Author Topic: ATP Marius Copil revine pe terenurile care îi aprind serviciul: 15 aşi în victoria..  (Read 628 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Raylisse

  • Meow meow meow!
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3679
  • Reputation: 3
  • Gender: Male
  • Cats
  • Real Name: Morosan Melina Madalina
  • Steam ID: CharlesgarOB


[Skilled News] Marius Copil revine pe terenurile care îi aprind serviciul: 15 aşi în victoria din primul tur al calificărilor pentru Australian Open[Skilled News]









Australia pare un tărâm propice pentru serviciul lui Marius Copil, cel care în urmă cu 12 luni stabilea recordul ediţiei 2015 a "Openului Vesel" la capitolul cea mai rapidă servă - 242 km/h. În duelul de miercuri dimineaţă, Copil a trimis 15 aşi în careul lui Naso, cifrele sale de la serviciu fiind per total superioare faţă de cele ale italianului - cu o frecvenţă a primului serviciu de 65% (86% eficienţă).

"Eu nu simt nimic, adversarii simt când serviciul vine foarte rapid. Am avut o medie la toate meciurile, în Australia, foarte ridicată ca viteză a serviciului, am primit multe poze de la oameni – serviciu constant de 230, 235, 239 km/h. Pentru mine, chiar nu se simte, sunt foarte relaxat atunci când servesc şi când timing-ul e perfect, atunci pot să servesc cu viteză foarte mare. Când am servit acel 242, a început lumea să aplaude, să strige, aşa mi-am dat seama că a fost ceva deosebit. Când a plecat mingea din rachetă, n-am realizat",

Marius Copil, vorbind într-un interviu ProSport despre serviciul fabulos reuşit în 2015, la Melbourne.

Pentru a accede pe tabloul principal, Marius Copil mai are nevoie de două victorii. Următorul său adversar va fi Mirza Basic, un jucător de 24 de ani din Bosnia şi Herţegovina, cap de serie 22 în calificări, ajuns în turul doi tot după un succes în minimum de seturi (7-6, 6-4 cu francezul Mathias Bourgue). Marius Copil este singurul jucător român de pe tabloul de calificări, el fiind totodată prima rachetă a României în clasamentul ATP de simplu.

Tabloul calificărilor la simplu au tot atâtea poziţii ca şi tabloul principal de la Australian Open - 128 de poziţii.

La feminin, dincolo de cele cinci tricolore din Top 100 calificate automat pe tabloul principal, Patricia Ţig încearcă să li se alăture, luptând pe tabloul de calificări, din postura de cap de serie numărul 12. Pati (123 WTA) va deschide împotriva reprezentantei Cehiei, Barbora Krejcikova (20 ani, 185 WTA).







Sursa: prosport.ro

Offline RazvanS_

  • Skilled Gaming Members
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 4675
  • Reputation: 0
  • Steam ID: RazvanS_
Mult noroc , o sa aiba nevoie  in meciul cu Mirza Basic .

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal