Author Topic:  Regulament - Regula Nr. 20  (Read 3495 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline $moKING_

  • Newbie
  • *
  • Posts: 10
  • Reputation: 2
  • Gender: Male
  • SG Member
  • Real Name: Daniel
  • Steam ID: smoking_69
Regulament - Regula Nr. 20
« on: 29 May 2018, 17:33:50 »
In regula 20 din regulament scrie ca nu avem voie sa folosim Sniper Rifle prin peretii gang-ului. Cred ca ar putea fi adaugate acolo si alte arme, cum ar fi m4.
Incercam sa capturez baza, cand Gabi4 dupa ce a luat jail o data pentru ca a folosit sniper, a venit si m-a omorat cu m4, ca mai apoi cand l-am raportat sa-mi scoata ochii ca m-a omorat cu m4 "NU CU SNIPER".
Nu cred ca se poate folosi la toate gang-urile m4 prin pereti, dar cred ca ar fi bine sa fie adaugat totusi in regula :)

Uite aici si niste poze :v - https://imgur.com/a/umdRMoi
Am zis ca "imediat se schimba regulamentul". A fost cam exagerat, nu bagati in seama =))
« Last Edit: 29 May 2018, 17:35:25 by $moKING_ »

Offline BunnyPervert

  • 🔺 Iluminati 🔺
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 543
  • Reputation: 7
  • Gender: Male
  • ☠ P3R\/3RT ☠
  • Real Name: Sebastian
  • Steam ID: xsebby69
Re: Regulament - Regula Nr. 20
« Reply #1 on: 29 May 2018, 17:37:55 »
In regula 20 din regulament scrie ca nu avem voie sa folosim Sniper Rifle prin peretii gang-ului. Cred ca ar putea fi adaugate acolo si alte arme, cum ar fi m4.
Incercam sa capturez baza, cand Gabi4 dupa ce a luat jail o data pentru ca a folosit sniper, a venit si m-a omorat cu m4, ca mai apoi cand l-am raportat sa-mi scoata ochii ca m-a omorat cu m4 "NU CU SNIPER".
Nu cred ca se poate folosi la toate gang-urile m4 prin pereti, dar cred ca ar fi bine sa fie adaugat totusi in regula :)

Uite aici si niste poze :v - https://imgur.com/a/umdRMo
:pro: Prima data a venit cu sniperul doar ca nu prea i-a mers si a primit jail. Chestia cu m4 mi se pare abuz, turnul din VLA este destul de sus si te nimereste usor.
« Last Edit: 29 May 2018, 17:39:00 by BunnyPervert »

I'm a pervert but in a romantic way









Add me!

Offline [SG]Kenton

  • Full Member
  • *
  • Posts: 171
  • Reputation: 11
  • Gender: Male
  • ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Real Name: Kenny
Re: Regulament - Regula Nr. 20
« Reply #2 on: 29 May 2018, 17:42:33 »
I never saw players do that and i think it's an abuse like for the sniper..
Join us Green Zone Stuntage Discord
Here







"The streets is cold, Dog. Like it says in the book, we are blessed and cursed"

Offline Adi_Walker

  • Junior
  • *
  • Posts: 68
  • Reputation: 5
  • Gender: Male
  • Advanced VIP
  • Real Name: BIA
  • Steam ID: Adi_Walker
Re: Regulament - Regula Nr. 20
« Reply #3 on: 29 May 2018, 19:53:42 »
Eu nu stiu ce a fost in capul lui stuntman cand a făcut regula asta =)) ,da,probabil a pus doar la sniper deoarece nu poti trage prin toti pereții ,dar totuși,exista anumite unghiuri din care merge sa tragi,eu sunt :pro: la modificarea acestei reguli.

Offline MinioNN.

  • Full Member
  • *
  • Posts: 168
  • Reputation: 6
  • Gender: Male
  • Operator(8)+Premium VIP(4)
  • Real Name: Valentin, cunoscut ca si minion polandej
  • Steam ID: Polandej69
Re: Regulament - Regula Nr. 20
« Reply #4 on: 29 May 2018, 20:06:21 »
:pro: daca ar putea sa adauge si m4 si alte arme, ar fii foarte ok.. daca nu se poate cu sniper , se poate cu m4 de pe baza, daca nu esti atent si nu te ascunzi sub scari in timp ce capturezi, esti mort.
edit: pentru heis.. heis, eu sunt pro pentru ca mi se pare mai bine sa te duci sa ataci pe poarta, sa nu mai ataci sus pe baza, acolo nu e nimeni si nu stii la ce te astepti daca nu esti atent pe radar, mai bine sa faca regula cu toate armele.. sa vina pe poarta daca are ceva de atacat.
« Last Edit: 30 May 2018, 01:26:25 by MinioNN. »


Offline SouL_

  • Full Member
  • *
  • Posts: 165
  • Reputation: 10
  • Gender: Male
  • Administrator GZS
  • Real Name: Dinis
Re: Regulament - Regula Nr. 20
« Reply #5 on: 29 May 2018, 21:34:20 »
Daca e sa fie reugala asta ...de ce mai exista membri ? Înțeleg că trebuie să fie ușor , dar nici prea.. + ca sa tragi de pe baza sus , nu e prea ușor ..sft se vede mult mai bine și nimeni nu s-a plâns până acum. M4 nu poate trage de la o distanta foarte mare prin perete , deci ai aceași posibilitate să-l omori și tu pe cel care te atacă.

EDIT.  Foarte ușor îți poți lua 2-3 membri (pentru că de aia sunt) 1 capturează , unu să fie pe baza și 1 la gate-uri sau pe lângă tine. Nu e chiar imposibil .Ceea ce ați spus voi ar fi o problema pentru toți membrii serverului (pentru un timp) , având în vedere că nimeni nu mai citește /rules .
Concluzie : S-ar da prea multe jail-uri pentru o chestie care nu e așa de gravă .

PENTRU MINION : Hai mă , pe bune ? Pai când capturăm , facem dm sau mâncăm semințe :)) ? Trebuie să simți efectul de dm când îți ei o bază / proprietate . Trebuie ca ambii să aveți aceleași avantaje , voi sunteți 3 și apărați din toate părțile , el poate fi unul (care atacă ) și trebuie să tragă cumva să aibă posibilitatea să vă bata . Daca voi sunteți 3 și 2 stați la gate , cum mai intra el ? Unica șansă ar fi sa fie și ei mai mulți.
Sau sa joace cat 3 de șarpe =))

:contra:
« Last Edit: 29 May 2018, 21:54:05 by SouL_ »

Offline ScreaM_

  • Senior
  • *
  • Posts: 357
  • Reputation: 15
  • Gender: Male
  • GZS Administrator - SG Senior - LSV Member
  • Real Name: Gjergji Shkembi
  • Steam ID: -
Re: Regulament - Regula Nr. 20
« Reply #6 on: 29 May 2018, 21:48:46 »
In regula 20 din regulament scrie ca nu avem voie sa folosim Sniper Rifle prin peretii gang-ului. Cred ca ar putea fi adaugate acolo si alte arme, cum ar fi m4.
Incercam sa capturez baza, cand Gabi4 dupa ce a luat jail o data pentru ca a folosit sniper, a venit si m-a omorat cu m4, ca mai apoi cand l-am raportat sa-mi scoata ochii ca m-a omorat cu m4 "NU CU SNIPER".
Nu cred ca se poate folosi la toate gang-urile m4 prin pereti, dar cred ca ar fi bine sa fie adaugat totusi in regula :)

Uite aici si niste poze :v - https://imgur.com/a/umdRMoi
Am zis ca "imediat se schimba regulamentul". A fost cam exagerat, nu bagati in seama =))
As far as i remember,before we used to jail players if they shoot with sniper/m4 too in player that is capturing the base.I remember that because DanieL told me that this summer.But anyway :pro:

Offline snoWEED

  • Full Member
  • *
  • Posts: 230
  • Reputation: 13
  • Gender: Male
  • Admin & Adevanced V.I.P
  • Real Name: SeBBy
  • Steam ID: SebiCLCS
Re: Regulament - Regula Nr. 20
« Reply #7 on: 30 May 2018, 00:30:22 »
:pro: pentru ca mi se pare un abuz cu orice arma deoarece îmi amintesc cum foad se urca pe baza și trăgea cu m4 în caz ca iti capturai zona și nu mi se pare prea normal.





Offline SkyLine.

  • Hero Member
  • *
  • Posts: 644
  • Reputation: 20
  • Gender: Male
  • HeadOperator&Premium VIP
  • Real Name: Alex
Re: Regulament - Regula Nr. 20
« Reply #8 on: 30 May 2018, 18:04:49 »
:contra:

2 Motive :

1. Spuneti ca se poate urca pe baza si trage. Credeti ca mereu se poate face acest lucru? Asa usor credeti ca se ajunge pe baza? Nu e ca si cum ti se dezactiveaza fly / speed / god / toate puterile, in momentul in care ajungi in raza bazei de gang...nu mereu poti ajunge sus pe baza, e cam dificil mai ales cand ai viteza si nu apuci sa apesi Y


2. Vai ... va omoara cu m4 de jos de la perete pana sus la capture? Stati cu sniper si-l omorati mai repede, ca pana trage ala cu m4, de jos, voi deja l-ati omorat. Are sanse mai mici el cu m4 sa va omoare .. de ce? Recoilul creste daca nu stii sa tragi cu arma ^_^



Offline foadGZS

  • Newbie
  • *
  • Posts: 37
  • Reputation: 2
  • Gender: Male
  • Real Name: Andrei
  • Steam ID: off
Re: Regulament - Regula Nr. 20
« Reply #9 on: 30 May 2018, 18:46:50 »
1. Credeti ca mereu se poate face acest lucru? Asa usor credeti ca se ajunge pe baza? Nu e ca si cum ti se dezactiveaza fly / speed / god / toate puterile, in momentul in care ajungi in raza bazei de gang..
Well, nu este chiar asa de greu, sunt multe metode prin care poti ajunge pe o baza foarte usor.
Stati cu sniper si-l omorati mai repede, ca pana trage ala cu m4, de jos, voi deja l-ati omorat.
Hmm, la momentul actual, nu ai voie sa tragi cu sniper. Chiar daca tragi cu m4, tot nu il poti ucide deoarece atunci cand pui tinta sus, nu se duce chiar sus, insa daca pui tinta in jos, se pune chiar langa picioarele caracterului tau. Deci tot nu prea ai sanse daca este pe baza fix sub caracterul tau.  :))
facem dm sau mâncăm semințe :)) ?
Aici ai dreptate.  =))
Daca sunteti organizati, se poate lua baza usor.
te ascunzi sub scari in timp ce capturezi
Da, te poti ascunde.
Nu cred ca este necesara adaugarea acestei reguli  :-?
« Last Edit: 30 May 2018, 18:48:30 by foadGZS »

Offline SkyLine.

  • Hero Member
  • *
  • Posts: 644
  • Reputation: 20
  • Gender: Male
  • HeadOperator&Premium VIP
  • Real Name: Alex
Re: Regulament - Regula Nr. 20
« Reply #10 on: 30 May 2018, 21:30:30 »
Well, nu este chiar asa de greu, sunt multe metode prin care poti ajunge pe o baza foarte usor.Hmm, la momentul actual, nu ai voie sa tragi cu sniper. Chiar daca tragi cu m4, tot nu il poti ucide deoarece atunci cand pui tinta sus, nu se duce chiar sus, insa daca pui tinta in jos, se pune chiar langa picioarele caracterului tau. Deci tot nu prea ai sanse daca este pe baza fix sub caracterul tau.  :))Aici ai dreptate.  =))
Daca sunteti organizati, se poate lua baza usor.Da, te poti ascunde.
Nu cred ca este necesara adaugarea acestei reguli  :-?


Ma refer ca voi sa stati cu Sniper sus la capture si sa-l omorati pe ala de jos care are m4...



Offline SouL_

  • Full Member
  • *
  • Posts: 165
  • Reputation: 10
  • Gender: Male
  • Administrator GZS
  • Real Name: Dinis
Re: Regulament - Regula Nr. 20
« Reply #11 on: 30 May 2018, 21:41:36 »
Nu e permis , domnul skyline . Citești și tu /rules -->20 ?

Iar în acest post este vorba că ei se urcă sus pe gang , cu m4 ,și trag in persoana care e pe turn și a dat capture. Nu e posibil in nici un fel să folosești sniper
« Last Edit: 30 May 2018, 21:43:17 by SouL_ »

Offline $moKING_

  • Newbie
  • *
  • Posts: 10
  • Reputation: 2
  • Gender: Male
  • SG Member
  • Real Name: Daniel
  • Steam ID: smoking_69
Re: Regulament - Regula Nr. 20
« Reply #12 on: 31 May 2018, 10:08:04 »
La majoritatea bazelor pentru gang peretii permit celui de sus sa vada inauntru, dar din gang, de jos, nu poti vedea mai nimic, cel putin asa e la mine. Cred ca nu e greu sa adaugi cateva cuvinte intr-o regula.
Nu e asa greu sa urci pe o baza, adevarat, fly-ul si celelalte se dezactiveaza im teritoriul unui gang, dar pana acolo ? Poti prinde viteza, poti fi in aer, poti ateriza usor pe gang, iar masina are frana :)) ca sa ramai acolo.
Daca cu sniper-ul e abuz, cred ca si cu m4 e tot abuz, pentru ca cel care captureaza nu il vede si chiar nu mi se pare corect. Portile nu s-au facut degeaba, parerea mea.

Offline SkyLine.

  • Hero Member
  • *
  • Posts: 644
  • Reputation: 20
  • Gender: Male
  • HeadOperator&Premium VIP
  • Real Name: Alex
Re: Regulament - Regula Nr. 20
« Reply #13 on: 31 May 2018, 14:01:44 »
Ma, daca ala trage de deasupra bazei, da, atunci ar fi cam abuz pentru ca din interior se vede, dar extrem de greu.
Meh, atunci dau un pro la acest topic, dar doar strict legat de chestia asta cum ca cel care sta sus poate sa traga cu m4 in baza, folosindu-se de faptul ca cel care este inauntru nu-l poate vedea bine



Offline BunnyPervert

  • 🔺 Iluminati 🔺
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 543
  • Reputation: 7
  • Gender: Male
  • ☠ P3R\/3RT ☠
  • Real Name: Sebastian
  • Steam ID: xsebby69
Re: Regulament - Regula Nr. 20
« Reply #14 on: 10 June 2018, 19:18:49 »
Stuntman, un raspuns si aici? :/

I'm a pervert but in a romantic way









Add me!

Offline IstuntmanI

  • GZS Owner
  • Administrator
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 15119
  • Reputation: 80
  • Gender: Male
  • Real Name: NcF http://fb.me/cnistor96
  • Steam ID: istuntmani
Re: Regulament - Regula Nr. 20
« Reply #15 on: 29 August 2018, 03:50:38 »
Scuzati intarzierea raspunsului, dar este o problema destul de dificila.

Nu e chiar imposibil .Ceea ce ați spus voi ar fi o problema pentru toți membrii serverului (pentru un timp) , având în vedere că nimeni nu mai citește /rules .
Concluzie : S-ar da prea multe jail-uri pentru o chestie care nu e așa de gravă .
Intr-adevar, asta ar fi o problema marisoara daca fac acea regula mult mai stricta, de asta nici nu doresc adaugarea a prea multor reguli in '/rules'. Prefer sa rezolv problemele direct din server, automatizat, dar aici nu prea pot sa rezolv pentru ca nu exista alti pereti mai buni de atat in GTA:SA/SA-MP, dar nici nu pot modifica acele obiecte pentru a nu se mai putea trage prin ele (poate se poate in 0.3.DL, dar acea versiune nu este oficiala si are si niste probleme + n-as prea vrea sa adaug obiecte in plus care sa se descarce).



Va inteleg problema, dar consider ca n-ar fi prea bine sa modific acea regula, din cauza ca s-ar putea incalca foarte usor: inainte de a se distruge portile, jucatorii fac DM prin pereti. Pentru asta nu pot modifica acea regula in "Nu mai trageti prin portile bazelor de ganguri cand sunteti la mai putin de 150m de victima", in primul rand pentru ca ar fi prea lunga :)) , iar in al doilea rand pentru ca ar fi greu de estimat, iar cel care este raportat de asa ceva ar putea veni cu o scuza "dar au fost 149m, nu 150m+!" :)) , care ar fi imposibil de verificat in momentul actual, iar daca ar fi "cand victima este in capturare" inseamna ca s-ar putea trage in orice alt moment cu sniper-ul prin peretii de gang sau ar trebui pastrata regula actuala si introdusa o alta, ceea ce nu este ideal.

Cel mai bine ar fi sa se scoata acea regula cu totul, dar toti peretii bazelor de gang sa fie modificati in ceva asemanator, dar prin care nu se poate trage. Dar eu nu am timp de asa ceva, mai ales ca poate sa dureze destul de mult. Am inlocuit candva, de test, toti peretii gangului LSV cu unii plati de piatra, dar aceia aratau mult prea urat pentru ca nu se putea vedea nimic prin ei, iar daca ii faceam putin transparenti aratau si mai rau. Totusi, nu cred ca incercasem sa le dau textura peretilor actuali. Pe langa asta, acei pereti pe care ii gasisem sa fie cat de cat potriviti, erau complet plati, ceea ce duce la alte abuzuri, in special surfing-ul pe vehicule sau sa fie impinsi de vehicule prin pereti mult mai usor decat in prezent.

Consider ca niste pereti de latime dubla fata de cei de acum prin care sa nu se poata traga ar fi ideali, dar nu prea exista asa ceva, iar daca exista sunt, de fapt, niste obiecte mult prea mici si ar fi nevoie de foarte multe chiar si pentru alcatuirea unui singur astfel de perete.
« Last Edit: 29 August 2018, 03:51:12 by IstuntmanI »

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal