Author Topic:  Microsoft şi Facebook vor instala un nou cablu transatlantic pentru ...  (Read 1138 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Badboy.UndeadArmy™

  • Skilled Gaming Legend
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 9060
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Legends Never Die
  • Real Name: S.B.SZ.
  • Steam ID: badboyundeadarmy


[Skilled News]  Microsoft şi Facebook vor instala un nou cablu transatlantic pentru acces la internet  [Skilled News]









   Proiectul botezat MAREA reprezintă o iniţiativă ambiţioasă pentru instalarea celui mai lung cablu submarin de fibră optică din lume, cu o lăţime de bandă impresionantă ce ar putea depăşi 160 terabiţi pe secundă.

Întins pe o distanţă de 6600 Km, între un centru de date aflat în nordul statului american Virginia şi oraşul spaniol Bilbao, cablul alcătuit din 8 perechi de fibră optică va deservi regiuni întinse din Europa, Africa, Orientul Mijlociu şi Asia, facilitând conexiuni de mare viteză către şi dinspre Continentul American. Totodată, noua magistrală de fibră optică va servi şi ca soluţie de backup în eventualitatea apariţiei unor probleme la alte segmente ale infrastructurii globale de comunicaţii, cablul instalat mai la sud decât alte ale cabluri transatlantice fiind teoretic mai puţin expus la factori de risc.

În timp ce Microsoft şi Facebook sunt principalii actori ai acestui proiect, cele două companii lucrează în colaborare cu operatorul spaniol Telefonica, beneficiind de infrastructura şi expertiza acestuia în domeniu. Instalarea noului cablu submarin va începe în luna august 2016, urmând ca acesta să devină funcţional din luna octombrie 2017.







Sursa: go4it.ro



Follow me on:
FaceBook
Instagram




Ai nevoie de ajutor? Trimite-mi un PM !
Do you need help? Send me a PM !

Offline Grigore

  • Full Member
  • *
  • Posts: 203
  • Reputation: 3
  • Gender: Male
  • Per aspera ad astra
  • Real Name: Grigore
Mi se pare stupid sa faca una ca asta.. dar cine sunt eu sa judec, poate faca asta pentru factori militari.. dar totusi.. puteau sa faca asta cu ajutorul satelitilor si cu emitatoare, ce se intampla daca se arde un segment..?

Offline CrystalMD

  • Senior
  • *
  • Posts: 460
  • Reputation: 3
  • Gender: Male
  • Pățăști.
  • Real Name: George
  • Steam ID: CrystalMD
Mi se pare stupid sa faca una ca asta.. dar cine sunt eu sa judec, poate faca asta pentru factori militari.. dar totusi.. puteau sa faca asta cu ajutorul satelitilor si cu emitatoare, ce se intampla daca se arde un segment..?

Cred ca s-au gandit la consecinte si au aplicat orice mijloc de izolare si securizare a cablurilor.
Sa inteleg ca n-au ce face cu banii sau? :)) De parca in Europa nu exista internet de mare viteza)



Follow me on Tumblr!

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal