Author Topic: INTERN Neagu: "Sper ca antrenorul Tomas Ryde să schimbe puţin din mentalitate la...  (Read 1270 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Raylisse

  • Meow meow meow!
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3679
  • Reputation: 3
  • Gender: Male
  • Cats
  • Real Name: Morosan Melina Madalina
  • Steam ID: CharlesgarOB


[Skilled News] Neagu: "Sper ca antrenorul Tomas Ryde să schimbe puţin din mentalitate la echipa naţională" [Skilled News]









Handbalista Cristina Neagu, componentă a naţionalei României, a declarat luni, agenţiei MEDIAFAX, că este fericită pentru numirea antrenorului Tomas Ryde la prima reprezentativă şi speră ca tehnnicianul suedez să "schimbe puţin din mentalitate".

"Aştept să-l întâlnesc, ne reunim la Cluj, pentru Trofeul Carpaţi, vreau să văd cum gândeşte strategia naţionalei în următoarele două-trei luni, pentru că ne aştepată un baraj greu cu Serbia pentru Mondiale. Nu pot să-mi ascund fericirea în privinţa numirii lui Tomas Ryde, pare că se va schimba ceva la naţională. Una e să lucrezi cu un antrenor român şi alta cu unul străin", a declarat Cristina Neagu, pentru MEDIAFAX.

Handbalista legitimată la Buducnost Podgorica, echipă care este calificată în sferturile Ligii Campionilor, consideră că, deocamdată, nu trebuie ca iubitorii handbalului să se aştepte la mari schimbări în jocul naţionalei după numirea antrenorului suedez.

"Să nu ne aşteptăm că naţionala va juca un handbal schimbat faţă de Europene, este imposibil într-un timp atât de scurt. Multă lume aşteaptă schimbarea, e foarte greu în câteva luni până la barajul cu Serbia, darmite în câteva zile. Ne vedem acum, pentru Trofeul Carpaţi, şi apoi în iunie, înaintea partidelor cu Serbia. Sper ca Tomas Ryde să schimbe puţin din mentalitate, să readucă bucuria fetelor de a juca handbal la naţională. Nu ştiu dacă la Europene se vedea bucuria pe feţele unora din fete. Noi vom face tot posibilul să-l ajutăm", a mai spus Neagu.

Handbalista a făcut referiri şi la meciurile de la Trofeul Carpaţi: "La Trofeul Carpaţi vom avea doar patru zile de pregătire înainte şi două meciuri grele cu adversare puternice. Vom vedea cum va fi".

Calificată în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, cu Buducnost, Cristina Neagu spune că este fericită pentru perioada fastă din carieră.

"În primul rând sunt fericită că sunt sănătoasă şi că, după perioadele grele de accidentare, mi-am revenit la nivelul meu de joc de dinaintea lor şi chiar peste. Pot spune că acum joc cel mai bun handbal din carieră. Ne dorim să ne calificăm la Turneul Final Four al Ligii Campionilor şi nu doar să jucăm finala, ci s-o şi câştigăm. Iar cu naţionala României, sigur că-mi doresc să trecem de Serbia, să ne calificăm la Mondiale, iar acolo să arătăm ce putem mai mult", a încheiat interul naţionalei României.

Suedezul Tomas Ryde a fost numit, luni, în funcţia de antrenor principal al naţionalei feminine a României. El are un contract valabil până în 15 iunie, când se încheie dubla manşă cu Serbia pentru calificarea la CM din 2015, obiectivul fiind calificarea la Mondialele din Danemarca.

"Apoi vom discuta despre un nou contract", a explicat preşedintele FR Handbal, Alexandru Dedu, pentru MEDIAFAX.

Secundul lui Tomas Ryde va fi Bogdan Burcea, care a îndeplinit aceeaşi funcţie şi în mandatul lui Gheorghe Tadici.

Ryde se va alătura naţionalei României în 16 martie, când handbalistele tricolore vor sosi la Cluj pentru pregătirea dinaintea participării la Trofeul Carpaţi (20-21 martie), alături de campioana mondială Brazilia, medaliata europeană cu bronz Suedia, şi Germania, ultima fiind preluată recent de danezul Jakob Vestergaard, fost director tehnic la CSM Bucureşti.

Naţionala României nu avea antrenor din luna ianuarie, când fostul tehnician Gheorghe Tadici a anunţat că renunţă la mandat.







Sursa: PROsport.ro | Oferit de Raylisse

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal