Author Topic: ATP Faza zilei în tenis: Dudi Sela l-a distrat pe uriașul Karlovic, după ultimul ...  (Read 715 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline .shadoW

  • Berea fără alcool e ca și femeia fără țâțe.
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3449
  • Reputation: 12
  • Gender: Male
  • F O R D F O C U S
  • Real Name: S E B I
  • Steam ID: sh4d00W
Faza zilei în tenis: Dudi Sela l-a distrat pe uriașul Karlovic, după ultimul punct








Finalist pe iarba de la Newport în urmă cu o săptămână, uriașul croat Ivo Karlovic (35 de ani) va încerca să-și apere titlul cucerit în 2013 la Bogota, în Columbia. El s-a calificat deja în semifinale, dar momentul din finalul sfertului cu Dudi Sela (29 de ani) nu-l va uita niciodată.

Excelent la serviciu, așa cum ne-a obișnuit, Karlovic, numărul 29 mondial, a dispus de israelian cu 7-6(8), 7-6(5), după un meci de o oră și 40 de minute decis în două tie-break-uri. La final, când aștepta salutul obișnuit al lui Sela, jucătorul croat a avut parte de o surpriză.

Dudi Sela, numărul 102 mondial, s-a dus la marginea terenului, a luat un scaun al arbitrilor și l-a adus în dreptul fileului, urcându-se pe el pentru a-l putea îmbrățișa pe Karlovic, care măsoară 2,11 metri. Momentul l-a amuzat copios pe croat, care a declarat apoi:

"După ce am câștigat, m-am dus la fileu pentru a da mâna cu el, dar am văzut că el se duce să ia un scaun. Nu am știut ce vrea să facă, dar apoi s-a urcat pe scaun și m-a îmbrățișat, ceea ce a fost incredibil și amuzant totodată. Normal că l-am îmbrățișat! Este un tip foarte simpatic, îmi place mult de el. Ne-am distrat".

Sela a pierdut pentru a doua oară în doar câteva zile în fața lui Karlovic, după ce aceștia s-au mai întâlnit și la Newport. A fost cea de-a șasea întâlnire directă dintre cei doi, iar Karlovic a cedat un singur set în fața israelianului: la Australian Open, în 2008.

"Jucasem de cinci ori cu el, dar azi chiar nu m-am mișcat rău. A fost diferență de câteva puncte, deci nu m-am supărat că s-a terminat așa. Uneori ești foarte dezamăgit după un eșec, dar eu am jucat bine, însă el a fost mai bun la punctele decisive. Suntem prieteni buni și îmi place de el, este un tip ok. Am vrut să închei meciul cu acea îmbrățișare, pentru ca fanii să își dea seama că nu sunt supărat din cauza înfrângerii", a declarat Dudi Sela.

Întrebat de reporterii ATP World Tour cum s-a simțit în acel moment, Dudi Sela a răspuns fără să stea pe gânduri: "M-am simțit excelent în pielea mea. Deodată aveam doi metri, la fel ca și el. Dar cred că și așa eram un pic mai scund. A fost amuzant!". Dudi Sela a salvat toate cele 7 mingi de break avute de Karlovic, care a expediat 16 ași.

În cursa pentru trofeul de la Bogota se mai află jucători precum Victor Estrella-Burgos, Bernard Tomic sau Radek Stepanek. În cariera sa, Karlovic a cucerit 5 trofee ATP, ultima dată chiar la Bogota.





Sursa: DigiSport.ro





Offline Bogdan ✖️

  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 4312
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • ZEW
  • Real Name: Bogdan
  • Steam ID: -

Când vezi o afacere de succes înseamnă că cineva a luat o decizie curajoasă.

Offline Badboy.UndeadArmy™

  • Skilled Gaming Legend
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 9060
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Legends Never Die
  • Real Name: S.B.SZ.
  • Steam ID: badboyundeadarmy
Stan si Bran :))

Bravo!



Follow me on:
FaceBook
Instagram




Ai nevoie de ajutor? Trimite-mi un PM !
Do you need help? Send me a PM !

Offline IstuntmanI

  • GZS Owner
  • Administrator
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 15119
  • Reputation: 80
  • Gender: Male
  • Real Name: NcF http://fb.me/cnistor96
  • Steam ID: istuntmani
Epic. :)) E inalt, dar foarte bun. :D

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal