Author Topic:  [RO][Romana] Iubirea  (Read 2212 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline IstuntmanI

  • GZS Owner
  • Administrator
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 15119
  • Reputation: 80
  • Gender: Male
  • Real Name: NcF http://fb.me/cnistor96
  • Steam ID: istuntmani
[RO][Romana] Iubirea
« on: 24 April 2012, 18:13:32 »
IUBIREA

Este un cuvant compus din sapte litere, substantiv comun, simplu, numar singular, genul feminin, cuvinte seci ce nu pot descrie un sentiment atat de inaltator, care prin simpla aparitie te ridica la gradul de divinitate. Pentru multi este un cuvant des folosit si care si-a pierdut de mult intelesul si farmecul. Daca am reusi sa redescoperim sensul ascuns al acestui sentiment, am deveni demni de a-l simti in inimile noastre.

Iubirea este, probabil, unul dintre cele mai personale sentimente ale omului, iar studiul ei nu poate fi obiectiv. Fiecare persoana are propriul mod de a intelege iubirea si efectele sale si, de asemenea, iubirea se manifesta in diferite feluri. Te poate izola de lumea inconjoare, dar in acelasi timp iti poate deschide portile catre un intreg univers, pana atunci necunoscut. Iti schimba prioritatile, valorile si perceptia asupra lumii, a celorlalti si chiar a propriei persoane.

Este prin ea insasi o filozofie care a umplut nenumarate randuri si care nu poate fi definita sau explicata, ci doar simtita. Nu ne putem baza pe marii filozofi, ci trebuie sa ne formam propria conceptie, reflectand asupra vietii actuale si nu a unor vremuri de mult apuse. Iubire inseamna comunicare la un nivel superior. O comunicare mult mai valoroasa decat stereotipurile cu care ne confruntam zi de zi. Lacrimile de bucurie si de tristete surasul, sunt reflectari ale sufletului, ce definesc sensibilitatea umana si ce nu pot fi descrise.

Iubirea ar putea fi clasificata dupa varsta: copilareasca, adolescentina si matura. Primele doua reprezinta doar un mod de cunoastere al vietii, in timp ce iubirea matura, si mai ales cea a varstei a treia sunt mai statornice, mai rationale. La orice varsta dragostea este imprevizibila si nu poate fi ignorata. Iti acapareaza intreaga fiinta, blocandu-ti simturile, si impingandu-te intr-o permanenta stare de visare. Iubirea izvorât? din inim? si nu din minte este în vesnic? contradictie cu ratiunea, dar nu va deveni niciodat? rutin? pentru c? în fiecare zi ea este alta, gasind noi moduri de a se exprima.

Dac? am reusi s? vedem în iubire un ideal, o realizare interioar? suprem?, am fi mai buni, mai optimisti, mai curati, mai toleranti, mai deschisi, mai preg?titi spre a descoperi noi orizonturi spirituale.

Offline InvizionSss

  • Newbie
  • *
  • Posts: 20
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • Romania Extreme Stunt
Re: [RO][Romana] Iubirea
« Reply #1 on: 25 April 2012, 00:08:40 »
Pot spune doar atata despre acest citat interesant spun eu.
Mult au curajul:
sa sare depe locurile cele mai inalte din lume.
sa fac drifturi cu riscu acidentelor.
participa la lupte agresive care pot duce chiar si la moarte.
sa joace cele mai extreme sporturi.

Dar multi :
Nu pot sa-si exprime iubirea.

Alti o exprima dar prin cicalirea personelor datui o palma ,impingando si alte lucruri.

...
Dar la alti pur si simplu nu poate sa-si exprime iubirea fata de o persoana. O iubeste in adancu inimi lui dar ceva din inima lui ii da frica de ai spune ca o iubeste.

Scuzatima daca am greseli gramaticale.

.......................................................................................

Offline Pustiul96

  • Newbie
  • *
  • Posts: 5
  • Reputation: 0
  • Gender: Female
Re: [RO][Romana] Iubirea
« Reply #2 on: 18 October 2012, 18:24:01 »
interesat de stiut :P foarte emotioant spune o prietena :))

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal