Author Topic: ATP Ilie Năstase a indicat performanţa numărul unu a lui Horia Tecău în 2015.....  (Read 521 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Raylisse

  • Meow meow meow!
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3679
  • Reputation: 3
  • Gender: Male
  • Cats
  • Real Name: Morosan Melina Madalina
  • Steam ID: CharlesgarOB


[Skilled News] Ilie Năstase a indicat performanţa numărul unu a lui Horia Tecău în 2015: "Wimbledon-ul l-ai luat o dată şi deodată ai poftă să le iei şi pe celelalte" [Skilled News]









Ilie Năstase a absentat de la Gala Tenisului Românesc, joi seară, însă performanţele din 2015 ale tricolorilor l-au impresionat pe jucătorul cu cinci  titluri de Mare Şlem în palmares, la simplu şi dublu.

"La Turneul Campionilor am fost cu fetiţele mele. Este un mare motiv de mândrie faptul că doi români au făcut finala. Cred că pentru Horia, cel mai important în 2015 este câştigarea Wimbledonului, mai mult decât numărul unu. Pentru că Wimbledon-ul, l-ai luat o dată şi deodată ai poftă să le iei şi pe celelalte. Pofta vine mâncând", afirmă Ilie Năstase. Primul număr unu din istoria tenisului masculin îl vede pe Horia Tecău într-o situaţie similară în 2016 celei în care se află Simona Halep - ţintă pentru întreg circuitul. "Până acum, Simona Halep trebuia să le bată pe cele din faţă. Acum este invers, pe ea vrea să o bată toată lumea. Asta este normal, se întâmplă în orice sport. Toţi vor să te bată şi mai mult decât atât, dacă te-au bătut, o spun în gura mare, scriu despre asta, se laudă cu asta - l-am bătut pe Năstase, am bătut-o pe Halep.

La dublu, fraţii Bryan cred că au câştigat prea mult şi nu mai au aceeaşi dorinţă de a mai lua un Grand Slam. Nu îi poţi compara cu Federer,  care încă joacă atât de sus".
În 2016, Simona Halep începe cu un antrenor full-time de renume în echipa sa - Darren Cahill, angajat acum direct de tricoloră, nu trimis în loja ei de Adidas.

"Pe Darren Cahil nu l-am prins în circuit, pentru că era puţin mai mic decât mine, când eu terminam, el începean. Îl ştiu ca pe un foarte bun jucător de dublu. Simona va şti exact cât poate să-i dea antrenorul din tribune, în momentul meciului. Cei doi se înţeleg bine acum. Este un moment în care noi, cei de pe margine, nu mai trebuie să întrebăm - cum?, da' de ce?, de ce aşa?. În momentul ăsta nu mai contează faptul că este româncă, este doar o chestiune de chimie între cei doi. Din priviri trebuie să se înţeleagă. Eu aveam pe cineva în tribună care nu ştia tenis, dar în care aveam încredere. Se uita la mine, îmi făcea un semn discret că e bine. Antrenorul e bun înainte de meci, e bun când te antrenează. În momentul în care începe meciul, e mai greu - tu ca jucător preiei controlul şi trebuie să ştii să schimbi, să iei decizii. Oricum, tot timpul te uiţi acolo şi îţi trebuie confirmare, încurajare", anunţă Ilie Năstase.







Sursa: prosport.ro

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal