Author Topic: WTA Fostul antrenor al Şarapovei pune pe jar lumea tenisului: "Mouratoglou o....  (Read 1161 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Raylisse

  • Meow meow meow!
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3679
  • Reputation: 3
  • Gender: Male
  • Cats
  • Real Name: Morosan Melina Madalina
  • Steam ID: CharlesgarOB


[Skilled News] Fostul antrenor al Şarapovei pune pe jar lumea tenisului: "Mouratoglou o plăteşte pe Serena pentru a-i fi antrenor"[Skilled News]









  Patrick Mouratoglou e văzut de mulţi drept omul care i-a relansat cariera Serenei Williams, dar francezului nu i-au mai fost adresate cuvinte de laudă după eşecul suferit de eleva sa în semifinale la US Open (2-6, 6-7 cu Karolina Pliskova). Mai mult, Mouratoglou a fost atacat sub centură de un coleg de breaslă, americanul Michael Joyce, cel care a antrenat-o pe Maria Şarapova timp de 7 ani (2004-2011)!

"Oricare jucătoare de clasa l-ar fi concediat până acum"

Joyce l-a desfiinţat pe Mouratoglou şi a spus că tehnicianul de 46 de ani ar trebui concediat de Serena, dar că acest lucru nu se întâmplă pentru că Patrick ar plăti-o pe americancă, şi nu invers! Michael, fost tenismen profesionist, susţine că a aflat informaţia bombă de la oameni de încredere: "Nu am văzut niciodată un antrenor de tenis acordând atât de repede un interviu după ce jucătoarea sa a pierdut meciul. Nici nu a vorbit cu Serena, dar a găsit scuze pentru înfrângere. Mouratoglou îmi lasă un gust amar... Am auzit din surse sigure că el, de fapt, o plăteşte pe Serena pentru a-i fi antrenor. După ce am văzut, chiar cred în varianta aceasta, pentru că oricare jucătoare de clasă l-ar fi condediat până acum".

De ce ar plăti-o Mouratoglou pe Serena: "Aleargă după imagine"

Prin mesajul postat pe Facebook, americanul pune sub semnul întrebării statutul lui Mouratoglou, despre care s-a spus că are un salariu de 500.000 de euro pe sezon plus un bonus de 15% din încasările Serenei Williams. În încheiere, Michael nu doar că a criticat atitudinea lui Patrick, ci a contestat şi calităţile de antrenor ale acestuia: "Scenariul despre care v-am vorbit are sens, pentru că nu am mai văzut până acum un antrenor care să alerge după imagine precum o face el. Iar Mouratoglou antrenează în circuit de mulţi ani, dar de fapt nu a ajutat pe nimeni cu devărat", a fost atacul lansat de Joyce la adresa lui Mouratoglou, tehnician alături de care Williams a câştigat 9 titluri de Grand Slam (între 2012 şi 2016).







Sursa: prosport.ro

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal