Author Topic:  [RIO 2016] Evolutia Romaniei, in general  (Read 1323 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ActiON_

  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3187
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Real Name: Cozmiuc Alexandru Andrei
[RIO 2016] Evolutia Romaniei, in general
« on: 13 August 2016, 18:03:51 »
Acest topic este destinat discutiilor legate de evolutia Romaniei la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

In acest moment detinem 4 medalii: una de aur (scrima feminin pe echipe), una de argint (tenis dublu masculin) si 2 de bronz (haltere 85 kg+ daca nu ma insel si la canotaj feminin, proba de 8+1). La momentul de fata, Romania este situata pe locul 22 in clasamentul pe medalii.

Ce pot zice despre prestatiile Romaniei? Unele foarte bune, altele mai putin bune. Mai devreme ma uitam la finala de la canotaj. La ultimul punct de control intermediar (la 1500 m), Romania era pe ultimul loc. Insa, in mod incredibil, ale noastre au revenit pe locul 3, la o distanta de doar 12 milisecunde de Marea Britanie, care a luat argintul. Deci se poate! Canotajul romanesc revine pe podiumul olimpic, dupa ce la Londra am lipsit de acolo. Ce-i drept, am cam esuat la celelalte probe de canotaj, dar am aratat ca ne meritam locul in lume la aceasta disciplina. Bravo fetelor! :-)

Cat despre bronzul de la haltere, sincer nu ma asteptam la asta. Romanul nostru a ridicat 390 kg. Bravo, Sancraian!

Argintul de la tenis a intrat in istorie, deoarece e prima medalie olimpica tenisului romanesc. A fost un meci dramatic si echilbrat, insa Spania s-a impus. Tecau si Mergea erau capabili si de aur, dar ii felicit pentru performanta obtinuta. Merita! :-)

Victoria de la scrima a fost rasunatoare. Dupa ce am invins la limita SUA si am umilit Rusia, a venit vremea sa castigam aurul contra Chinei. Acolo e locul scrimei romanesti! Bravo, fetelor!

Urmeaza finalele de la gimnastica, unde avem mari sperante de la Ponor, Dragulescu si Muntean. Sa le tinem pumnii!

De asemenea, sa le tinem pumnii tuturor! Speram la noi surprize precum la cea de la haltere.


Ai vreo problema/nelamurire in legatura cu forumul nostru? Citeste acest topic si daca nu ai gasit raspunsul potrivit, da un reply!

Offline ActiON_

  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3187
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Real Name: Cozmiuc Alexandru Andrei
Re: [RIO 2016] Evolutia Romaniei, in general
« Reply #1 on: 21 August 2016, 21:48:15 »
Romania a obtinut, in aceasta seara, cea de-a cincea medalie la Rio! Cecenul naturalizat Albert Saritov a castigat medalia de bronz la lupte libere, categoria 97 kg, impotriva Georgiei.
Scorul a fost de 10-0. Lui Saritov i-a trebuit 5 minute si 30 de secunde din 6 minute pentru a-l invinge pe georgian.

Felicitari, Saritov! :) Se pare, momentan, ca solutia e sa naturalizam sportivi. Dar nu-i nimic, si alte tari au naturalizat zeci de sportivi. Sa jucam dupa reguli. :)

Astazi noapte, la ora 02:00 (ora Romaniei) va avea loc ceremonia de inchidere a JO. Simona Pop de la spada va fi portdrapelul Romaniei.

Felicitari tuturor participantilor! :D Va asteptam la Tokio, in 2020!


Ai vreo problema/nelamurire in legatura cu forumul nostru? Citeste acest topic si daca nu ai gasit raspunsul potrivit, da un reply!

Offline IstuntmanI

  • GZS Owner
  • Administrator
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 15119
  • Reputation: 80
  • Gender: Male
  • Real Name: NcF http://fb.me/cnistor96
  • Steam ID: istuntmani
Re: [RIO 2016] Evolutia Romaniei, in general
« Reply #2 on: 21 August 2016, 22:45:24 »
La conditiile care se ofera sportivilor in Romania ei n-ar trebui criticati. Sunt niste luptatori, iar cei care au obtinut medalii cu siguranta au dat tot ce-au avut mai bun din ei. Nu poti face ceva fara conditii bune. Felicitari tuturor participantilor.

Totul in Romania este cam putred, nimic nu e corect.

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal