Author Topic:  [RO][Romana]Biografie Mihai Eminescu  (Read 4926 times)

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Offline IstuntmanI

  • GZS Owner
  • Administrator
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 15119
  • Reputation: 80
  • Gender: Male
  • Real Name: NcF http://fb.me/cnistor96
  • Steam ID: istuntmani
[RO][Romana]Biografie Mihai Eminescu
« on: 16 November 2011, 22:03:53 »


Mihai Eminescu
Nascut la 15 ianuarie 1850 la Botosani ; decedat la 15 iunie 1889 la Bucuresti
"a fost un poet, prozator si jurnalist roman, socotit de cititorii romani si de critica literara drept cel mai important scriitor romantic din literatura romana, supranumit si "luceafarul poeziei romanesti"."

1. Primii ani
1850-01-15   Se naste, la Botosani, Mihai, al saptelea copil al caminarului Gheorghe Eminovici (1812-1884) si al Ralucai, nascuta Iurascu (1816-1876)
1858   Mihai Eminescu se inscrie in clasa a treia primara la National Hauptschule in Cernauti, dupa ce facuse primele clase acasa, in satul Ipotesti.
1859 - 1860   Termina clasa a IV primara, clasificat al 5-lea dintre 82 de elevi

2. Anii de formare
1860   Toamna se inscrie in clasa I la K. K. Ober Gymnasium din Cernauti.
1861 - 1862   Urmeaza clasa a II-a de gimnaziu pe care o repeta in 1862-1863, intrerupand-o in aprilie 1863, cand se intoarce la Ipotesti.
1864   I se refuza o cerere de bursa la gimnaziul din Cernauti la 21 martie
1865-03-15   Demisioneaza din postul de copist pe care-l ocupa la Comitetul permanent al judetului Botosani. Insoteste trupa teatrala Fanny Tardini-Vladicescu - toamna revenind la Cernauti si instalandu-se in casa lui Aron Pumnul ca bibliotecar.

3. Debutul
1866-01-12   Debut cu poezia "La mormantul lui Aron Pumnul" intr-o brosura votitiva "Lacramioarele invataceilor gimnagiasti". La 25 februarie publica in Familia din Pesta, cu numele schimbat de Iosif Vulcan in Mihai Eminescu , poezia "De-as avea". Pe vara se afla ca privatist la Blaj.

4. Sufleur si copiist
1867   Actor si sufleor in trupa lui Iorgu Caragiale din Bucuresti
1868   Din mai pana in toamna colinda cu trupa lui Matei Pascaly prin Transilvania si Banat. Incepe sa lucreze la romanul Geniu pustiu. Din toamna sufleor la Teatru National
1869   Duminica 16 martie asista cu Ionita Badescu si V. Dumitrescu-Paun la reprezentarea piesei "Dama cu camelii" de Al. Dumas-fiul. La 1 aprilie intra in societatea folcroristica "Orientul" a lui Gr. H. Grandea. Colinda cu trupa lui Mihai Pascaly Moldova si Bucovina. Retinut de tatal sau la Botosani, este trimis toamna la Universitatea din Viena unde se inscrie ca student la filosofie, devenind si membru al societatii studentesti "Romania". La Bucuresti il cunoscuse pe I. L. Caragiale si tot aici il cunoaste pe Ioan Slavici.
 
5. Student la Viena si Berlin
1870   Debut publicistic la "Albina" si articole de politica nationala la "Federatiunea" de Pesta. La 15 aprilie publica prima poezie, Venere si Madona, in Convorbiri literare. In noiembrie ii apare in aceeasi revista "Fat-Fromos din lacrima" . Ia parte la lucrarile pentru serbarea de la Putna, iar dupa aceea merge la Ipotesti.
1871   Urmeaza in continuare la Viena, ca student auditor, cursuri de filosofie, drept, economie politica si filologie romanica. In august e la Ipotesti, apoi la Cernauti si la Putna, la serbari, cu Slavici, Th. Stefaneli, Pamfil Dan si altii. Asculta cuvantarea lui A. D. Xenopol despre rapirea Bucovinei.
1872   Continua studiile la Viena. La 1 septembrie citeste la Junimea in Iasi nuvela Sarmanul Dionis care se publica in Convorbiri literare. In noiembrie e la Berlin, iar in decembrie se inscrie la Universitate ca student regulat, ceea ce inseamna ca intre timp capatase un cetificat de absolventa a studiilor liceale. Are profesori vestiti pe Duhring, Zeller, Helmholtz, Du Bois-Raymond, Lepsius,Droysen, Althaus, Bonitz.
1873   Urmeaza in continuare cursuri de filosofie, istorie si economie politica la Universitatea din Berlin
1874   Secretar al reprezentantului diplomatic N. Kretulescu cu treizeci de taleri pe luna, e si student. Studiaza filosofia lui Kant din care incepe sa traduca. Voia sa obtina o licenta, Maiorescu propunandu-i un doctorat in strainatate. Medita la un roman "Aur, marire si amor"; in care voia sa integreze fragmente mai vechi sau la care lucra. Netrecandu-si nici un examen, vine toamna la Iasi si la 1 septembrie Maiorescu il numeste director al Bibliotecii Centrale Universitare. Prin intermediul lui Miron Pompiliu, secretarul Universitatii, cunoaste pe Veronica Micle, sotia lui Stefan Micle, rectorul universitatii.

6. Reintoarcerea in tara
1875   Suplineste pe A. D. Xenopol si Samson Bodnarescu la Institutul Academic. Destituit la 1 iulie din postul de bibliotecar in urma unor intrigi, e numit revizor scolar pe judetele Iasi si Vaslui. Cunoscand acum pe Ion Creanga, scriu amandoi cate un basm cu erou central asemanator, al lui Eminescu numit Calin (extras din cal); al lui Creanga Fat-frumos fiul iepei. Amandoua in proza, basmele raman nepublicate.
1876   La inceputul verii, guvernul liberal destituie pe Eminescu din postul de revizor scolar. Este primit redactor al partii neoficiale si corector al "Curierului de Iasi" unde publica nuvela "La aniversare" si "Cezara". Vrea sa convinga pe Veronica Micle, mama a doua fete, sa fuga cu el in lume. Veronica pleaca in vacanta, si Eminescu, intors la 15 august 1876 de la inmormantarea mamei sale, o acuza de usuratate. Scrie elegia "Pierduta pentru mine zambind prin lume treci".
1877   Silit sa scrie lucrari in care nu credea, la inceputul toamnei demisioneaza de la "Curierul de Iasi". La 27 octombrie este numit redactor al ziarului "Timpul" din Bucuresti si, lasand o scrisoare violenta Veronicai, paraseste Iasul.
1878   Intensa activitate jurnalistica la Timpul. Vara invitat la mosia lui Nicu Mandrea din Floresti-Dolj. In noiembrie participa la a XVI-a aniversare a Junimii la Iasi cu Maiorescu si Caragiale. Revede pe Veronica care-i face o dovada de netagaduit a dragostei sale. Publica in Convorbiri literare, dupa pauza din 1877, Povestea codrului, Povestea teiului (varianta a traducerii din Em. Geibel Fat Frumos din tei, dupa Romanze vom Elfenbrunen), Singuratate, Departe sunt de tine. Scrie acum "Moartea lui Ioan Vestimie, ultimul episod din romanul Aur, marire si amor.
1879    6 august, ii scrie Veronicai mangaind-o pentru moartea sotului. Publica in Convorbiri literare : Atat de frageda, scrisa pentru Veronica, dar pe care o comunica si Mitei Kremnitz, cumnata lui Maiorescu, Sonete, Freamat de codru, Revedere, Despartire. Veronica il viziteaza la Bucuresti.
1880   Devine redactor sef la Timpul. Tradat de Veronica cu Caragiale, se impaca dupa o scurta cearta.
1881   Publica intre 1 februarie si 1 septembrie cele patru Scrisori in Convorbiri, retinand pe a cincea, Dalila.
1882   Sfarseste ultima forma a marelui poem Luceafarul, inceput in 1880. "Nu voi iubi niciodata o alta femeie", scrie Veronicai la 28 februarie. Veronica il viziteaza in mai. Absorbit de munca la ziar.
 
7. Boala
1883   In aprilie almanahul "Romania juna" din Viena ii tipareste Luceafarul. In "Familia", apar poeziile oferite de Eminescu insusi lui Iosif Vulcan : S-a dus amorul... Cand amintirile.. Adio. Ce e amorul ?, Pe langa plopii fara sot.. , Si daca.. In iunie participa la serbarile dezvelirii statuii lui Stefan cel Mare la Iasi si citestela Junimea "Doina". La Bucuresti , in vremea caldurilor insuportabile ale verii, are primul soc nervos. Intre 28 iunie si 15 august este internat in sanatoriul doctorului Sutu. La 20 octombrie, Chibici Ravneanu il conduce la sanatoriul Ober-Dobling de langa Viena. Spre sfarsitul anului, Maiorescu publica la Socec prima editie de poezii a lui Eminescu.
1884   Vizitat de Maiorescu la Ober-Dobling. Temporar insanatosit, revine in tara insotit de Chibici prin Italia (Venetia, Florenta).
1885   Petrece vara la Liman, langa Odesa. Toamna i se incredinteaza postul de subbibliotecar la Biblioteca Universitatii din Iasi. Apare a doua editie a volumului de Poezii.
1886   Merge la Bucuresti. Vara la baile Repedea langa Iasi. In noiembrie din nou internat, la ospiciul de la Manastirea Neamt.
1887   Paraseste ospiciul si se duce la Botosani, la sora sa Harieta. Orasul ii voteaza un ajutor de 120 lei lunar. Pleaca la baile din Halle. Parlamentul ii voteaza o pensie de 250 lei lunar.
1888   Veronica Micle il viziteaza la Botosani, si-l ia cu ea la Bucuresti. Primeste directia revistei unor tineri " Fantana Blanduziei". La Socec apare a treia editie a volumului de Poezii.
1889   Recazut in noaptea mintii in februarie, e internat din nou in sanatoriul doctorului Sutu din strada Plantelor. Moare la 15 iunie, ora 3 dimineata, in urma unei sincope, si este inmormantat sambata 17 iunie la cimitirul Belu.

Sursa: www.mihaieminescu.eu

Offline Chris Black

  • LGBTI Member
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3000
  • Reputation: 2
  • Gender: Male
  • Genius.
  • Real Name: C.R.
  • Steam ID: Unknown
Re: [RO][Romana]Biografie Mihai Eminescu
« Reply #1 on: 16 November 2011, 22:05:43 »
Asta da biografie, dar totusi ii mai scurta, decat cea din caiet de la mine :]]


Legend



Offline MMC3

  • Senior
  • *
  • Posts: 390
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
Re: [RO][Romana]Biografie Mihai Eminescu
« Reply #2 on: 16 November 2011, 22:16:07 »
Ma rog K1DDU are dreptate dar e mai bn sa citesti de pe net decat din caiet!:))
Oricum nu prea ma uit eu prin caiete:))

Offline Roach_

  • Guess who's back...
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 591
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • Simply
Re: [RO][Romana]Biografie Mihai Eminescu
« Reply #3 on: 01 December 2011, 15:18:26 »
Buna biografie, stuntmane :D... Destul de lunga dar buna !

Offline L4zarxD

  • Spam Machine
  • *
  • Posts: 1214
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • Afalnabet de mana prima.
Re: [RO][Romana]Biografie Mihai Eminescu
« Reply #4 on: 01 December 2011, 19:39:14 »
Asta Imi Trebuie La Test Maine Ms :X

Offline XpLoD

  • I'm a Dancer
  • Legend
  • Spam Machine
  • *
  • Posts: 1927
  • Reputation: 8
  • Gender: Male
  • Channel Youtube: www.youtube.com/c/xplodgaming
Re: [RO][Romana]Biografie Mihai Eminescu
« Reply #5 on: 11 December 2011, 17:34:46 »
Wikipedia xD !  Stuntman? AI NOTA 4!






Offline IstuntmanI

  • GZS Owner
  • Administrator
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 15119
  • Reputation: 80
  • Gender: Male
  • Real Name: NcF http://fb.me/cnistor96
  • Steam ID: istuntmani
Re: [RO][Romana]Biografie Mihai Eminescu
« Reply #6 on: 11 December 2011, 17:38:40 »

Offline XpLoD

  • I'm a Dancer
  • Legend
  • Spam Machine
  • *
  • Posts: 1927
  • Reputation: 8
  • Gender: Male
  • Channel Youtube: www.youtube.com/c/xplodgaming






Offline asD1_LgN

  • Full Member
  • *
  • Posts: 175
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • New here
Re: [RO][Romana]Biografie Mihai Eminescu
« Reply #8 on: 12 December 2011, 20:13:33 »
am luat 8 pe asta ca ne-a dat sa facem ca un fel de proiect

Offline XpLoD

  • I'm a Dancer
  • Legend
  • Spam Machine
  • *
  • Posts: 1927
  • Reputation: 8
  • Gender: Male
  • Channel Youtube: www.youtube.com/c/xplodgaming
Re: [RO][Romana]Biografie Mihai Eminescu
« Reply #9 on: 18 December 2011, 17:42:30 »
am luat 8 pe asta ca ne-a dat sa facem ca un fel de proiect

hehehe, ti-a fost de folos =))






Offline Secret.

  • Senior
  • *
  • Posts: 466
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • Passion:Drifting :)
Re: [RO][Romana]Biografie Mihai Eminescu
« Reply #10 on: 21 December 2011, 13:55:32 »
hai' ca ai scris putin=))
Leader of sDi | street Dorifto ireal .

Offline TwiX

  • Full Member
  • *
  • Posts: 108
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
Re: [RO][Romana]Biografie Mihai Eminescu
« Reply #11 on: 26 December 2011, 12:59:41 »
cum spunea si stuntman se putea si mai bine :P

Offline IstuntmanI

  • GZS Owner
  • Administrator
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 15119
  • Reputation: 80
  • Gender: Male
  • Real Name: NcF http://fb.me/cnistor96
  • Steam ID: istuntmani
Re: [RO][Romana]Biografie Mihai Eminescu
« Reply #12 on: 30 December 2011, 19:38:48 »
cum spunea si stuntman se putea si mai bine :P
Ori sunt eu prost, ori tu esti pe alta lume, n-am inteles nimic din ce ai zis ! Unde am zis eu ca se putea mai bine ? :))m

Offline XpLoD

  • I'm a Dancer
  • Legend
  • Spam Machine
  • *
  • Posts: 1927
  • Reputation: 8
  • Gender: Male
  • Channel Youtube: www.youtube.com/c/xplodgaming
Re: [RO][Romana]Biografie Mihai Eminescu
« Reply #13 on: 30 December 2011, 19:40:00 »
cum spunea si stuntman se putea si mai bine :P
Ori sunt eu prost, ori tu esti pe alta lume, n-am inteles nimic din ce ai zis ! Unde am zis eu ca se putea mai bine ? :))m

Hahahaha, ce vrei mai stuntman, asa sunt unii...






Offline Kingston10

  • Senior
  • *
  • Posts: 275
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • Skilled Gaming
Re: [RO][Romana]Biografie Mihai Eminescu
« Reply #14 on: 31 December 2011, 09:23:57 »
Multumesc pentru tema:))


Offline jOk

  • Full Member
  • *
  • Posts: 169
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
Re: [RO][Romana]Biografie Mihai Eminescu
« Reply #15 on: 12 February 2012, 22:04:41 »
Am intrat pe site-ul de unde ai luat-o si m-am speriat :shocked: Era sonorul la maxim si incepe sa vorbeasca o proasta " 15 ianuarie.."  :icon_twisted: c***a naibii era sa fac infarct :evil:

Offline Badboy.UndeadArmy™

  • Skilled Gaming Legend
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 9060
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Legends Never Die
  • Real Name: S.B.SZ.
  • Steam ID: badboyundeadarmy
Re: [RO][Romana]Biografie Mihai Eminescu
« Reply #16 on: 14 February 2012, 17:23:56 »
Am intrat pe site-ul de unde ai luat-o si m-am speriat :shocked: Era sonorul la maxim si incepe sa vorbeasca o proasta " 15 ianuarie.."  :icon_twisted: c***a naibii era sa fac infarct :evil:

Limbaj vulgar=+5% Warn
   Stapaneste-ti nervii data viitoare!



Follow me on:
FaceBook
Instagram




Ai nevoie de ajutor? Trimite-mi un PM !
Do you need help? Send me a PM !

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal