Author Topic:  [RO][Romana]Rolul familiei in formarea personalitatii unui adolescent  (Read 3055 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Badboy.UndeadArmy™

  • Skilled Gaming Legend
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 9060
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Legends Never Die
  • Real Name: S.B.SZ.
  • Steam ID: badboyundeadarmy
  Familia are un rol important in formarea personalitatii unui adolescent.Consider ca,familia reprezinta o etapa de formare a unui tanar,care mai tarziu va ajunge sa traiasca pe cont propriu.
  In primul rand,familia reprezinta generatia anterioara.Comportamentul parintilor se reflecta in mare parte si in identitatea noastra.De pilda,un copil care a crescut intr-o familie educata,va fi si el la fel de educat.Doar alti factori precum prietenii ii pot schimba partial comportamentul.
  In al doilea rand,parintii au trecut prin momentele grele ale vietii,ei au experienta necesara pentru a ne da sfaturi.Ei ne pot invata,la ce sa ne asteptam in viitor,cum sa gandim,cum sa ne confruntam cu problemele.De exemplu,eu sunt intr-o faza importanta a vietii.Parintii ma sprijina in fiecare moment greu si ma sustin!
  Asadar,rolul familiei in evolutia personalitatii unui tanar este esential,comportamentul,obiceiurile lor,se reflecta si in noi.Ei sunt singurii oameni care ne pot invata lucruri importante despre viata,si ne pot sprijini cu potential maxim.



PS:Am scris-o semestrul acesta.Mi-a zis doamna profesoara sa o citesc(eram deja pregatit ca ma va ruga).Am citit-o si i-a placut atat de mult incat a zis:"Foarte frumos!Ai respectat structura,argumentele la locul lor,sustinute cu exemple!Iti dau un 10!Daca vei scrie asa la BAC,vei lua sigur punctaj maxim la partea de argumentare".Uite,de asta am postat-o sa vedeti,cum trebuie realizat un astfel de eseu!ENJOY!
« Last Edit: 30 November 2014, 21:48:06 by ×X×_vasya_×X× »



Follow me on:
FaceBook
Instagram




Ai nevoie de ajutor? Trimite-mi un PM !
Do you need help? Send me a PM !

Offline IstuntmanI

  • GZS Owner
  • Administrator
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 15119
  • Reputation: 80
  • Gender: Male
  • Real Name: NcF http://fb.me/cnistor96
  • Steam ID: istuntmani
Mi se pare cam scurt aici. :-? Ti-a dat cam usor 10. :)) Noi pentru un 10 trebuie sa urcam Everest... wtf.

Offline Badboy.UndeadArmy™

  • Skilled Gaming Legend
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 9060
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Legends Never Die
  • Real Name: S.B.SZ.
  • Steam ID: badboyundeadarmy
Mi se pare cam scurt aici. :-? Ti-a dat cam usor 10. :)) Noi pentru un 10 trebuie sa urcam Everest... wtf.
Aici pare scurt.Trebuie sa fie intre 15-30 de randuri(150-300 de cuvinte).Cam asa ar trebui sa arate.Nu conteaza cantitatea ci  calitatea!



Follow me on:
FaceBook
Instagram




Ai nevoie de ajutor? Trimite-mi un PM !
Do you need help? Send me a PM !

Offline IstuntmanI

  • GZS Owner
  • Administrator
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 15119
  • Reputation: 80
  • Gender: Male
  • Real Name: NcF http://fb.me/cnistor96
  • Steam ID: istuntmani
Aici pare scurt.Trebuie sa fie intre 15-30 de randuri(150-300 de cuvinte).Cam asa ar trebui sa arate.Nu conteaza cantitatea ci  calitatea!
Am numarat acum si se pare ca are 174 cuvinte. E ok, intre limitele specificate, dar nu e cine stie ce, ti-a dat 10 prea usor. :))

Offline Badboy.UndeadArmy™

  • Skilled Gaming Legend
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 9060
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Legends Never Die
  • Real Name: S.B.SZ.
  • Steam ID: badboyundeadarmy
Am numarat acum si se pare ca are 174 cuvinte. E ok, intre limitele specificate, dar nu e cine stie ce, ti-a dat 10 prea usor. :))
Mai ,deci fi atent.Structura respectata:Ipoteza,Argumentare,Intarire;2 argumente insotite de exmple,am folosit si conectori.Am respectat tot!

Ce mai vrei?Si m-am exprimat cat se poate de clar,nu ca unii din clasa,nu stiu sa lege 2 cuvinte :))



Follow me on:
FaceBook
Instagram




Ai nevoie de ajutor? Trimite-mi un PM !
Do you need help? Send me a PM !

Offline [SG]Vladu

  • Senior
  • *
  • Posts: 371
  • Reputation: 2
  • Gender: Male
  • Skilled Gaming [SG]
  • Real Name: Vlad
  • Steam ID: bogdan_dica_1
Imi place,merita nota 10!!!
Aveti incredere in [SG]Stuntman.:D

Offline Conni

  • Romania National Trucking Fondator
  • Spam Machine
  • *
  • Posts: 1560
  • Reputation: 6
  • Gender: Male
  • Romania National Trucking Fondator
  • Real Name: Alexandru Gabriel
Foarte dragut , 10
Americanii calatoresc de la Marte la Pluto

Romanii calatoresc de la Prislop la Iasi

Offline Manu.

  • Romania National Trucking-co fondator
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 2621
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • SlowMoution.:3
  • Real Name: Manu
  • Steam ID: Manu.
Imi place , 10 .

Offline Bogdan ✖️

  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 4312
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • ZEW
  • Real Name: Bogdan
  • Steam ID: -
Viitoarea mea compunere la civica,iti multumesc ! :))

Când vezi o afacere de succes înseamnă că cineva a luat o decizie curajoasă.

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal