Author Topic:  [GZS] 52 Masini DNB?  (Read 2175 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline MinioNN.

  • Full Member
  • *
  • Posts: 168
  • Reputation: 6
  • Gender: Male
  • Operator(8)+Premium VIP(4)
  • Real Name: Valentin, cunoscut ca si minion polandej
  • Steam ID: Polandej69
[GZS] 52 Masini DNB?
« on: 04 May 2017, 12:26:06 »
http://imgur.com/a/tCUzB

Am intrat pe server si cand sa ma uit la masini, vad 52. :))
Eu stiu ca era limita de 50.. ori e bug, ori asa a facut stunt..
Am vrut sa incerc ba chiar sa vad daca mai pot lua peste, dar nu am avut pe ce.. suntem singurii care avem masini.


Offline SkyLine.

  • Hero Member
  • *
  • Posts: 644
  • Reputation: 20
  • Gender: Male
  • HeadOperator&Premium VIP
  • Real Name: Alex
Re: [GZS] 52 Masini DNB?
« Reply #1 on: 04 May 2017, 13:14:46 »
Se poate sa fie doar un bug. Ultima oara cand am fost eu in TBK aveam 51 de masini. Au venit cei din TH si au luat o masina, am ramas cu 50 si nu am putut sa o iau inapoi ca intervenea limita aceea de 50..



Offline DarkOne

  • Full Member
  • *
  • Posts: 148
  • Reputation: 4
  • Gender: Male
  • Premium Vip(4) + Head Moderator (7)
  • Real Name: Anonimous
  • Steam ID: Dark
Re: [GZS] 52 Masini DNB?
« Reply #2 on: 04 May 2017, 13:22:33 »
http://imgur.com/a/tCUzB

Am intrat pe server si cand sa ma uit la masini, vad 52. :))
Eu stiu ca era limita de 50.. ori e bug, ori asa a facut stunt..
Am vrut sa incerc ba chiar sa vad daca mai pot lua peste, dar nu am avut pe ce.. suntem singurii care avem masini.
Cica "suntem singurii care avem masini.".Au si cei de la lvm am si eu.
San Fierro Rifa

Offline [SG]Kenton

  • Full Member
  • *
  • Posts: 171
  • Reputation: 11
  • Gender: Male
  • ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Real Name: Kenny
Re: [GZS] 52 Masini DNB?
« Reply #3 on: 04 May 2017, 13:59:02 »
Good we have 52  =))
Join us Green Zone Stuntage Discord
Here







"The streets is cold, Dog. Like it says in the book, we are blessed and cursed"

Offline ScreaM_

  • Senior
  • *
  • Posts: 357
  • Reputation: 15
  • Gender: Male
  • GZS Administrator - SG Senior - LSV Member
  • Real Name: Gjergji Shkembi
  • Steam ID: -
Re: [GZS] 52 Masini DNB?
« Reply #4 on: 04 May 2017, 17:00:11 »
Good we have 52  =))
+this thing happened before too in vla gang and I think stunt will solve it soon (I hope)  :D  :pedobear: anyway it isn't good for others kenton

Offline IstuntmanI

  • GZS Owner
  • Administrator
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 15119
  • Reputation: 80
  • Gender: Male
  • Real Name: NcF http://fb.me/cnistor96
  • Steam ID: istuntmani
Re: [GZS] 52 Masini DNB?
« Reply #5 on: 04 May 2017, 21:19:54 »
Acest topic trebuia sa fie facut in boardul GZS-ului la sectiunea pentru raportari de buguri. Este intr-adevar un bug, dar este strans legat de raportarea #1 de bug din acest topic: https://forum.skilledg.com/index.php?topic=42739.0 (v-as ruga sa cititi ultimul meu reply de acolo si sa incercati sa veniti cu sugestii bune pentru fiecare bug. Daca nu aveti sugestii bune puteti sa nu dati reply). Este mai mult o problema de la functionarea sistemului, cum se salveaza in baza de date. Mi-ar fi fost mult mai util acest bug raportat corespunzator in acea sectiune.

Va spun cum se intampla. Pentru a aparea, acest bug are nevoie in primul rand de un restart la server. Inainte de acel restart trebuie sa se intample diverse lucruri intre vehicule si jucatori: Atunci cand un jucator da /gbreakcar, pe server vehiculul se trece ca fiind al gangului sau, iar numaratoarea pentru vehicule detinute de gangul vechi este scazuta, iar pentru gangul nou este crescuta. Pentru a se salva si in baza de date, este nevoie sa dati /gplacecar. Daca acest lucru nu se intampla, in baza de date ramane salvata pentru gangul vechi, in baza lor. Pentru a depasi limita de 50 de vehicule, trebuie ca diferenta de numar dintre vehiculele furate de altii si neparcate si numarul de vehicule furate iarasi de gangul initial sa existe, sau asa ceva, e cam greu de explicat cum se intampla intern.

Teoretic un gang poate avea 100 de vehicule dupa restart: la inceput trebuie sa aiba 50 de vehicule furate si parcate corect la ei in gang (/gplacecar), iar celelalte ganguri sa le fure pe toate cu /gbreakcar, dar sa nu le mai parcheze la ei in gang cu /gplacecar, iar gangul de la care au fost furate sa fure celelalte 50 de vehicule, sa fie complet alte vehicule de gang, sa nu coincida niciuna cu cele pe care le detinusera inainte, si sa le si parcheze corect la ei in gang cu /gplacecar. Asta duce la numaratoarea de 50 vehicule furate de altii incorect + 50 vehicule furate de ei corect.

Sper ca ati inteles ceva, este posibil ca pe viitor sa modific sistemul. Voi face macar sa se salveze in baza de date gangul de care apartine vehiculul imediat dupa ce furi vehiculul, desi dupa restart va ramane tot la gangul de la care a fost furata, ceea ce nu este foarte ok, din acest motiv nici n-am facut initial salvarea imediat dupa /gbreakcar. Este problema descrisa in acel topic la #1.
« Last Edit: 04 May 2017, 21:23:16 by IstuntmanI »

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal