Author Topic: INTERN O nouă provocare! FRH a numit primul selecţioner străin din istorie la naţionala  (Read 1101 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Raylisse

  • Meow meow meow!
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3679
  • Reputation: 3
  • Gender: Male
  • Cats
  • Real Name: Morosan Melina Madalina
  • Steam ID: CharlesgarOB


[Skilled News] O nouă provocare! FRH a numit primul selecţioner străin din istorie la naţionala de fete. Ce spune Tomas Ryde după ce a acceptat postul [Skilled News]









Federaţia Română de Handbal a anunţat luni noul selecţioner al naţionalei de handbal feminin. E vorba despre suedezul Tomas Ryde, fost antrenor al lui Viborg, care are ca obiectiv calificarea la Mondialul din Danemarca, programat în decembrie

În urmă cu şapte ani, fostul preşedinte FRH, Cristian Gaţu, anunţa că este în negocieri cu suedezul Tomas Ryde pentru a deveni selecţionerul României. Ba chiar anunţul oficial fusese făcut, motiv pentru care numeroşi antrenori români au protestat, considerând că numirea unui antrenor străin este o decizie proastă. Până la urmă, Gaţu a cedat, iar selecţioner era numit atunci Radu Voina. Anii au trecut, performanţele au devenit din ce în ce mai slabe, iar Ryde a fost din nou contactat de FRH. Şi de data aceasta, suedezul a răspuns pozitiv, iar Federaţia a oficializat luni această mutare, cu doar zece zile înaintea startului Trofeului Carpaţi.

”Suntem foarte bucuroşi ca domnul Tomas Ryde a acceptat să colaborăm. Împreună cu domnul Bogdan Burcea sperăm să fie cuplul de antrenori care să aducă performanţele dorite de noi toţi. Am incercat să avem o continuitate pe banca tehnică a echipei naţionale feminine, iar faptul că domnul Burcea este in staff de nişte ani buni este o garanţie pentru asta", a spus Dedu.

Fiindcă este şi vorbitor de limbă engleză, mesajele de la antrenori la jucătoare şi invers vor fi corect transmise si înţelese.
 În acelaşi timp ne-am dorit să avem un antrenor principal cu un CV bogat, cu experienţă şi, cel mai important, cu o mentalitate profesionistă şi de invingător. Consider că talentul unanim recunoscut al fetelor noastre trebuie cristalizat intr-o rigoare tactică modernă. Sunt convins că domnul Ryde impreuna cu domnul Burcea sunt capabili de acest lucru. Hai România!”, a încheiat preşeditele FRH, Alexandru Dedu, pentru site-ul oficial al forului care conduce handbalul românesc.

Ryde a oferit şi prima reacţie pentru site-ul oficial al FRH: ”Sunt foarte entuziasmat că mi s-a oferit oportunitatea de a fi antrenorul principal al echipei feminine de handbal a României. O naţiune şi o echipă cu istorie in contributia pe care a avut-o la felul in care handbalul se joaca acum.  Ce îmi place la jucătorele românce e că sunt foarte calificate din punct de vedere tehnic şi că joacă foarte corect. A fost un proces destul de rapid cu Alexandru si Narcisa, care au dat dovada de profesionalism. De asemenea, apreciez felul in care Federaţia s-a ocupat de acest proces pas cu pas. Partenerii mei de la Serica Consulting si familia mea m-au susţinut până la final. Sunt sigur că vom face lucruri extraordinare împreună. Calificarea din iunie nu e una usoara, dar e normal să fie aşa. Vom fi pregătiţi 100% pentru cele 2 meciuri şi vom contribui cu toată pasiunea şi expertiza noastră pentru a face faţă acestei provocări, ca în final să ajungem la Campionatul Mondial si la Olimpiada de la Rio".







Sursa: PROsport.ro  | Oferit de Raylisse.

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal