Author Topic:  [TUT] Recunoastere vocala cu diacritice pe PC cu Dictanote  (Read 1310 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ×X×_vasya_×X×

  • Legend
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 10472
  • Reputation: 1
  • Gender: Male
  • Real Name: vasya
Nume Tutorial: Recunoastere vocala cu diacritice pe PC cu Dictanote
Descriere: Recunoașterea vocala este probabil cea mai interesanta metoda de introducere a textului in calculator. In ultimii ani s-au făcut progrese uriașe în acest domeniu. Algoritmii folosiți în recunoașterea vocala s-au îmbunătățit pana la nivelul la care computerul recunoaște din prima fără greșală (aproape) dictarea în limba romana la viteza normala.
S-au dus vremurile în care dictam cate un cuvînt pe rand; Azi dictam computerului ca și cum am fi într-o conversație cu el.
Recunoastere vocala cu diacritice pe PC cu Dictanote
În urma cu ceva vreme v-am prezentat și alte soluții de recunoaștere vocala ca Google Keep pentru Android sau Dictation. Acum avem Dictanote care ne permite sa si editam testul după dictare.
In alt avantaj al aplicațiilor / serviciilor de recunoaștere vocala este suportul pentru alte limbi. De exemplu vrem sa scriem cuiva in engleza si nu ne descurcam foarte bine cu scrisul corect, dar știm sa vorbim relativ bine în acesta limba; Folosind recunoașterea vocala cîștigăm în viteza si corectitudinea cuvintelor introduse. La fel și pentru franceza, germana, spaniola, italiana, etc.
Indiferent ce aplicație sau serviciu folosiți, este recomandat sa folosiți un microfon de calitate, iar în încăpere sa fie liniște.
Mostra dictare needitata:
salut prieteni numele meu este cristi si acum folosesc aplicaţia dicta note dupaia o să plec în concediu în africa ca să mă joc cu urşi polari şi cu canguri bungee jumping este un sport foarte interesant cu toate că nu am practicat niciodată şi pentru asta chiar nu mi pare rău
Site-ul cu serviciul de recunoaștere vocală:
dictanote.co
Download: dictanote.co
Autor: Cristian Cismaru
Sursa (Link-ul oficial): videotutorial.ro
Tutorialul:



"Nu e obligatoriu să fii de acord cu mine. Dar ar fi mai rapid aşa."




Offline AroWn.xD

  • Expert HTML & CSS
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 4483
  • Reputation: 1
  • Gender: Male
  • Full stack Developer(Node.JS)
  • Real Name: Robert Silviu
  • Steam ID: AroWnD
Re: [TUT] Recunoastere vocala cu diacritice pe PC cu Dictanote
« Reply #1 on: 11 October 2015, 14:03:36 »
Bun tutorial .. Si probabil folositor pentru uni .



Offline RazvanS_

  • Skilled Gaming Members
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 4675
  • Reputation: 0
  • Steam ID: RazvanS_
Re: [TUT] Recunoastere vocala cu diacritice pe PC cu Dictanote
« Reply #2 on: 12 October 2015, 14:19:27 »
Foarte interesant :D

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal