Author Topic:  Top 5: Cele mai rasuflate idei din jocuri  (Read 585 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline .shadoW

  • Berea fără alcool e ca și femeia fără țâțe.
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3449
  • Reputation: 12
  • Gender: Male
  • F O R D F O C U S
  • Real Name: S E B I
  • Steam ID: sh4d00W
Top 5: Cele mai rasuflate idei din jocuri
« on: 08 May 2014, 15:54:14 »


[Skilled News] Top 5: Cele mai rasuflate idei din jocuri [Skilled News]








Jocurile video au parte de unele dintre cele mai intortocheate  povesti. Totusi, principiul ca nu toate jocurile sunt create egal se aplica si la naratiunea acestora. Desi acest mediu iti ofera libertate creativa ca nici un altul, ca doar deh…tu inventezi lumea respectiva, dezvoltatorii prefera adesea…cliseele.Asa ca astazi am pus cap la cap un Top 5  idei rasuflate intalnite in jocuri.

Locul 5: Ninja-ul care este si…Superman. Trecand peste eternul cliseu care dicteaza ca in timpul secventelor cinematice, nimeni nu vede un ninja vorbind la casca in mijlocul camerei, in ultima vreme un ninja este automat egal cu Superman. Ce conteaza ca se bate cu un elicopter, un tanc, 20 si ceva de inamici cu AK-uri sau un colos de metal! El este ninja si functioneaza dupa o logica simpla: Oricat de bine inarmati sunt inamicii, eu am sabie si stelute de aruncat…. clar sunt mai bine inarmat. Logica de gradinita, daca e sa ne intrebati pe noi.

Locul 4: Pastorul care ajunge erou legendar. Chestia asta este prezenta in mai toate jocurile RPG de pe piata. Tu ori esti un orfan oropsit, un cetatean generic, a se citi pastor dintr-un sat generic. Pana cand satul iti arde de la temelie, iti este omorata si iubita, si capra si gaina favorita, iar tu, ca un pastor fara pic de pregatire militara, dar cu o vointa de fier, ceri razbunare. Stiti cum functioneaza asta in lumea reala? Moare in primele 10 min de cum a pus mana pe un topor din curte si se gandeste sa atace un soldat.

Locul 3: Un rau antic se trezeste la viata. Din abisul magic al iadului numarului 5, colt cu un munte generic, rasare un rau antic de mult uitat. Ori de cate ori aud asta dau ochii peste cap. S-au terminat ideile bune? Nu mai avem de unde sa scoatem un antagonist memorabil? Cred ca toti gamerii sunt satui de un plictisit generic imbracat in negru care iti arunca in cale hoarde de schelete si dragoni, pana sa ajungi al el.

Locul 2: Rusii sau extraterestrii care invadeaza lumea. Asta este cliseul tipic shooterelor. In orice shooter trebuie sa fie un Iuri, Ivan sau Mihail cu o armata la dispozitie, fost agent KGB, cu un focos nuclear la ciorap si cu o ura nestinsa fata de Occident. Iar daca nu este un rus, atunci avem o rasa de extraterestri care vor sa ne cotropeasca pentru ca avem … nu stiu… cernoziom si huila din abundenta.

Locul 1: Modul Zombie. Cred ca mai toate jocurile, indiferent de factura, s-au gandit sa implementeze un mod zombie. Nu stiu ce este cu mania asta legata de cetateni mancatori de materie cenusie, dar in ultima vreme trebuie sa gasim un zombie in mai toate jocurile. Jur, daca Twilight era mai popular, parca ma deranja sa pun pe locul 1 vampiri sclipitori cu freze tampite. Nu de alta, dar aia cred ca erau mai distractiv de impuscat decat niste zombie generici care se misca greu si scoate acelasi sunete obosite.


Sursa: ZonaIT.TV





Offline VALIK

  • Spam Machine
  • *
  • Posts: 1967
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • ~ xGhost' ~
  • Real Name: valik
Re: Top 5: Cele mai rasuflate idei din jocuri
« Reply #1 on: 08 May 2014, 16:10:18 »
Lol :D

Offline s l a m

  • T I T A N I U M
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 8920
  • Reputation: 27
  • Gender: Male
  • T I T A N I U M
  • Steam ID: slamsg
Re: Top 5: Cele mai rasuflate idei din jocuri
« Reply #2 on: 08 May 2014, 16:24:46 »
Haha :))

· ,.-~*’¨¯¨’*·~-.¸-(_S L A M_)-,.-~*’¨¯¨’*·~-.¸

Legends never die





http://slam-official.tumblr.com/
http://www.youtube.com/user/DeepWyNN


FH3 - FH4 - FH5 player




· ,.-~*’¨¯¨’*·~-.¸-(_S L A M_)-,.-~*’¨¯¨’*·~-.¸


Offline IstuntmanI

  • GZS Owner
  • Administrator
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 15119
  • Reputation: 80
  • Gender: Male
  • Real Name: NcF http://fb.me/cnistor96
  • Steam ID: istuntmani
Re: Top 5: Cele mai rasuflate idei din jocuri
« Reply #3 on: 08 May 2014, 16:26:13 »
Sunt cam adevarate chestiile astea. :))

Offline Dorin

  • Don't give up !
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 2595
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • Just a member.
  • Real Name: Dorin
  • Steam ID: justunique1
Re: Top 5: Cele mai rasuflate idei din jocuri
« Reply #4 on: 08 May 2014, 16:27:48 »
Lol :))


Offline ×X×_vasya_×X×

  • Legend
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 10472
  • Reputation: 1
  • Gender: Male
  • Real Name: vasya
Re: Top 5: Cele mai rasuflate idei din jocuri
« Reply #5 on: 08 May 2014, 19:02:46 »
Fiecare joc cu istoria sa..


"Nu e obligatoriu să fii de acord cu mine. Dar ar fi mai rapid aşa."




Offline Laur

  • Face down,A$$ up,That's the way I like to f*ck. #MasterOfCensor
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 647
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • I was a creature before I could stand .
  • Real Name: AKA:HighSkill,Simpatique
Re: Top 5: Cele mai rasuflate idei din jocuri
« Reply #6 on: 08 May 2014, 22:42:57 »
"Zombie generici care se misca greu si SCOATE aceleasi sunete obosite"
Muahaha am corectat zonaIT.Tv :3,si cam e adevarat ..

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal