Author Topic: WTA Angelique Kerber, după ce a câştigat US Open şi a devenit noul lider în....  (Read 1155 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Raylisse

  • Meow meow meow!
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3679
  • Reputation: 3
  • Gender: Male
  • Cats
  • Real Name: Morosan Melina Madalina
  • Steam ID: CharlesgarOB


[Skilled News] Angelique Kerber, după ce a câştigat US Open şi a devenit noul lider în clasamentul WTA: "În copilărie, visam să fiu numărul 1 mondial şi să câştig turnee de Mare Şlem" [Skilled News]









Jucătoarea germană de tenis Angelique Kerber a cucerit, sâmbătă seară, titlul la US Open, după un meci câştigat, scor 6-3, 4-6, 6-4, împotriva Karolinei Pliskova din Cehia, iar luni va urca pe primul loc în ierarhia WTA.

"Întotdeauna e greu să joci împotriva ei. Am încercat să fiu agresivă şi să mă bucur de această finală. În copilărie, visam să fiu numărul unu mondial şi să câştig turnee de Mare Şlem, iar astăzi toate visurile mele au devenit realitate şi nu vreau decât să savurez acest moment. E incredibil. Acest al doilea trofeu de Mare Şlem înseamnă foarte mult pentru mine", a afirmat Kerber, la finalul partidei.
 
 Jucătoarea cehă Karolina Pliskova, în vârstă de 24 de ani, şi-a lăudat adversara şi a spus că Angelique Kerber merită să fie pe primul loc în clasamentul mondial.

"Mi-am dat seama că pot să joc cel mai bun tenis al meu pe cele mai mari arene din lume. Ea a dovedit că este numărul unu în lume. Ştiam că va fi dificil, dar mi-am regăsit puterea în cel de-al doilea set", a spus Pliskova.

În vârstă de 28 de ani, Angelique Kerber se află la cel de-al doilea turneu de Mare Şlem câştigat în carieră, după ce, tot în acest an, s-a impus şi la Australian Open, scor 6-4, 3-6, 6-4 cu americanca Serena Williams.







Sursa: prosport.ro

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal