Author Topic:  Consolele vor atinge 4K abia peste două generaţii  (Read 602 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Liberty

  • High-Roller
  • *
  • Posts: 2925
  • Reputation: 28
  • Gender: Male
  • Real Name: Valentin
Consolele vor atinge 4K abia peste două generaţii
« on: 30 May 2015, 10:08:17 »


[Skilled News]  Consolele vor atinge 4K abia peste două generaţii [Skilled News]









Potrivit lui John Hable, fondatorul Filmic Worlds şi fost angajat Naughty Dog, Xbox One şi PS4 sunt extrem de capabile din punct de vedere al perfomanţei, dar mai este cale lungă până când consolele vor putea afişa imagini în 4K de o calitate vizuală identică cu scenele CG (computer generated) pe care le vedem în filmele sau trailerele create cu bugete uriaşe.

Chiar şi în acest caz în care astfel de platforme hardware vor fi accesibile din punct al preţului cerut consumatorilor, va trebui rezolvată problema costurilor dezvoltării de jocuri care să beneficieze de o astfel de putere de calcul. E o problemă care constă atât în alocarea de resurse financiare, cât şi în găsirea sau pregătirea personalului calificat în această privinţă.







Sursa: computergames.ro
« Last Edit: 30 May 2015, 10:18:31 by ★ Liberty ★ »

Offline ActiON_

  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3187
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Real Name: Cozmiuc Alexandru Andrei
Re: Consolele vor atinge 4K abia peste două generaţii
« Reply #1 on: 30 May 2015, 14:40:56 »
Eu nu sunt de acord cu afirmatia lui John Hable. Acesta nu observa ca tehnologia a luat un avant puternic?
Banii si personalul (angajatii marilor companii) nu cred ca pot reprezenta o problema la acest moment in piata jocurilor video.


Ai vreo problema/nelamurire in legatura cu forumul nostru? Citeste acest topic si daca nu ai gasit raspunsul potrivit, da un reply!

Offline s l a m

  • T I T A N I U M
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 8920
  • Reputation: 27
  • Gender: Male
  • T I T A N I U M
  • Steam ID: slamsg
Re: Consolele vor atinge 4K abia peste două generaţii
« Reply #2 on: 30 May 2015, 14:59:18 »
Eu nu sunt de acord cu afirmatia lui John Hable. Acesta nu observa ca tehnologia a luat un avant puternic?
Banii si personalul (angajatii marilor companii) nu cred ca pot reprezenta o problema la acest moment in piata jocurilor video.
Puterea de procesare oferita de PC este mult peste cea oferita de console, te asigur de asta.
Jocurile actuale inca nu folosesc puterea consolelor high-end (PS4/XboxOne), si totusi, redau doar 1080p60 din cate stiu (PS4, XboxOne nu ruleaza decat la putin peste HD, parca :-? )

· ,.-~*’¨¯¨’*·~-.¸-(_S L A M_)-,.-~*’¨¯¨’*·~-.¸

Legends never die





http://slam-official.tumblr.com/
http://www.youtube.com/user/DeepWyNN


FH3 - FH4 - FH5 player




· ,.-~*’¨¯¨’*·~-.¸-(_S L A M_)-,.-~*’¨¯¨’*·~-.¸


Offline IstuntmanI

  • GZS Owner
  • Administrator
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 15119
  • Reputation: 80
  • Gender: Male
  • Real Name: NcF http://fb.me/cnistor96
  • Steam ID: istuntmani
Re: Consolele vor atinge 4K abia peste două generaţii
« Reply #3 on: 30 May 2015, 19:44:41 »
Eu zic ca are dreptate. Consolele incearca sa mentina un pret cat mai accesibil, iar rezolutiile nu avanseaza chiar atat de rapid incat oricine sa aiba 4K.

Geniala imaginea. :))

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal