Author Topic:  De ce descarci ilegal de pe net fără a avea remușcări  (Read 966 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Liberty

  • High-Roller
  • *
  • Posts: 2925
  • Reputation: 28
  • Gender: Male
  • Real Name: Valentin


[Skilled News] De ce descarci ilegal de pe net fără a avea remușcări [Skilled News]









Cercetătorii din Australia au descoperit răspunsul unei întrebări pe care foarte puțini am adresat-o vreodată.

Din punct de vedere legal, descărcarea de materiale piratate de pe internet este o infracțiune. Una pe care milioane de oameni din toată lumea probabil au comis-o până în acest moment. În cazul altor gesturi ilegale, acei oameni ar experimente un sentiment neplăcut, simțindu-se vinovați. Nu este și cazul pirateriei. V-ați întrebat vreodată de ce? Noi nu, dar mai mulți cercetători din Australia au făcut acest lucru și acum sunt de părere că au găsit, într-un final, răspunsul.

Robert Eres și Pascal Molenberghs au investigat de ce oameni care respectă legea în mod normal nu ar avea nicio problemă să o încalce atunci când sunt implicate materiale intangibile. Mai exact, cei doi au analizat fenomenele care au loc în creierul unei persoane în momentul în care aceasta piratează conținut. Studiul, desfășurat pe un număr deocamdată necunoscut de persoane, a început cu o simplă întrebare, prin care cercetătorii au vrut să afle dacă există o posibilitate mai mare ca o persoană să fure materiale online, decât CD-uri sau DVD-uri în format fizic. Rezultatele au fost foarte clare: oamenii preferă, într-adevăr, să descarce materiale de pe internet.

Ulterior, folosindu-se, evident, de aparate speciale, au observat cu atenție activitatea din creierele persoanelor și au ajuns la concluzia că oamenii au mari probleme în a-și imagina obiectele intangibile. După aceea, oamenii de știință i-au rugat pe participanți să se imagineze în timp ce fură un obiect fizic și în timp ce descarcă un material piratat. În cazul obiectului fizic, partea din creier asociată cel mai des cu sentimentul de vinovăție a fost extrem de activă. Nu același lucru poate fi spus despre materialul piratat.

Astfel, s-a ajuns la concluzia că dificultățile în a portretiza obiectele intangibile ar reprezenta principalul motiv pentru care oamenii obțin materiale piratate în mod constant. ”Pe parcursul timpului, am interacționat mai mult cu bunuri fizice, iar acest este motivul pentru care avem tendința de a le respecta mai mult decât pe cele intangibile, precum ideile sau software-ul”, a declarat Pascal Molenberghs.







Sursa: playtech.ro

Offline BunnyPervert

  • 🔺 Iluminati 🔺
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 543
  • Reputation: 7
  • Gender: Male
  • ☠ P3R\/3RT ☠
  • Real Name: Sebastian
  • Steam ID: xsebby69
Re: De ce descarci ilegal de pe net fără a avea remușcări
« Reply #1 on: 11 May 2016, 20:22:50 »
Cu totii am facut asta pana la urma.Cine se simte vinovat cand download-eaza ceva gratuit? =))
« Last Edit: 11 May 2016, 20:24:32 by [SG]BunnyPervert »

I'm a pervert but in a romantic way









Add me!

Offline STRADI

  • GZS Head Administrator
  • Senior
  • *
  • Posts: 385
  • Reputation: 24
  • Gender: Male
  • Winter is coming!
Re: De ce descarci ilegal de pe net fără a avea remușcări
« Reply #2 on: 11 May 2016, 20:35:45 »
Cu totii am facut asta pana la urma.Cine se simte vinovat cand download-eaza ceva gratuit? =))

Adevarat! :))
De curand mi-am luat Windows original si parca mai rau imi pare ca am dat bani pe el decat ca inainte il luam de pe filelist XD
« Last Edit: 11 May 2016, 20:36:51 by Stradivarius »

Offline Badboy.UndeadArmy™

  • Skilled Gaming Legend
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 9060
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Legends Never Die
  • Real Name: S.B.SZ.
  • Steam ID: badboyundeadarmy
Re: De ce descarci ilegal de pe net fără a avea remușcări
« Reply #3 on: 11 May 2016, 20:49:52 »
Adevarat! :))
De curand mi-am luat Windows original si parca mai rau imi pare ca am dat bani pe el decat ca inainte il luam de pe filelist XD
Lol, patesti :))

Pentru noi e ceva normal , sa descarcam gratuit.



Follow me on:
FaceBook
Instagram




Ai nevoie de ajutor? Trimite-mi un PM !
Do you need help? Send me a PM !

Offline >.marKeLonn.<

  • ησтнιηg ιѕ ιηєνιтαвℓє
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 2922
  • Reputation: 3
  • Gender: Male
  • SUCCES IS MY ONLY MOTHERF*CKING OPTION
  • Real Name: ^ M.J.Z ^ Angelo ^
Re: De ce descarci ilegal de pe net fără a avea remușcări
« Reply #4 on: 11 May 2016, 20:50:47 »
E mai simplu gratuit! :))




" The world is going to judge you no matter what yo do , so live your life the f*cking way you want to " 


Offline ActiON_

  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3187
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Real Name: Cozmiuc Alexandru Andrei
Re: De ce descarci ilegal de pe net fără a avea remușcări
« Reply #5 on: 11 May 2016, 22:38:28 »
E mai simplu sa piratam, dar nu intotdeauna sigur.

Sincer, am avut si eu remuscari in timp ce descarcam torrente. Acum nu mai fac asta. N-am nevoie si nu gasesc rostul chestiei asteia.

Concluzia cercetatorilor e foarte corecta.


Ai vreo problema/nelamurire in legatura cu forumul nostru? Citeste acest topic si daca nu ai gasit raspunsul potrivit, da un reply!

Offline blacklife

  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 2912
  • Reputation: 7
  • Gender: Male
  • You know, i mean it
  • Real Name: Marius Nicolae
  • Steam ID: STEAM_0:0:67883302
Re: De ce descarci ilegal de pe net fără a avea remușcări
« Reply #6 on: 12 May 2016, 20:35:50 »
Ce ar fi internetul fara piraterie ..


„Dacă n-ar exista fericirea altora, nu ne-am sinchisi de nefericirea noastră.”   — Marin Preda

Spoiler
Nu, nu mai joc SA-MP, nu mai scriptez, nu mai ofer suport pentru serverul Romania National Trucking cum de altfel nici nu mai sunt '' owner ''.
[close]

Offline CrystalMD

  • Senior
  • *
  • Posts: 460
  • Reputation: 3
  • Gender: Male
  • Pățăști.
  • Real Name: George
  • Steam ID: CrystalMD
Re: De ce descarci ilegal de pe net fără a avea remușcări
« Reply #7 on: 12 May 2016, 20:54:12 »
Cum s-ar spune... Obisnuitiva :))



Follow me on Tumblr!

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal