Author Topic:  [TUT]Incarcare wireless pentru orice smartphone  (Read 1657 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ×X×_vasya_×X×

  • Legend
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 10472
  • Reputation: 1
  • Gender: Male
  • Real Name: vasya
[TUT]Incarcare wireless pentru orice smartphone
« on: 26 June 2015, 22:55:33 »
Incarcare wireless pentru orice smartphone

Nume Tutorial: Incarcare wireless pentru orice smartphone
Descriere:

Salut prieteni, astazi va voi arata cum puteti incarca orice telefon wireless, folosind un accesoriu care este destul de accesibil.
Tehnologia Wireless Charging ne permite sa incarcam telefonul sau tableta doar asezandu-le pe statia de incarcare, fara niciun cablu. Standardul folosit in momentul asta se numeste QI Wireless Charging, standard cu care majoritatea producatorilor au fost de acord.
Unul dintre promotorii acestei tehnologii este Google, care de la Nexus 4 pana in prezent a implementat wireless charging in toate telefoanele pe care le-au lansat. Nokia este deasemenea un sustinator al tehnologiei, facand pasul mai departe, au introdus pe piata chiar si incarcatoare QI (acum a preluat Microsoft).
Samsung a ales alta ruta, ei ofera optional incarcatoare si capace spate de telefon cu incarcare wireless, amatorii putand schimba doar capacul daca vor acesta optiune.
LG a introdus in LG G3 suport wireless charging inca din fabrica, caz in care nu avem nevoie decat de statia de incarcare.
Tehnologia functioneaza insa ritmul de implementare este foarte lent. Din fericire noi putem schimba asta prin achizitionarea unor bobine care ne transforma telefonul fara wireless charging in telefon compatibil cu acesta tehnologie.
Eu am compandat de pe amazon.
(Statie incarcare)EC Technology® 6mm Ultra-Slim Qi-Enabled Wireless Charging Pad for Nexus 4 / 5 / 6 / 7 (2013), Nokia Lumia 920, LG Optimus Vu2, HTC Droid DNA and All Qi-Enabled Devices
(Bobina receptor) XCSOURCE Universal QI Wireless Charging Receiver film for micro-USB Android Mobile BC318
(Pentru Galaxy, montare sub capac) QI Wireless Charging Receiver Module for Samsung Galaxy S3 i9300 i9305
Atentie:
In cazul in care vreti sa cumparati modelul care se conecteaza pe USB (ca al meu Cristian Cismaru), trebuie sa comandati versiunea potrivita portului USB de la telefonul vostru.

Download: -
Autor: Cristian Cismaru
Sursa (Link-ul oficial): http://videotutorial.ro/incarcare-wireless-pentru-orice-smartphone/
Tutorialul:



"Nu e obligatoriu să fii de acord cu mine. Dar ar fi mai rapid aşa."




Offline IstuntmanI

  • GZS Owner
  • Administrator
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 15119
  • Reputation: 80
  • Gender: Male
  • Real Name: NcF http://fb.me/cnistor96
  • Steam ID: istuntmani
Re: [TUT]Incarcare wireless pentru orice smartphone
« Reply #1 on: 26 June 2015, 23:04:23 »
Asta daca-l ridici prea mult cred ca se intrerupe incarcarea. xD Prefer cu fir, dar asta e util in caz ca ai vreo 50 de telefoane. :)) Le pui pe toate pe aia. :v

Offline blacklife

  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 2912
  • Reputation: 7
  • Gender: Male
  • You know, i mean it
  • Real Name: Marius Nicolae
  • Steam ID: STEAM_0:0:67883302
Re: [TUT]Incarcare wireless pentru orice smartphone
« Reply #2 on: 27 June 2015, 00:01:07 »
Un tutorial foarte bun :D


„Dacă n-ar exista fericirea altora, nu ne-am sinchisi de nefericirea noastră.”   — Marin Preda

Spoiler
Nu, nu mai joc SA-MP, nu mai scriptez, nu mai ofer suport pentru serverul Romania National Trucking cum de altfel nici nu mai sunt '' owner ''.
[close]

Offline AroWn.xD

  • Expert HTML & CSS
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 4483
  • Reputation: 1
  • Gender: Male
  • Full stack Developer(Node.JS)
  • Real Name: Robert Silviu
  • Steam ID: AroWnD
Re: [TUT]Incarcare wireless pentru orice smartphone
« Reply #3 on: 27 June 2015, 00:37:19 »
Ce tare waw ..
Pai si daca tragi  mai tare de chestiuta aia finuta .. mi ca raman cu mufa USB in telefon si restu in mana :))
Interesant dar pana la urma ori cu aia ori fata tot cam acolo ajungi la timp ..
De ce ?
Pana bagi aia .. bagi de 2x telefonu la incarcator normal xD
Bun tutorial .. Cam greu cu vorbitu ... Am satit explicatiile (e plictisitor sa il aud pe ala cum vorbeste in reluare ..)



 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal