Author Topic:   Cerere tema Romana  (Read 3278 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Jaw Crusher | Şerban

  • Hero Member
  • *
  • Posts: 503
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • Steam ID: serbanhd
Cerere tema Romana
« on: 26 May 2014, 18:34:18 »
Nume: Șerban
Tip (eseu, lectie, etc.): monolog de tip text argumentativ ; tema : prietenia este mai importanta decat dragostea
Materie: Romana

:| teme tampite...
« Last Edit: 01 June 2015, 16:37:10 by ×X×_vasya_×X× »

Offline Badboy.UndeadArmy™

  • Skilled Gaming Legend
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 9060
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Legends Never Die
  • Real Name: S.B.SZ.
  • Steam ID: badboyundeadarmy
Re: Tema romana
« Reply #1 on: 26 May 2014, 18:46:51 »
Text argumentativ=Text cu scopul de a sustine o ideea,parere si a demonstra prin exemple.

Structura textului argumentativ:
1.Ipoteza:O afirmatie generala despre tema+opinia ta.In cazul tau:"Faptul ca, prietenia este mai importanta decat iubirea poate fii o idee relativa.Fiecare om,are o parere diferita,aceste pareri depind de caz.Dupa parerea mea X este mai importanta decat Z(X,Z iubirea sau prietenia,decizi tu care e mai importanta) pentru ca...

2.Argumentarea propriu zisa:Sustii cu exemple faptul ca X(Z) este mai importanta.Folosesti conectori precum:
In primul rand,In al doilea rand,la exemple:De pilda,De ex.,Un fapt de genu'

In primul rand................
...........................De exemplu....
In al doilea rand......
.........................De exemplu

Asa arata structura la partea a 2-a a.


3.Concluzia:Reia ideile pe scurt.

"Asadar,X este mai important decat Z pentru ca..."



Sper ca ai inteles ceva.
« Last Edit: 26 May 2014, 18:47:28 by [SG]B@dboy »



Follow me on:
FaceBook
Instagram




Ai nevoie de ajutor? Trimite-mi un PM !
Do you need help? Send me a PM !

Offline BiGdOg

  • I'm a
  • Legend
  • Spam Machine
  • *
  • Posts: 2334
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • Nothing about me, what about you?
Re: Tema romana
« Reply #2 on: 26 May 2014, 22:01:24 »
Nu e naspa tema,e chiar faina...
Pai iti dau niste sfaturi
Tu ai de facut un eseu argumentativ,nu?deci trebuie sa faci o argumentare(sa sustii ceva).
Poti scrie in inceput definitia prieteniei si ce opinie ai tu despre prietenie in raport cu iubirea
Dupaia trebuie sa vii cu niste argumente pe care le vei dezvolta..Aceste argumente trebuie introduse prin niste conectori:
Ex:In primul rand prietenia este....
In al doilea rand...
In al treilea rand s.a.m.d
Si la final trebuie sa ai o concluzie,aceasta fiind introdusa prin niste conectori specifici:In final,In ultimul rand etc...
Sper ca te-am ajutat xD









Offline Jaw Crusher | Şerban

  • Hero Member
  • *
  • Posts: 503
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • Steam ID: serbanhd
Re: Tema romana
« Reply #3 on: 27 May 2014, 10:35:16 »
Multumesc de idei . Sper sa iau macar 8 ...ca la ce profa am eu ...faci cum vrea ea si tot are de comentat...

Offline Ray

  • Hero Member
  • *
  • Posts: 671
  • Reputation: 1
  • Gender: Female
Re: Tema romana
« Reply #4 on: 27 May 2014, 10:49:51 »
Prietenia reprezinta solidaritatea mereu intarita in principii si valori , o relatie sentimentala si cooperativa intre doua persoane.
Consider ca prietenia si iubirea reprezinta doua idei relativ diferite insa tin sa cred ca prietenia este mai importanta ca iubirea deoarece unele iubiri pot fi trecatoare pe cand prietenia adevarata ramane pentru totdeauna.
In primul rand, prietenul intotdeauna iti va fi alaturi atunci cand poate " iubirea adevarata" in care ai crezut s-a dovedit a fi una falsa.
Spre exemplu , atunci cand partenerul de viata te inseala sau sa te paraseste pentru o alta persoana , punand-o inaintea ta , prietenul adevarat te va sprijinii si te va ajuta sa treci peste aceasta etapa grea a vietii.
In al doilea rand nu trebuie sa luam chiar cu adevarat ideea ca prietenia este mai importanta decat iubirea caci se poate dovedi a fi si inversa acestei idei .
Spre exemplu atunci cand prietenul adevarat profita de tine si te abandoneaza in momentele de ananghie, partenerul de viata iti poate fi alaturi incurajandu-te ca viata merge inainte cu sau fara anumite persoane.
In concluzie, nu trebuie sa ne axam doar pe ideea ca prietenia este mai importanta ca dragostea ci sa vedem viata cu o mai multa varietate .
Asadar,  sentimentele sunt egale si  fiecare are un rol important in viata fiecarui om , insa din punctul meu de vedere si al trairilor mele din viata de zi cu zi ,mi s-a dovedit ca prietenia este mai importanta decat iubirea, insa fiecare om are o alta experienta si o viziune asupra vietii.

Offline Jaw Crusher | Şerban

  • Hero Member
  • *
  • Posts: 503
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • Steam ID: serbanhd
Re: Tema romana
« Reply #5 on: 27 May 2014, 19:16:59 »
Ray Rock multumesc frumos :* . Am schimbat putin si am spus ca sunt la fel de importante...si a mers. Am luat 8 . llllyyyy :*****

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal