Author Topic:  Intrebare bicicleta electrica  (Read 1981 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Mircea240

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
  • Reputation: 3
  • Gender: Male
  • Skilled Gaming Member
  • Real Name: Mircea
Intrebare bicicleta electrica
« on: 29 July 2017, 10:02:49 »
Acum câteva zile am cumpărat de pe un site o bicicletă electrică (ZT-09) și scrie foarte clar atât pe site cât și în declarația care a venit de la distribuitor că e bicicletă electrică și nu moped, deci nu necesită permis, înmatriculare sau înscriere la primărie. Cu toate astea am fost oprit aseară de poliție și mi-au cerut datele și să mă prezint la secție. Ce pot păți? E drept am încălcat o regulă că nu am avut vesta și casca (le-am uitat acasă), dar în rest nu știu ce am greșit, e chiar atât de grav? O amendă mergea zic eu.. nici nu au stat să asculte că e bicicletă direct datele și la secție. Vă mulțumesc frumos. Am auzit că numai pot da de permis, dar e absurd că nu necesită nimic e bicicletă...

Offline Depяessive_

  • Full Member
  • *
  • Posts: 128
  • Reputation: 1
  • Gender: Male
  • The best of the best
Re: Intrebare bicicleta electrica
« Reply #1 on: 29 July 2017, 21:00:04 »
Eu am patit-o si eu cu bicicleta  mea (bicicleta normala) nu aveam luminite,beculete,faruri si nici vesta si am luat o amenda de 600 RON
     - Deci trebe permis  :D  >:D<


Offline IstuntmanI

  • GZS Owner
  • Administrator
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 15119
  • Reputation: 80
  • Gender: Male
  • Real Name: NcF http://fb.me/cnistor96
  • Steam ID: istuntmani
Re: Intrebare bicicleta electrica
« Reply #2 on: 29 July 2017, 21:07:25 »
Am auzit că numai pot da de permis, dar e absurd că nu necesită nimic e bicicletă...
Asta n-are sens. N-am idee despre chestiile astea, dar nu prea cred ca e posibil asa ceva, din cauza ca tu conduceai o bicicleta electrica inainte de 18 ani.

Probabil doar vei primi o amenda.

Eu am patit-o si eu cu bicicleta  mea (bicicleta normala) nu aveam luminite,beculete,faruri si nici vesta si am luat o amenda de 600 RON
     - Deci trebe permis  :D  >:D<
Lol... aiurea.

Totusi, cred ca la chestiile astea depinde si prin ce zone te duci cu bicicleta. Daca esti prin centrul Bucurestiului de exemplu cred si eu ca-ti vei lua amenda. :)) Daca esti printr-o zona nu prea activa nu cred ca se ia vreun politist de tine ca n-ai faruri sau alte chestii.

Nu stiu daca o sa mai raspunda cineva, este inactivitate foarte mare pe acest forum. xD

Offline Liberty

  • High-Roller
  • *
  • Posts: 2925
  • Reputation: 28
  • Gender: Male
  • Real Name: Valentin
Re: Intrebare bicicleta electrica
« Reply #3 on: 29 July 2017, 22:44:45 »
Dacă umbli seara/noaptea trebuie să ai vestă. Nu știu ce să zic, cred că scapi cu o amendă și cam atât. Eu merg cu bicicleta destul de mult, nu m-a oprit niciodată poliția. :))

Offline s l a m

  • T I T A N I U M
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 8920
  • Reputation: 27
  • Gender: Male
  • T I T A N I U M
  • Steam ID: slamsg
Re: Intrebare bicicleta electrica
« Reply #4 on: 29 July 2017, 23:02:19 »
Eu am patit-o si eu cu bicicleta  mea (bicicleta normala) nu aveam luminite,beculete,faruri si nici vesta si am luat o amenda de 600 RON
     - Deci trebe permis  :D  >:D<
Noaptea obligatoriu far + vesta reflectorizanta + casca (eventual si ziua). Despre ce permis vorbesti aici ?

· ,.-~*’¨¯¨’*·~-.¸-(_S L A M_)-,.-~*’¨¯¨’*·~-.¸

Legends never die





http://slam-official.tumblr.com/
http://www.youtube.com/user/DeepWyNN


FH3 - FH4 - FH5 player




· ,.-~*’¨¯¨’*·~-.¸-(_S L A M_)-,.-~*’¨¯¨’*·~-.¸


Offline Mircea240

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
  • Reputation: 3
  • Gender: Male
  • Skilled Gaming Member
  • Real Name: Mircea
Re: Intrebare bicicleta electrica
« Reply #5 on: 29 July 2017, 23:18:41 »
Am rezolvat problema, au fost înțelegători băieții din fericire și se pare că erau mai mult nedumeriți că nu au mai văzut 'tărtăreață' din aia :))) mulțumesc frumos pentru postări și ajutor. :)

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal