Author Topic: INTERN BC Timişoara a câştigat Cupa României, după finala decisă în prelungiri, ...  (Read 1217 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Badboy.UndeadArmy™

  • Skilled Gaming Legend
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 9060
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Legends Never Die
  • Real Name: S.B.SZ.
  • Steam ID: badboyundeadarmy

[Skilled Sport]BC Timişoara a câştigat Cupa României, după finala decisă în prelungiri, cu BC Mureş  [Skilled Sport]








BC Timişoara a câştigat Cupa României, după victoria în prelungiri în faţa lui BC Mureş. Bănăţenii au avut un start de meci foarte greu. Au reuşit doar două puncte în prima jumătate a sfertului de debut, pe care l-au încheiat totuşi cu un deficit de doar două puncte.

Diferenţa a crescut la opt puncte până la pauza mare, în timp ce, la capătul celui de-al treilea sfert, BC Mureş conducea cu 53-41. Chiar dacă au fost conduşi şi cu 18 puncte în actul al treilea, timişorenii au revenit şi chiar au preluat conducerea pe finalului ultimului sfert, care s-a încheiat la egalitate, 62-62.

Pentru prima oară în istoria competiţiei, finala a avut nevoie de prelungiri, acolo unde reuşitele din final ale lui Bogdan Popescu au stabilit învingătoarea. Ajuns la 36 de ani, campionul european cu echipa de baschet 3x3 a României a fost şi cel mai bun marcator al partidei, cu 19 puncte. BC Timişoara s-a impus cu 78-73 şi a câştigat din nou Cupa României, după cinci ani.

"Este incredibil. Un sentiment greu de descris în cuvinte. Mă bucur că a venit şi familia mea la meci, băiatul meu. Este un sentiment extraordinar", a declarat Popescu.

"Eu, dar şi oamenii din Timişoara aşteaptă de mult, eu am aşteptat patru ani să cuceresc acest trofeu. Este incredibil!", a spus şi Zlatko Jovanovic.





Sursa: digisport.ro



Follow me on:
FaceBook
Instagram




Ai nevoie de ajutor? Trimite-mi un PM !
Do you need help? Send me a PM !

Offline Manu.

  • Romania National Trucking-co fondator
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 2621
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • SlowMoution.:3
  • Real Name: Manu
  • Steam ID: Manu.
Nu prea le am eu cu Basketul, dar am auzit multe despre cei de la Timisoara, iar din cele auzite de mine sunt destul de buni.:D

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal