea care ne forțează să lucrăm pentru ei, cea care ne controlează zilnic fără să știm. Dar nu pot s-o opresc, nu sunt atât de special, sunt doar un anonim, un sihastru.
Restul va las pe voi sa descoperiti ^_^. Nu regret ca l-am vazut, ba chiar ma incanta ca mi s-a sugerat acest serial :D. Serialul nu e lung avand doar 10 episoade a cate 45 de minute :D


Actori: Rami Malek, Christian Slater, Portia Doubleday
Genul: Crime, Drama, Thriller
Trailer : [/font]
« Last Edit: 22 May 2016, 18:04:17 by Grigore »

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal