Author Topic:  Reportaj la postul national suedez despre cersetorii tigani  (Read 695 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Liberty

  • High-Roller
  • *
  • Posts: 2925
  • Reputation: 28
  • Gender: Male
  • Real Name: Valentin


[Skilled News] Reportaj la postul national suedez despre cersetorii tigani. Reactia romilor cand reporterul ii intreaba "Pot dormi cu voi?" [Skilled News]









Cersetorii romi din Suedia au devenit subiectul unui documentar, difuzat la postul national din aceasta tara.

"Ne numim cersetori" este titlul reportajelor care prezinta povestile tiganilor, multi plecati din Romania. Suedezii au incercat sa afle cum traiesc si daca sunt solutii pentru ca ei sa nu mai cerseasca si sa se integreze in societate.

 Ca sa inteleaga mai bine viata pe care o duc tiganii in Suedia realizatoarea documentarului i-a insotit peste tot: la cersit, in caravanele lor, acasa in Romania, dar si in toalelete unde unii dorm peste noapte.

Reporter: Pot sa dorm cu voi?
Cersetor: Tu? Nu! Tu o vedeta, sa dormi cu noi in WC, nu iti permit! Nici nu ai loc!
Reporter: Cate ore dormi?
Cersetor: Pana la 6. La sase, vine sa spele si ne scoate afara

Flori, o fata de 17 ani este printre putinii care cersetori care vorbesc engleza. S-a maritat, a renuntat la liceul de informatica unde invata si a plecat in Suedia sa cerseasca. Parintii nu mai vor sa auda de ea.

Reporter: Tu unde stai?
Flori, cersetoare: Fiecare familie de aici are o caravana. Si un om de aici, Siinto, ne-a dat voie sa locuim in gradina lui
Reporter: Si il platiti pentru ca va lasa sa stati la el in gradina cu caravana?
Flori: Nu, nu platim nimic. El face asta doar ca sa ne ajute.
Reporter: Cat castigi aici?
Flori: In jur de 100-150 de coroane pe zi (n.r. 10-15 euro).
Reporter: Care este visul tau? Visul meu este sa gasesc o slujba apoi sa ma intorc in Romania si sa am un job acolo.
Reporter: Ce job ti-ar placea sa ai?
Flori: Visez sa lucrez la Microsoft sau Google

Ramona are 34 de ani si 8 copii lasati in Romania. Se lauda ca a strans ceva de cand e in Suedia.

Ramona: "Sunt cea mai fericita mama ca am 8 copii, am cu ce sa ma mandresc, chair daca sunt saraca am mandria ca sunt mama pe pamanat pentru ei. Asta este caravan mea, asta este tot bagajul meu pe care l-am strans. Am strans din zi in zi si am pus ceva deoparte pentru copii. Astea le-am gasit la container.

Lui Mihai ii e rusine. Fata lui l-a rugat sa nu mai cerseasca, iar el incearca sa isi gaseasca de lucru.

Mihai: "Mai merg si ii ajut pe omeni, tai iarba, tai un copac. Nu e bine ca fata mea mi-a zis sa nu mai stau la cersit. Ca sa primesc un loc de munc ma lupt sa invat sa citesc. In Romania nu este posibilitate pentru noi, ei ne vad pe noi tigani si acolo tiganii nu au drepturi. Dupa bibilie am invatat sa citesc."



Unii suedezi, mai milosi, i-au ajutat pe cersetori. I-au luat acasa, unde i-au hranit si le-au dat un pat sa doarma. Insa cersetorii s-au inmultit.

Reporter: Ce parere aveti despre cersatorii romani?
Suedezi: Eu ma gandesc ca trebuie sa oprim cersetoria. Deja e prea mult."







Sursa: stirileprotv.ro

Offline ActiON_

  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3187
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Real Name: Cozmiuc Alexandru Andrei
Re: Reportaj la postul national suedez despre cersetorii tigani
« Reply #1 on: 19 April 2016, 14:46:14 »
Suedezii nu prea au ce face in acest caz, ci Romania. Trebuie sa-i atraga inapoi in tara.


Ai vreo problema/nelamurire in legatura cu forumul nostru? Citeste acest topic si daca nu ai gasit raspunsul potrivit, da un reply!

Offline Badboy.UndeadArmy™

  • Skilled Gaming Legend
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 9060
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Legends Never Die
  • Real Name: S.B.SZ.
  • Steam ID: badboyundeadarmy
Re: Reportaj la postul national suedez despre cersetorii tigani
« Reply #2 on: 19 April 2016, 17:27:58 »
Suedezii nu prea au ce face in acest caz, ci Romania. Trebuie sa-i atraga inapoi in tara.
Cu ce sa ii atraga? Aia se bucura ca au plecat in sfarsit :))



Follow me on:
FaceBook
Instagram




Ai nevoie de ajutor? Trimite-mi un PM !
Do you need help? Send me a PM !

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal