Author Topic:  Microsoft Lumia 535 sau Philips S398?  (Read 1997 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline NiTrogeN__

  • Senior
  • *
  • Posts: 396
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
Microsoft Lumia 535 sau Philips S398?
« on: 02 May 2015, 21:54:17 »
Nume: NiTrogeN__
Ce problema ai?: Mai jos.
O scurta descriere a situatiei: Deci, un prieten vrea sa isi cumpere un telefon si nu se poate decide pe care sa-l ia dintre acestea doua. M-a intrebat si i-am zis ca o sa intreb niste prieteni. M-am uitat la review-uri pe Google si YouTube dar tot nu m-am putut decide. Alta intrebare: Windows Phone sau Android, va rog sa argumentati raspunsurile.
Screenshot: -
Alte precizari: Multumesc anticipat.
#EDIT Da, doar pe acestea le vrea. Din cate am vazut, ar fi mai bun Lumia-ul. Multumesc frumos!
« Last Edit: 03 May 2015, 08:59:44 by NiTrogeN__ »

Offline RazvanS_

  • Skilled Gaming Members
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 4675
  • Reputation: 0
  • Steam ID: RazvanS_
Re: Microsoft Lumia 535 sau Philips S398?
« Reply #1 on: 02 May 2015, 22:00:24 »
Salut eu zic,mai bine Philips,arata mai bine,+ ca eu nu ma descurc foarte bine cu Windows  Phone..

Offline Conni

  • Romania National Trucking Fondator
  • Spam Machine
  • *
  • Posts: 1560
  • Reputation: 6
  • Gender: Male
  • Romania National Trucking Fondator
  • Real Name: Alexandru Gabriel
Re: Microsoft Lumia 535 sau Philips S398?
« Reply #2 on: 02 May 2015, 22:06:05 »
Windows Phone! Detin un telefon cu acest sistem de operare , este mai nou si mult mai stabil. Plus ca in cateva luni trebuie sa primeasca din nou update. Multi zic ca in Windows Store sunt putine aplicatii , total neadevarat , este o conceptie invechita , s-a dezvolatat foarte mult , am avut ocazia sa intalnesc in Windows Store aplicatii care in Google Play nu existau . Androidul nu mi se pare o alegere buna , se blocheaza , si de la un timp de utilizare functioneaza in lag. Windows 8.1 este mult mai in "trend" uita-te pe Google sa vezi cat au crescut vanzarile , Nokia (Microsoft) Lumia 520 fiind cel mai bine vandut telefon , in curand cei de la Microsoft vor lansa Windows 10 , si vei putea face update.
Si sa fim seriosi , cine e Microsoft-ul si ce produce si cine e Phlips ? Nu se compara , si daca e vorba de design tot Lumia invinge . Gandeste-te la Nokia , ce telefoane produceau si cat de rezistente erau pe cand Philips.. nu era pe piata.
Recomand cu caldura Lumia! si Windows Phone! Nu vei regreta.
Americanii calatoresc de la Marte la Pluto

Romanii calatoresc de la Prislop la Iasi

Offline Chris Black

  • LGBTI Member
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3000
  • Reputation: 2
  • Gender: Male
  • Genius.
  • Real Name: C.R.
  • Steam ID: Unknown
Re: Microsoft Lumia 535 sau Philips S398?
« Reply #3 on: 02 May 2015, 22:32:31 »
Yaaa ce îmi plac chestiile astea ;D.

În primul rând, camerele foto de la Nokia sunt 100% sigur că mereu sunt unele dintre cele mai bune (folosite la un Lumia), deci camera primară care e de 5MP la Lumia e la fel de bună ca  ce-a de 8MP de la Philips, nu trebuie să te iei mereu după megapixeli ci și după firma de unde vine acea (cameră foto). Camera secundară care e de 5MP la Lumia evident e mai bună decât cea de la Philips care e de 2MP.

Acum depinde și ce iți place ție, ori Android ori Windows Phone. Să o luăm așa.
Windows Phone nu are nevoie decât de 512 MB ca să funcționeze PERFECT pe un smartphone, pentru că Windows Phone e atât de bine optimizat încâ nu are nevoie mai mult de 512 MB, și pe un telefon Lumia cu 512 MB nu există (exemplu) un joc din Store care să nu functioneze ! Acest Lumia care lai cumpara tu are 1 GB RAM deci e peste tot ce i-ar trebui unui Windows Phone.
Android este JAVA, cere, vrea tot vrea și tot vrea nu se oprește în a cere, de exemplu aplicația Instagram are nevoie doar de 40-50 MB ca să ruleze dar fiind java va cere dublu sistemului.  Deci acest Philips are 1 GB, sincer nu mă încântă ... din start vei avea aprox. doar 35-40% RAM disponibil.

Procesoarele sunt aproximativ egale să zicem așa, ok, mult contează procesorul la un Android, dar la un Windows Phone nu iți trebuie ceva wow.

(De ce sunt telefoane Lumia care au 2 GB ram si procesoare la fel ca la un S5 ? Păi chestia este doar pt vânzări aici și useri, mulți credem că dacă telefonul nostru Lumia cu Windows are doar 1 GB RAM si telefonul lu mama cu 2 GB RAM pe un Android , noi suntem jos de tot , dar nu e așa .. dar nimeni nu schimba chestia asta la unele persoane și așa ca să fie pe placul tuturor Lumia creaza telefoane si cu 2GB si procesoare wow ca să fie vânzări și să facă totul pe placul clientului !)

Despre display .. acest TFT IPS de la Philips nu mă prea încântă .. dar Corning Gorilla Glass 3 de la Lumia da mă încântă !
Despre acumulatoare .. O avea Philips cu 2-3% mai mult decât Lumia in mAh, dar să nu uităm ca Androidul necesită multă putere și se va folosi de baterie foarte bine, dar Windows Phoneul (acest Lumia) nu, (evident trebuie baterie pt al folosi dar vorbim despre performanta sistemelor în legătură cu bateria), așa cum Windows Phone nu are nevoie de niște specificații wow ca să functioneze perfect .. nici bateria nu trebuie sa fie una wow ca să îl folosesti mult, pentru ca Windows Phone e lejer, nu e gen (hard) cum e Androidul .. (Cum spune și pe siteuri Philips are in stand-by pana la 300 ore dar acest Lumia are in stand-by pâna la 552 ore). Da, de asta ar trebui să fim conștienți că un dispozitiv , la început MEREU pare a fi miraculos dar în timp se va arăta și adevarata putere, la Windows Phone nu e chiar așa .. cum îl cumperi așa va fi mult timp, acuma depinde cât de încărcat îl ți !

Pe un Android mereu trebuie sa ai un cleaner bun, un optimizator de acela bun, un battery saver și mai știu eu ce .. pe când pe un Windows Phone .. nici gând,
Philips este un telefon low cost deci să nu te aștepți la chestii miraculoase. Acest Lumia o fi el la un preț convenabil dar te asigur ca ar fi peste așteptări.

Din câte am observat, dacă am obs. bine Lumia 535 este și Dual Sim și Single Sim, dar acest Philips este numa single sim, deci evidentă treaba la faza asta nu ?

Evident Android si Windows Phone sunt total opuse la aspect, dar mie sincer le ador pe amândou la fel de mult.
Acum voi vorbi din punct de vedere personal.
NEVER EVER nu voi alege un smartphone cu Android de la Philips, singurele firme de la care ar fi să ajung să achiziționez un smartphone android ar fi Samsung, Nexus, LG sau XPERIA (la care cam scârțâie pt. mine) (să nu uităm de One Plus One care e un telefon exceptional dar asta lăsăm deoparte).
Eu aș alege acest Lumia 535 , pentru că eu având smartphone Android (unul bun) știu cum lucreaza, dar știu și un Windows Phone cum funcționează și așa că eu aș alege acest Lumia 535. (Următorul smartphone care va urma să îl achiziționez te asigur ca va fi un Windows Phone de la Lumia).

Cu Android nu prea ai ce să sincronizezi .. contul google cu date personale cam atât .. dar cu Windows Phone, il poti sincroniza cu Windows 8.1 (+ aplicațiile !) pe PC și viitorul Windows 10 ;).

Și să fim serioși, uităte tu cum arată Philips la aspect iax, și cum arată Lumia ♥ .

* Am incercat să fiu cât mai explicit și sper să faci o alegere bună , așteptam decizia ta :)
« Last Edit: 02 May 2015, 22:42:21 by Cristi. »


Legend



Offline #Master.

  • Senior
  • *
  • Posts: 293
  • Reputation: 1
  • Gender: Male
  • Low Society
  • Real Name: Mosu
Re: Microsoft Lumia 535 sau Philips S398?
« Reply #4 on: 02 May 2015, 23:37:52 »
Cristi, esti bun de scris romane, cu privire la telefoane, am pe cineva care are Philips si a zis ca-i multumit de el, merge perfect, este mai bun decat un eboda sau Allview sau utok, dar si Nokia este de asemenea la fel de bun, acuma depinde pentru ce vrea si ce sistem sa fie, poate vrea pentru jocuri poate vrea sa fie android, mai multe detalii pentru a sti pe care sa-l recomandam, inafara de astea, un samsung sau LG nu prefera, doar astea ?
"Romania National Trucking, este mai mult decat un simplu server, noi suntem uniti, ca o familie, si uniti o sa fim mereu .."


Offline AroWn.xD

  • Expert HTML & CSS
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 4483
  • Reputation: 1
  • Gender: Male
  • Full stack Developer(Node.JS)
  • Real Name: Robert Silviu
  • Steam ID: AroWnD
Re: Microsoft Lumia 535 sau Philips S398?
« Reply #5 on: 02 May 2015, 23:43:05 »
LUMIA clar 8-|



Offline BlackEagle.

  • Ăla de pe samp.
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 2681
  • Reputation: 4
  • Gender: Male
  • Co-Fondator România Național Trucking
  • Real Name: Patrik
Re: Microsoft Lumia 535 sau Philips S398?
« Reply #6 on: 03 May 2015, 00:18:48 »
Lumia  e mai bun :D

Global Moderator - (Primăvară 2016 pana în 24.01.2017)

Offline Badboy.UndeadArmy™

  • Skilled Gaming Legend
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 9060
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Legends Never Die
  • Real Name: S.B.SZ.
  • Steam ID: badboyundeadarmy
Re: Microsoft Lumia 535 sau Philips S398?
« Reply #7 on: 03 May 2015, 09:01:19 »
Nokia ofera mai multa siguranta.
Cristi a precizat cam tot ce trebuia.Tu alegi



Follow me on:
FaceBook
Instagram




Ai nevoie de ajutor? Trimite-mi un PM !
Do you need help? Send me a PM !

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal