Author Topic:  Programe recomandate după categorii  (Read 5404 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Chris Black

  • LGBTI Member
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3000
  • Reputation: 2
  • Gender: Male
  • Genius.
  • Real Name: C.R.
  • Steam ID: Unknown
Programe recomandate după categorii
« on: 07 January 2015, 09:27:03 »
Hello guys,

În acest topic m-am gândit să scriu recomandările mele de programe pentru fiecare categorie în parte, și cu siguranța vă garantez că aceste recomandări nu sunt doar după placul meu ci și pentru placul vostru si al sistemului vostru. Mai este un post vechi creat de Stuntman ceva de genul acesta însă e cam vechi, și după mine nu iși prea mai are rostul. Să începem.


Solutii de securitate


  • În primul rând ca orice antivirus are și niște cerințe de sistem așa ca voi clasifica câteva mai populare după memoria RAM min+-max necesară  + locul fiecăruia din top.

2 GB sau mai puțin de RAM:

4 GB sau 3 GB de RAM

4+ GB -> 8+ GB de RAM


Curățare, Optimizare & Defragmentare


  • Cu toții ne dorim ca PC-ul nostru să fie rapid și în bună stare mult timp așa-i ? Eh pentru acest lucru noi trebuie să folosim niște programe de curățare și optimizare a acestuia (odată la săptămână). În primul rând, defragmentarea unul dintre cele mai importante lucruri care trebuiesc procedate la întreținerea PC-ului iar eu vă recomand ceva foarte bun care nu doar defragmentează dar si optimizează in acelaș timp și e chiar foarte bun, el se numește Smart Defrag de la IObit. Cât despre curățare cred ca îl știți cu toții este vorba despre CCleaner un program foarte bun care iși face treaba chiar foarte bine, însă mai este ceva ce pe lângă CCleaner ar fi foarte bine să il aveți și să îl folosiți și pe acesta deoarece el gașește si curăță chestii ce CCleaner nu a reușit să curețe, aici fiind vorba de Clean Master ei doi împreuna iși fac treaba ! Și nu, nu recomand și nu sunt de acord cu programe Boost, Tune, gen TuneUP sau orice altfel de program de acest gen, e arhisuficient să folosiți odată la săptămână programele de optimizare recomandate de mine mai sus.

Internet Browser


  • Mereu ne confruntăm cu dorința de a avea un browser pentru a folosi internetul la viteza maximă fără întreruperi și în special și el să fie de calitate și bun. Mulți știm că Chrome de la Google este foarte bun însă nu putem spune asta de față cu Firefox care pot spune că deocamdată este cu 2 pași in fața Chromului. Deci recomand Chrome pentru cei ce adora Google si au cont google cu bookmarks, parole, si date importante si doresc să le aibe sincronizate cu browserul și Firefox pentru cei ce nu au treaba cu ce am spus mai sus despre Google.


Torrent Client


  • Cu siguranță și cred că știți că µTorrent este și va fi cel mai stabil client de torrente eu unul pe acesta îl recomand. Dacă nu vă convine atunci sar cu gândul că poate var plăcea BitComet !

<hr>
Remote Desktop (Control PC la distanță)
<hr>

  • Unii nu cunosc dar alții da, este vorba despre cel mai popular si legal program pentru control la distanța a calculatorului, numit TeamViewer.


Download Youtube to MP3


  • Mulți ne dorim și cautăm soluții cât mai simple și rapide pentru a descărca o melodie de pe Youtube în format MP3 , cu acest gând v-aș putea recomanda siteul Youtube - MP3 o soluție foarte simplă și rapidă. Însă când vine vorba de a descărca o melodie în format MP3 de pe youtube, eu unul aș prefera să fie și de calitate maxima posibilă așa că pentru cei ca și mine eu recomand un program la fel de simplu și rapid la care puteți alege calitatea MP3-ului de aici DvdVideoSoft Youtube to MP3.


Multimedie (Muzică & Video)


  • Unii sunt cu stilul și moda, însă eu sunt și cu , calitatea și performanța acestuia. Așa că eu pentru ascultarea muzicii la calitate bună, aș recomanda acest program numit Aimp 3 creat de Ruși (neamul administratorului Vasya merci poporului tau) însă nu doar că redă muzica la calitate bună , dar este si cel mai bun si rapid si de calitate + stilat program care în acest moment poate exista și pe care eu îl recomand. Și pentru vizionarea filmelor si a videoclipurilor eu aș recomanda VLC Media Player el fiind un program foarte bun si de calitate pentru redarea acestora și are și stil dacă chiar vreți să știți ! .


Client Chat


  • Aici nu cred că aș cam avea ce să vă scriu sau să recomand logic ca toți știți că cele mai populare programe de chat sunt Yahoo! Messenger și Skype. DAR dacă cumva exisă persoane care și-ar dori toate conturile de chat cum ar fi Facebook, Yahoo! Messenger, Google, MSN într-un singur loc (Universal client chat), (chiar ați putea înlocui Yahoo! Messenger cu acesta deoarece văzand că Yahoo! au rămas la aceași versiune .. nimic nou , acelaș client chat, sec - aiurea din partea lor !) eu aș recomanda ceva foarte plăcut Pidgin.


Driver Update & Data Recovery (Recuperare Date)


  • Vreau să spun ca mulți suntem pierzători așa-i ? Stați, mă refer la pierzători in Date personale/importante dintr-un PC, eh pentru asta nu sunt un mare fan al utilizarii a acestor gen de programe însă este un program pe care eu îl foloseam și mereu ma ajutat sigur, el se numește Stellar Phoenix și pot să zic că din cercetările mele face parte dintr-un top foarte bun. Cât despre updatarea driverelor și păstrarea lor la ultimele versiuni și de ce nu și instalarea lor pt. ca lipsesc, eu mereu foloseam și uneori folosesc pentru Placa Video la laptop (deși există siteul propriu de la laptop nu mereu fiecare brand iși actualizează driverele pe site pentru userii lor) numele acestuia fiind Advanced Driver Updater. Însă dacă voi doriți o metodă muuuult mai rapidă si simplă pentru drivere in loc de cea de mai sus eu vă recomand 3DP Chip nu e chiar cine știe ce dar în situații de urgență prinde bine.


Backup


  • Nu am facut și niciodată nu am să fac backup la o mare parte din sistemul meu, însă am văzut că unii chiar o fac și am cercetat am și citit recenzii .. păreri, și am găsit și nu numai însă el se află și într-un top, numele lui fiind Nova Backup și dacă vă ajută, el are și posibilitatea de a recupera date pierdute.


Arhive


  • Deja cam mulți folosesc arhivele pentru a reduce mărimea unui folder/fișier, și sunt sigur ca mulți am folosit sau încă folosim WinRar pentru arhivare și dezarhivare, eh dar există și alt program care sigur e mult mai bun și mai rapid decat WinRar, și e gratuit, WinRar fiind trial, este vorba despre 7-Zip siiiigurat ați auzit de el dar nu îl folosiți pt că în mare parte folosesc Winrar, dar eu vă garantez ca e de 10 ori mai bun și mai rapid.


Editor Text


  • Mulți folosim in grabă notepadul de la windows și nu mereu reușim să facem cea ce vrem intr-un mod placut, este vorba despre NotePad++ care în general este folosit pentru programatori basic, însă nu zice nimeni ca nu e foarte bun și pentru alte chestii și sa fie înlocuitorul lui notepad din windows.


*** Șiii cam atât ar fi rostul acestui topic, am scris despre tot ce este nevoie în mare parte pe un PC ... restul este doar de preferințele și rostul pe care îl are utilizatorul folosind PC-ul ! PS. După cum spuneam toate programele de mai sus sunt recomandarile mele și sunt 100% sigur că sunt și foarte bune și bine alese, dacă cumva am uitat ceva o să-mi vină în minte mai târziu și am să completez. Enjoy.

« Last Edit: 04 December 2015, 16:05:22 by AroWnD »


Legend



Offline KnowN.

  • Senior
  • *
  • Posts: 402
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • Real Name: Ionut Rotariu
Re: Programe recomandate după categorii
« Reply #1 on: 07 January 2015, 09:30:58 »
Folositor, multumim xD.
Stiam lucrurile astea deja da nah, bine ca ai explicat si altora :)

Offline xCristi™

  • Hero Member
  • *
  • Posts: 549
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • ★Staff xSA★
  • Real Name: Cristian
  • Steam ID: [xSA]Cristi.xD
Re: Programe recomandate după categorii
« Reply #2 on: 07 January 2015, 09:38:20 »
Foarte folositoare , thanks ;)

Offline Chris Black

  • LGBTI Member
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3000
  • Reputation: 2
  • Gender: Male
  • Genius.
  • Real Name: C.R.
  • Steam ID: Unknown
Re: Programe recomandate după categorii
« Reply #3 on: 07 January 2015, 09:54:34 »
Stiam lucrurile astea deja da nah, bine ca ai explicat si altora :)
Exact, o dimineata de la 5 fara rost, fara somn, plictiseala si m-am gandit sa incep incet sa fac topicu asta. Si da, chiar sunt unii care bat gura prin parti [cum si ce, si ce recomanzi, ajutama cu asta nustiu ce]. Totusi inutil nu e ci doar util.


Legend



Offline ×X×_vasya_×X×

  • Legend
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 10472
  • Reputation: 1
  • Gender: Male
  • Real Name: vasya
Re: Programe recomandate după categorii
« Reply #4 on: 07 January 2015, 11:10:26 »
In mare parte folosesc si eu aceste programe.
Mai jos este o lista cu programele pe care le am eu instalate :

Antivirus - AVG
Curatare , Optimizare si Defragmentare - CCleaner , dar am descarcat si CleanMaster cum a spus K1DDU.
Internet Browser - Google Chrome
Torrent Client - µTorrent
Remote Desktop - TeamViewer
Download Youtube to MP3 - Youtube - MP3 (http://www.youtube-mp3.org/) , folosesc demult timp acest site , e foarte bun , doar ca nu poti descarca piese mai mult de 15 minute , dar folosesc si acest site cateodata.
Multimedia - Aimp3 , VLC . Vorbind de AIMP3 Cristi , ala nu e neamul MEU !
Client Chat - Skype , Y!M
Arhive - Winrar
Editor Text - NotePad++


"Nu e obligatoriu să fii de acord cu mine. Dar ar fi mai rapid aşa."




Offline X_Dima_X

  • Senior
  • *
  • Posts: 424
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
Re: Programe recomandate după categorii
« Reply #5 on: 07 January 2015, 11:12:42 »
Foarte perfect ! mersi )

Offline blacklife

  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 2912
  • Reputation: 7
  • Gender: Male
  • You know, i mean it
  • Real Name: Marius Nicolae
  • Steam ID: STEAM_0:0:67883302
Re: Programe recomandate după categorii
« Reply #6 on: 07 January 2015, 11:23:43 »
Foarte interesant, multumesc.


„Dacă n-ar exista fericirea altora, nu ne-am sinchisi de nefericirea noastră.”   — Marin Preda

Spoiler
Nu, nu mai joc SA-MP, nu mai scriptez, nu mai ofer suport pentru serverul Romania National Trucking cum de altfel nici nu mai sunt '' owner ''.
[close]

Offline Klaws.

  • Full Member
  • *
  • Posts: 217
  • Reputation: 2
  • Gender: Male
  • Legend!
  • Real Name: @kLLawS.
  • Steam ID: Klaws.
Re: Programe recomandate după categorii
« Reply #7 on: 07 January 2015, 12:41:07 »
Mai ajutat mult, Multumesc , de cateva programe nici n-aveam habar de ele  :P



Offline IstuntmanI

  • GZS Owner
  • Administrator
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 15119
  • Reputation: 80
  • Gender: Male
  • Real Name: NcF http://fb.me/cnistor96
  • Steam ID: istuntmani
Re: Programe recomandate după categorii
« Reply #8 on: 07 January 2015, 16:26:19 »
Foarte bun acest topic ! Multumim. :) Te aprob la tot ce ai spus. :)) AVG este abia pe 15 ? Lol. Mie mi se pare programul perfect, de cand il folosesc nu a aparut pic de problema cu virusii.

Offline s l a m

  • T I T A N I U M
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 8920
  • Reputation: 27
  • Gender: Male
  • T I T A N I U M
  • Steam ID: slamsg
Re: Programe recomandate după categorii
« Reply #9 on: 07 January 2015, 16:43:46 »
La Download de pe YT eu folosesc Youtube to mp3 de la 4kDownload ( Au si video download, video to mp3, etc. https://www.4kdownload.com/) Folosesc Avast ca antivirus si la curatare Defrag-ul din Windows + Smart Defrag

· ,.-~*’¨¯¨’*·~-.¸-(_S L A M_)-,.-~*’¨¯¨’*·~-.¸

Legends never die





http://slam-official.tumblr.com/
http://www.youtube.com/user/DeepWyNN


FH3 - FH4 - FH5 player




· ,.-~*’¨¯¨’*·~-.¸-(_S L A M_)-,.-~*’¨¯¨’*·~-.¸


Offline Chris Black

  • LGBTI Member
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3000
  • Reputation: 2
  • Gender: Male
  • Genius.
  • Real Name: C.R.
  • Steam ID: Unknown
Re: Programe recomandate după categorii
« Reply #10 on: 07 January 2015, 16:51:51 »
La Download de pe YT eu folosesc Youtube to mp3 de la 4kDownload ( Au si video download, video to mp3, etc. https://www.4kdownload.com/) Folosesc Avast ca antivirus si la curatare Defrag-ul din Windows + Smart Defrag
Nu iși are rostul Defrag de la Windows + Smart Defrag .. mai bine folosesti Defragmentare si Optimizare si apoi Defragmentare si Prioritizeaza Filele din Smart Defrag :) parerea mea. 

Foarte bun acest topic ! Multumim. :) Te aprob la tot ce ai spus. :)) AVG este abia pe 15 ? Lol. Mie mi se pare programul perfect, de cand il folosesc nu a aparut pic de problema cu virusii.
Mda .. stiu ca e bun AVG dar nah , ok topul e facut la testarti avansate nu ca si noi sa-mp, muzica facebook forum blog si chestii aiurea prin care nu prea avem ce prinde :))
« Last Edit: 07 January 2015, 16:52:25 by K1DDU »


Legend



Offline Badboy.UndeadArmy™

  • Skilled Gaming Legend
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 9060
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Legends Never Die
  • Real Name: S.B.SZ.
  • Steam ID: badboyundeadarmy
Re: Programe recomandate după categorii
« Reply #11 on: 07 January 2015, 16:54:04 »
Gj ca ai postat toate astea.E foarte foarte folositor. ;) :D

Multumim!



Follow me on:
FaceBook
Instagram




Ai nevoie de ajutor? Trimite-mi un PM !
Do you need help? Send me a PM !

Offline ActiON_

  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3187
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Real Name: Cozmiuc Alexandru Andrei
Re: Programe recomandate după categorii
« Reply #12 on: 07 January 2015, 17:14:05 »
Multumim foarte mult, K1DDU! E un tutorial foarte bun.


Ai vreo problema/nelamurire in legatura cu forumul nostru? Citeste acest topic si daca nu ai gasit raspunsul potrivit, da un reply!

Offline [SG]P1xuletz.xD

  • A D D I C T E D.
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 7254
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • Todos los Torros.
Re: Programe recomandate după categorii
« Reply #13 on: 07 January 2015, 22:18:22 »
Multumim :D





Offline BIŠKUP

  • Newbie
  • *
  • Posts: 24
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • Real Name: Zdenko
Re: Programe recomandate după categorii
« Reply #14 on: 12 January 2015, 14:55:29 »
Foarte interesant,Multumim...

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal