Author Topic:  Microsoft elimină cel mai controversat feature din Windows 10  (Read 795 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Liberty

  • High-Roller
  • *
  • Posts: 2925
  • Reputation: 28
  • Gender: Male
  • Real Name: Valentin


[Skilled News] Microsoft elimină cel mai controversat feature din Windows 10 [Skilled News]









Microsoft a confirmat că va elimina controversatul feature denumit WiFi Sense.

În cazul în care nu ați folosit încă WiFi Sense, trebuie să știți că acesta avea rolul de a le permite oamenilor să se conecteze automat la hotspot-uri sugerate și la rețele WiFi distribuite de către persoanele din lista de contacte. Practic, acestea ofereau informațiile necesare pentru accesarea rețelei, un lucru care a reușit să stârnească unele reacții negative în momentul anunțului oficial. Acum, Microsoft a decis că este vreme să elimine feature-ul în totalitate.

”Costurile asociate cu actualizarea codului necesare pentru a menține feature-ul activ, alături de utilizarea și cererea reduse au eliminat rostul oricărei investiții ulterioare. Desigur, trebuie să știți că WiFi nu publică parola propriu-zisă la rețeaua WiFi, ci o versiune criptată a acesteia. Dar chiar și așa, orice contact care se află suficient de aproape de router va avea acces instant la rețea dacă WiFi Sense este activat. Iar aici avem parte de altă problemă. Microsoft nu i-a informat clar pe utilizatori că, atunci când sunt de acord cu condițiile de instalare expres a sistemului de operare Windows 10, WiFi Sense va fi activat încă de la început.

După cum au spus unii utilizatori, feature-ul era util, din punct de vedere teoretic, însă, în realitate, riscurile de securitate erau mult prea mari. În prezent, Windows 10 este instalat pe mai mult de 300 de milioane de dispozitive din toată lumea. La sfârșitul lunii martie, numărul acestora era de 270 de milioane. Asta înseamnă că în doar o lună, Windows 10 a ajuns pe alte 30 de milioane de sisteme. Realizare este, într-adevăr, una remarcabilă chiar și pentru o companie de talia Microsoft.

Windows 10 s-a diferențiat de celelalte sisteme de operare lansate de companie prin două aspecte extrem de importante. Pe de o parte, acesta a fost disponibil sub forma unui upgrade gratuit pentru toți cei care dețineau Windows 7, Windows 8 sau 8.1 cu licență. Pe de altă parte, sistemul are parte în mod constant de upgrade-uri, astfel că utilizatorii nu sunt nevoiți să aștepte perioade îndelungate pentru a primi feature-urile pe care le doresc.







Sursa: playtech.ro

Offline Grigore

  • Full Member
  • *
  • Posts: 203
  • Reputation: 3
  • Gender: Male
  • Per aspera ad astra
  • Real Name: Grigore
Eh, WiFi Sense nu era o problema chiar asa mare, telefoane-le in sine sunt o problema, ele au fost concepute mai mult pentru bussines si chiar pentru acel domeniu au si acolo probleme ... ce nervi aveam cu el la inceput, nu-ma' eu stiu.. cand mi se stricase vechiul telefon si trebuia sa fac transfer la cel nou (acelasi model), maaa-ma ce draci aveam, imi venea sa il arunc intr-un perete si acolo sa il las, problema era ca nu era al meu.
« Last Edit: 13 May 2016, 18:39:34 by Grigore »

Offline Badboy.UndeadArmy™

  • Skilled Gaming Legend
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 9060
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Legends Never Die
  • Real Name: S.B.SZ.
  • Steam ID: badboyundeadarmy
Nu cred , ca e o tragedie asa mare.



Follow me on:
FaceBook
Instagram




Ai nevoie de ajutor? Trimite-mi un PM !
Do you need help? Send me a PM !

Offline BunnyPervert

  • 🔺 Iluminati 🔺
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 543
  • Reputation: 7
  • Gender: Male
  • ☠ P3R\/3RT ☠
  • Real Name: Sebastian
  • Steam ID: xsebby69
Nu e cine stie ce.

I'm a pervert but in a romantic way









Add me!

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal