Author Topic: ATP Un german a devenit cel mai tânăr câștigător în circuitul ATP, din 2009 încoace  (Read 748 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline .shadoW

  • Berea fără alcool e ca și femeia fără țâțe.
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3449
  • Reputation: 12
  • Gender: Male
  • F O R D F O C U S
  • Real Name: S E B I
  • Steam ID: sh4d00W




Alexander Zverev este puștiul despre care vorbește toată lumea în ultima vreme în circuitul de tenis masculin. La vârsta de 17 ani, acesta a devenit marți cel mai tânăr jucător din ultimii cinci ani care câștigă un meci la un turneu ATP de 500 de puncte!

Beneficiar al unui wild-card la Hamburg, germanul Alexander Zverev l-a învins de o manieră impresionantă pe olandezul Robin Haase, scor 6-0, 6-2, în doar 59 de minute. El și-a asigurat astfel calificarea în turul doi, unde a produs miercuri o nouă surpriză: 7-5, 7-5 cu rusul Mikhail Youzhny. Presa vuiește după rezultatul puștiului născut în 1997.

"Să câștig primul meu meci la un turneu ATP chiar la Hamburg, în fața fanilor mei, este ceva special. Am avut mereu senzația că publicul mă susține. Robin a jucat bine în setul doi, dar am reușit din nou break-ul, iar asta mi-a dat multă încredere", a declarat marți Zverez, fratele mai cunoscutului Mischa Zverev, sportiv cu state vechi în circuitul masculin. Tatăl celor doi, Alexander Zverev, a fost un jucător rus extrem de apreciat în URSS.

Ultimul jucător de 17 ani care a reușit să câștige o partidă la un turneu de 500 de puncte a fost bulgarul Grigor Dimitrov, în februarie 2009, când l-a răpus pe cehul Tomas Berdych, la Rotterdam.

Săptămâna trecută, Zverev a ajuns în semifinalele turneului de la Stuttgart, dar în proba de dublu, la doar câteva zile după ce a câștigat primul său titlu din carieră, în Challenger-ul de la Braunschweig, unde a trecut de veteranul francez Paul-Henri Mathieu.

Precedentul record de vârstă al unui tânăr învingător fusese stabilit de Thanasi Kokkinakis, la Australian Open - 17 ani și 9 luni.

285 este locul ocupat de Alexander Zverev în clasamentul ATP

1,93 metri este înălțimea tânărului născut la Hamburg, care locuiește acum în Florida. Este un mare fan al baschetului și în NBA o susține pe Miami Heat

2013 este anul în care Zverev a jucat finala de juniori la Roland Garros, fiind învins de Christian Garin, scor 4-6, 1-6

2014 este anul în care Zverev a câștigat finala de juniori de la Australian Open, unde a fost favorit principal, după ce l-a învins pe Stefan Kozlov cu 6-3, 6-0





Sursa: DigiSport.ro





Offline KisHumma

  • Professional Gamer in Romania Team #DH2014
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3621
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • Asaa, o sa te <3 femeia ta cum face campioana mea
  • Real Name: Rolly
  • Steam ID: kishummasadixxx / kishumma
Ii mai mare decat mine cu 1 an =)) Bravo lui :D

Offline IstuntmanI

  • GZS Owner
  • Administrator
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 15119
  • Reputation: 80
  • Gender: Male
  • Real Name: NcF http://fb.me/cnistor96
  • Steam ID: istuntmani
Germany, Germany everywhere. :))

Offline Badboy.UndeadArmy™

  • Skilled Gaming Legend
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 9060
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Legends Never Die
  • Real Name: S.B.SZ.
  • Steam ID: badboyundeadarmy
Germania domina lumea.Bravo!



Follow me on:
FaceBook
Instagram




Ai nevoie de ajutor? Trimite-mi un PM !
Do you need help? Send me a PM !

Offline s l a m

  • T I T A N I U M
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 8920
  • Reputation: 27
  • Gender: Male
  • T I T A N I U M
  • Steam ID: slamsg

· ,.-~*’¨¯¨’*·~-.¸-(_S L A M_)-,.-~*’¨¯¨’*·~-.¸

Legends never die





http://slam-official.tumblr.com/
http://www.youtube.com/user/DeepWyNN


FH3 - FH4 - FH5 player




· ,.-~*’¨¯¨’*·~-.¸-(_S L A M_)-,.-~*’¨¯¨’*·~-.¸


 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal