Author Topic: ATP Leonardo Mayer a câștigat primul său titlu ATP din carieră, după ce a revenit...  (Read 476 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline .shadoW

  • Berea fără alcool e ca și femeia fără țâțe.
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3449
  • Reputation: 12
  • Gender: Male
  • F O R D F O C U S
  • Real Name: S E B I
  • Steam ID: sh4d00W
Leonardo Mayer a câștigat primul său titlu ATP din carieră, după ce a revenit incredibil în fața lui Ferrer








Finala din 2014 a turneului ATP de la Hamburg a fost una dramatică, iar argentinianul Leonardo Mayer (locul 46 ATP) a reușit să câștige primul său trofeu din carieră, după ce l-a învins pe favoritul principal, David Ferrer (locul 7 ATP), scor 6-7(3), 6-1, 7-6(4).

"Nu îmi vine să cred!", a declarat Mayer la final. "Am reușit să-l bat pe Ferrer, care este unul dintre cei mai buni jucători din lume pe această suprafață. Tot nu-mi dau seama cum am reușit! La început am fost puțin tensionat, dar apoi m-am relaxat și am început să joc mai bine.

Am încercat să mă bucur de joc și cred că de aceea am și câștigat. Nu am fost favorit, dar am dat tot ce am avut mai bun, toată forța și energia mea, pentru că îmi doream trofeul", a mai spus sportivul în vârstă de 27 de ani, născut la Corrientes.

Argentinianul este cel de-al patrulea jucător care câștigă în premieră un turneu ATP în acest sezon, după Federico Delbonis (Sao Paulo), Roberto Bautista-Agut (‘s-Hertogenbosch) și Pablo Cuevas (Bastad). Mayer a obținut astfel 500 de puncte și 272.300 de euro.

Partida a fost una cu o desfășurare neobișnuită. În primul set, Mayer a irosit break-uri importante, iar în tiebreak a clacat la 2-3 și a cedat mini-break-ul. În cele din urmă, Ferrer s-a impus lejer, dar setul doi n-a avut istoric, sud-americanul reușind să se impună cu 6-1. În decisiv, Mayer a servit pentru meci la 5-4, dar Ferrer a salvat finala și a ajuns din nou în tie-break. Acolo, din nou Mayer a avut avantaj și a condus cu 5-3, doar pentru ca Ferrer să revină la 5-4. Însă spaniolul a greșit o execuție de lângă fileu și Mayer s-a distanțat decisiv.

Două ore și 20 de minute a durat finala de la Hamburg, în urma căreia Mayer și-a îmbunătățit bilanțul pe 2014 la 22 de victorii și 12 eșecuri.

El a ajuns până în turul 4 la Wimbledon, unde a pierdut în fața lui Grigor Dimitrov, în vreme ce Ferrer a jucat pentru a 44-a oară în carieră cu titlul pe masă. În finalele ATP, el are 21 de victorii și 23 de înfrângeri. "El a fost mai bun. Cred că am fost prea tensionat în momentele-cheie și el a fost mai agresiv", a explicat Ferrer la sfârșit. În urma victoriei din Germania, Leonardo Mayer va urca în top 30.





Sursa: DigiSport.ro





Offline IstuntmanI

  • GZS Owner
  • Administrator
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 15119
  • Reputation: 80
  • Gender: Male
  • Real Name: NcF http://fb.me/cnistor96
  • Steam ID: istuntmani
Lol, ma mir ca l-a batut pe Ferrer. :D Cred ca va urca vreo cateva pozitii in clasament.

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal