Author Topic:  Ion Ficior, al doilea tortionar din Romania, dupa Visinescu, care este condamnat  (Read 563 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Liberty

  • High-Roller
  • *
  • Posts: 2925
  • Reputation: 28
  • Gender: Male
  • Real Name: Valentin


[Skilled News] Ion Ficior, al doilea tortionar din Romania, dupa Visinescu, care este condamnat. Pedeapsa primita astazi [Skilled News]









Fostul comandant al lagarului de munca silnica de la Periprava, colonelul Ion Ficior, a fost gasit vinovat de infractiuni contra umanitatii.

Curtea de Apel Bucuresti l-a condamnat miercuri la 20 ani de inchisoare, insa sentinta nu este definitiva.

Ion Ficior devine astfel al doilea tortionar condamnat pentru atrocitatile comise impotriva detinutilor politici inchisi la sfarsitul anilor '50 - inceputul anilor '60.

Pana in ultimul moment, colonelul Ficior a sustinut ca este nevinovat pentru ca nu a facut decat sa respecte ordinele superiorilor si legislatia de atunci. El a cerut sa fie achitat.







Sursa: stirileprotv.ro / romaniatv.net (imaginea)
« Last Edit: 30 March 2016, 18:10:12 by - Liberty - »

Offline ActiON_

  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3187
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Real Name: Cozmiuc Alexandru Andrei
Foarte bine! Cred ca aceasta sentinta, de 20 de ani de inchisoare si achitarea a 300.000 € catre rudele victimelor lagarului de la Periprava (asa am inteles) va fi aplicata si in decizia definitiva.

Nici Visinescu nu a avut remuscari. E tipic unor asemenea personaje. In continuare condamn comunismul, care mi se pare un regim tampit.

Presimt ca vor urma si altii...


Ai vreo problema/nelamurire in legatura cu forumul nostru? Citeste acest topic si daca nu ai gasit raspunsul potrivit, da un reply!

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal