Author Topic: FIXED Alt bug de la gang  (Read 1178 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline snoWEED

  • Full Member
  • *
  • Posts: 230
  • Reputation: 13
  • Gender: Male
  • Admin & Adevanced V.I.P
  • Real Name: SeBBy
  • Steam ID: SebiCLCS
FIXED Alt bug de la gang
« on: 13 December 2017, 01:54:22 »
Ce face bugul: Cand vrei sa iti plasezi masina de gang, zice ca nu o poti pune in apa.
Cand l-ai descoperit: Acum
Locatie: Ganguri
O poza cu bugul: nu am poza, am filmare:

EDIT: Nici sa capturez nu merge https://imgur.com/a/kroZV
« Last Edit: 24 December 2017, 03:43:43 by IstuntmanI »





Offline DaNi_

  • Junior
  • *
  • Posts: 97
  • Reputation: 5
  • Gender: Male
  • GZS ExAdministrator | Dani Boi [PT]
  • Real Name: Daniel Fernandes
Re: Alt bug de la gang
« Reply #1 on: 13 December 2017, 09:33:09 »
Yeah it is a bug and stuntman knows about that already but either didn't find what's wrong or didn't have time to fix it. Let's wait for his reply.
« Last Edit: 13 December 2017, 09:35:58 by DanieI »

Offline Mircea240

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
  • Reputation: 3
  • Gender: Male
  • Skilled Gaming Member
  • Real Name: Mircea
Re: Alt bug de la gang
« Reply #2 on: 13 December 2017, 21:13:30 »
Am patit ceva asemanator la [/capture] , dar s-a rezolvat dupa relog. :)

Offline IstuntmanI

  • GZS Owner
  • Administrator
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 15119
  • Reputation: 80
  • Gender: Male
  • Real Name: NcF http://fb.me/cnistor96
  • Steam ID: istuntmani
Re: Alt bug de la gang
« Reply #3 on: 14 December 2017, 00:35:03 »
Am mai auzit si in trecut de acest bug, dar pentru a sti cum sa-l rezolv trebuie sa stiu cat mai bine cum il pot reproduce (ideal ar fi sa stiu pasii exacti). Stiu deja ca se poate rezolva temporar pentru tine daca dai un reconnect (nu apare la toti jucatorii deodata).

Am nevoie de mai multe detalii:
1. De cat timp erai pe server ?
2. Banuiesc ca de cand ai intrat pe server ai intrat si in apa, asa-i ?
3. Ce altceva special ai facut in acest timp ? In ce fel ai iesit din apa ? Te-ai teleportat, ai murit, etc. ?
4. Spune orice altceva ce crezi ca poate avea legatura. In special ma intereseaza modurile in care ai iesit din apa.

Incearca sa reproduci acest bug. Altfel spus: fa o chestiuta (cred ca bugul apare cand faci ceva de genul: intri in apa -> faci acea chestiuta -> iesi din apa [cu sau fara teleportare posibil, care e chiar chestiuta de te face sa iesi din apa]), iar apoi testeaza acest bug. Cum a spus si Mircea, acest bug apare si la '/capture' in zone (nu si cand incerci sa capturezi bazele de gang), deci poti incerca sa dai '/capture' la zone pentru a testa mai usor si a vedea mai repede daca a aparut acel bug.
« Last Edit: 14 December 2017, 00:35:51 by IstuntmanI »

Offline snoWEED

  • Full Member
  • *
  • Posts: 230
  • Reputation: 13
  • Gender: Male
  • Admin & Adevanced V.I.P
  • Real Name: SeBBy
  • Steam ID: SebiCLCS
Re: Alt bug de la gang
« Reply #4 on: 14 December 2017, 07:47:37 »
1. Am dat ceva relog-uri pana sa se intample și aveam undeva pe la 10 minute atunci.
2. Sincer, nu.
3. Nu am atins apa.
4. -





Offline Hoodini

  • Junior
  • *
  • Posts: 69
  • Reputation: 4
  • Gender: Male
  • Steam ID: Hiroshirusky
Re: Alt bug de la gang
« Reply #5 on: 14 December 2017, 08:38:53 »
Singura data cand mi-sa intamplat bugul eram in LV si capturam cu $arpe , nu cred ca am facut ceva special ca sa apara , pur si simplu ma plimbam cu NRG si dadeam /capture..

Am incercat acum sa-l recreez , am incercat sa dau capture normal , sa intru in apa si sa ma teleportez , sa intru in apa si sa imi dau /kill , sa intru in apa si sa las jocul sa ma omoare [sa raman fara oxigen] , Sa intru intr-un NRG sub apa si sa ma teleportez , sa intru intr-un NRG sub apa si sa ma omor , cumva am facut NRG sa nu se scufunde si stateam pe el si m-am teleportat , sa sar cu parasuta in apa cu 1hp si sa ma omor , sa ma parasutez in apa si sa ma teleportez.....

nimic nu a functionat..

Offline DaNi_

  • Junior
  • *
  • Posts: 97
  • Reputation: 5
  • Gender: Male
  • GZS ExAdministrator | Dani Boi [PT]
  • Real Name: Daniel Fernandes
Re: Alt bug de la gang
« Reply #6 on: 14 December 2017, 08:46:39 »
Stunt I will try to find what's wrong too.
But I was thinking and couldn't this bug appear because of that system you created in the in the old version exactly about to not allows us to 'capture' or 'gplacecar's in water? Or to only 'gplacecar' or 'capture' on the ground? You could have made a mistake and write it wrong..
Please check that.

Offline snoWEED

  • Full Member
  • *
  • Posts: 230
  • Reputation: 13
  • Gender: Male
  • Admin & Adevanced V.I.P
  • Real Name: SeBBy
  • Steam ID: SebiCLCS
Re: Alt bug de la gang
« Reply #7 on: 14 December 2017, 10:55:00 »
Okay, am incercat sa recreez bugul, m-am dus cu masina de 2 ori in apa, a 3-a oara cand sa dau /gplacecar, zicea ca nu pot in apa. Problema este urmatoarea, cand am facut topicul, nu atinsesem apa. De asemenea, nici sa capturez nu merge acum.

EDIT: Eu totusi sunt curios de ceva, asta o sa-mi arate DOAR mie? Sau si celorlalti de la mine, cel putin ?

EDIT x2: Din nou s-a recreat bugul, fara sa ating apa.
« Last Edit: 14 December 2017, 11:26:41 by $moker »





Offline IstuntmanI

  • GZS Owner
  • Administrator
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 15119
  • Reputation: 80
  • Gender: Male
  • Real Name: NcF http://fb.me/cnistor96
  • Steam ID: istuntmani
Re: Alt bug de la gang
« Reply #8 on: 15 December 2017, 00:07:18 »
1. Am dat ceva relog-uri pana sa se intample și aveam undeva pe la 10 minute atunci.
2. Sincer, nu.
3. Nu am atins apa.
4. -
Multumesc de raspunsuri. Te rog sa ai in vedere si faptul ca nu trebuie sa intri neaparat in apa, dar serverul te va trece ca fiind in apa chiar si daca esti la vreo 2 metri deasupra apei. De asemenea, unele bucati de apa din joc se afla chiar si sub pamant, deci daca pamantul este la o diferenta de maxim 2 metri de apa, pe acea bucatica de pamant vei fi notat ca fiind in apa de fapt. Nu trebuie neaparat s-o atingi fizic. Nu pot face detectarea mai buna de atat momentan.

Singura data cand mi-sa intamplat bugul eram in LV si capturam cu $arpe , nu cred ca am facut ceva special ca sa apara , pur si simplu ma plimbam cu NRG si dadeam /capture..

Am incercat acum sa-l recreez , am incercat sa dau capture normal , sa intru in apa si sa ma teleportez , sa intru in apa si sa imi dau /kill , sa intru in apa si sa las jocul sa ma omoare [sa raman fara oxigen] , Sa intru intr-un NRG sub apa si sa ma teleportez , sa intru intr-un NRG sub apa si sa ma omor , cumva am facut NRG sa nu se scufunde si stateam pe el si m-am teleportat , sa sar cu parasuta in apa cu 1hp si sa ma omor , sa ma parasutez in apa si sa ma teleportez.....

nimic nu a functionat..
Multumesc mult pentru incercari. :)) Si eu am incercat multe chestii de acest gen si nimic nu a facut sa apara acea problema.

Stunt I will try to find what's wrong too.
But I was thinking and couldn't this bug appear because of that system you created in the in the old version exactly about to not allows us to 'capture' or 'gplacecar's in water? Or to only 'gplacecar' or 'capture' on the ground? You could have made a mistake and write it wrong..
Please check that.
Of course that's why, because before you could place vehicles even in water (for example VLA's base, you could place them in those "pools", now you can't do that anymore). I checked the code a lot, since the bug was first reported. It happened first long before the release of the latest version, so it is not a bug which appeared v2.87 - v2.91, but it looks like happens more often now. The only "leak" of the code I can think of is what I already said: you may leave the area of the water in some way and it may miss the fact that you left the water area.

Okay, am incercat sa recreez bugul, m-am dus cu masina de 2 ori in apa, a 3-a oara cand sa dau /gplacecar, zicea ca nu pot in apa. Problema este urmatoarea, cand am facut topicul, nu atinsesem apa. De asemenea, nici sa capturez nu merge acum.

EDIT: Eu totusi sunt curios de ceva, asta o sa-mi arate DOAR mie? Sau si celorlalti de la mine, cel putin ?

EDIT x2: Din nou s-a recreat bugul, fara sa ating apa.

Asa cum am spus mai sus:
"Te rog sa ai in vedere si faptul ca nu trebuie sa intri neaparat in apa, dar serverul te va trece ca fiind in apa chiar si daca esti la vreo 2 metri deasupra apei. De asemenea, unele bucati de apa din joc se afla chiar si sub pamant, deci daca pamantul este la o diferenta de maxim 2 metri de apa, pe acea bucatica de pamant vei fi notat ca fiind in apa de fapt. Nu trebuie neaparat s-o atingi fizic. Nu pot face detectarea mai buna de atat momentan."
De asemenea, nu merge sa capturezi pentru ca detectarea ca esti in apa la '/capture' la zone este facuta exact ca la '/gplacecar'. Daca problema este la '/gplacecar', atunci este automat si la '/capture'.
Da, problema aceasta poate fi doar la un jucator deodata, nu este la tot gangul sau la tot serverul.
Nu are cum sa apara daca nu atingi deloc apa de la conectarea pe server, asta o spun foarte sigur.



Nu am idee cam ce s-ar putea intampla. As dori sa incercati sa retineti ce faceti inainte sa apara acest bug si sa incercati sa va reconectati si apoi sa faceti acelasi lucru si sa vedeti daca iar apare. Nu este nici o metoda mai usoara acum de a afla cum sa reproducem acest bug usor.
« Last Edit: 15 December 2017, 00:08:57 by IstuntmanI »

Offline IstuntmanI

  • GZS Owner
  • Administrator
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 15119
  • Reputation: 80
  • Gender: Male
  • Real Name: NcF http://fb.me/cnistor96
  • Steam ID: istuntmani
Re: Alt bug de la gang
« Reply #9 on: 18 December 2017, 23:56:41 »
I managed to reproduce it. I was able to see the problem because I enabled some extensive logging for me of what happens when entering/leaving those water areas. It was impossible for you to see why it happens and how without a similar thing.

I pushed an update in which I also tried to fix this bug. I hope that this will work fine, with no side effects. If the bug happens again (or the reverse one: if you won't be detected as being in water when using '/capture' in an area or using '/gplacecar' when you are actually in water) please report again in this topic. If everything related to this will be fine for a week or so I'll close this topic and consider this problem solved.

Thanks to everyone for reporting !
« Last Edit: 19 December 2017, 04:58:58 by IstuntmanI »

Offline IstuntmanI

  • GZS Owner
  • Administrator
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 15119
  • Reputation: 80
  • Gender: Male
  • Real Name: NcF http://fb.me/cnistor96
  • Steam ID: istuntmani
Re: Alt bug de la gang
« Reply #10 on: 24 December 2017, 03:43:30 »
I was seeing reports about this bug pretty often. Now there is no problem anymore. This has been fixed most probably. Again, thanks for reporting !

:topicclosed:
« Last Edit: 24 December 2017, 03:44:06 by IstuntmanI »

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal