Author Topic: EXTERN Dunga îi critică pe brazilieni: "Nu poţi să mergi la război din postura de ...  (Read 328 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline .shadoW

  • Berea fără alcool e ca și femeia fără țâțe.
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3449
  • Reputation: 12
  • Gender: Male
  • F O R D F O C U S
  • Real Name: S E B I
  • Steam ID: sh4d00W
Dunga îi critică pe brazilieni: "Nu poţi să mergi la război din postura de perdant"








Antrenorul Carlos Dunga, cel care l-a înlocuit pe Luiz Felipe Scolari în funcţia de selecţioner al echipei de fotbal a Braziliei, i-a criticat pe jucătorii care au participat cu Selecao la CM 2014, afirmând că au căpătat o imagine negativă, informează Agerpres.

Într-un interviu acordat săptămânalului brazilian Veja, Dunga a făcut referire la unii dintre componenţii 'Selecao', care au plâns după şedinţa de penalty-uri cu Chile care a dus la calificarea în sferturile de finală.

"O scenă ca la partida cu Chile este o imagine negativă pentru un mediu cum este fotbalul. Suntem bărbaţi, avem acea mentalitate că bărbaţii nu plâng, deşi ştim să-i respectăm", a afirmat campionul mondial din 1994, care a preluat funcţia de selecţioner al Braziliei săptămâna trecută.

Dunga a pus din nou la îndoială strategia predecesorului său, Scolari, de a apela la un psiholog pentru a-i ajuta pe jucători. "Eu nu ştiu dacă un psiholog rezolvă problema. Nu sunt împotriva psihologilor, dar eu cred că primul lucru pe care trebuie să-l facă un jucător este să asculte ce-i spune antrenorul", a afirmat Dunga, care a mai antrenat naţionala Braziliei la CM din Africa de Sud (2010).

Dunga i-a criticat pe jucători şi pentru felul în care au abordat semifinala cu Germania, în lipsa vedetei Neymar, care se accidentase. "Nu poţi să mergi la război din postura de perdant. Trebuie să dai forţă soldatului care intră în locul tău", a adăugat selecţionerul, referindu-se la faptul că nu Neymar avea nevoie de încurajări în acel moment, ci jucătorul care intrase în locul său.

Privitor la meciurile amicale ale selecţionatei 'auriverde' din luna septembrie, cu Columbia şi Ecuador, Dunga a precizat că Neymar se va număra printre cei selecţionaţi, dar echipa nu trebuie să depindă de jucătorul Barcelonei: "Neymar va juca în funcţie de echipa naţională. Brazilia trebuie să creeze o structură care să poată juca indiferent de prezenţa sa".





Sursa: DigiSport.ro





Offline Badboy.UndeadArmy™

  • Skilled Gaming Legend
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 9060
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Legends Never Die
  • Real Name: S.B.SZ.
  • Steam ID: badboyundeadarmy
Are perfecta dreptate.



Follow me on:
FaceBook
Instagram




Ai nevoie de ajutor? Trimite-mi un PM !
Do you need help? Send me a PM !

Offline IstuntmanI

  • GZS Owner
  • Administrator
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 15119
  • Reputation: 80
  • Gender: Male
  • Real Name: NcF http://fb.me/cnistor96
  • Steam ID: istuntmani
Yep, are dreptate. xD

Campionatul asta a dat fail rau. :))

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal