Author Topic: INTERN Oana Manea explică succesul categoric (29-23) din derby-ul cu Baia Mare:...  (Read 1386 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Raylisse

  • Meow meow meow!
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3679
  • Reputation: 3
  • Gender: Male
  • Cats
  • Real Name: Morosan Melina Madalina
  • Steam ID: CharlesgarOB


[Skilled News] Oana Manea explică succesul categoric (29-23) din derby-ul cu Baia Mare: ”Le-am bătut pe apărare!” [Skilled News]









Revenită recent pe teren, după o accidentare, Oana Manea (29 de ani) cosideră că rivalitatea dintre echipa Capitalei și cea din Baia Mare este benefică pentru handbalul de la noi. Ea a mărturisit că, dincolo de disputa din teren, e prietenă cu multe dintre jucătoarele grupării maramureșene. ”Ne știm fie de la națională, fie din competițiile majore. E normal ca după meci să vorbim. Oricum, ținem legătura unele cu altele”.

Obișnuită cu meciurile de nivel înalt – a jucat finala Ligii Campionilor cu Oltchim, în 2010 -, handbalista bucureșteană crede că ea și colegele sale s-au mobilizat exemplat pentru disputa cu campioana en titre: ”Începutul partidei a fost dificil, însă nu ne așteptam ca echipa din Baia Mare să înregistreze acea cădere în joc. Știam dinainte că va câștiga acela care va greși mai puțin. Le-am bătut pe apărare! Am avut și portari în formă”.
 Asistență record pentru România
Pivotul echipei Capitalei a fost impresionată de numărul mare de spectatori prezenți la Sala Polivalentă (circa 5.000, record absolul pentru un meci din competiția internă de handbal, la feminin). ”Ne-a bucurat că a venit atâta lume. Și că avem atâția suporteri. Le mulțumesc pentru felul în care ne-au încurajat și îi așteptăm să vină la fiecare meci în număr la fel de mare”, ne-a declarat Oana, care, deși nu va participa la Trofeul Carpați, rămâne o jucătoare de bază și la națională. ”Vin după o accidentare. Sunt bine acum, însă trebuie să mai lucrez la musculatură. Voi participa la următoarele acțiuni ale echipei României și sper să ne calificăm la Mondiale”, a spus ea, adăugând că după victoria cu HCM echipa a început pregătirea meciului de joi, de la Roman, despre care spune că va fi dificil, contra unui adversar incomod, care joacă bine mai ales pe teren propriu.

Podiumul Ligii Naționale la feminin
1. HCM Baia Mare 22 20 0 2 670-482 60p
2. CSM București 22 20 0 2 637-465 59p (*)
3. Corona Brașov 22 16 3 3 622-486 51p
(*) CSM București a pierdut la ”masa verde” meciul câștigat pe teren cu SCM Craiova (antrenoarea n-a avut ecuson) și n-a primit nici punctul de prezentare. Cazul se va judeca la TAS
se poate invata.







Sursa: SportNews  | Oferit de Raylisse
« Last Edit: 07 March 2015, 22:09:16 by Raylisse »

Offline Badboy.UndeadArmy™

  • Skilled Gaming Legend
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 9060
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Legends Never Die
  • Real Name: S.B.SZ.
  • Steam ID: badboyundeadarmy
CSM Bucuresti a meritat pe deplin victoria. :)



Follow me on:
FaceBook
Instagram




Ai nevoie de ajutor? Trimite-mi un PM !
Do you need help? Send me a PM !

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal