Author Topic: EXTERN Pele: ”În prezent există doar 3 jucători de clasă mondială. Pe vremea mea ..."  (Read 611 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Badboy.UndeadArmy™

  • Skilled Gaming Legend
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 9060
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Legends Never Die
  • Real Name: S.B.SZ.
  • Steam ID: badboyundeadarmy


[Skilled News]  Pele: ”În prezent există doar 3 jucători de clasă mondială. Pe vremea mea erau atât de mulți”  [Skilled News]









   Pele, considerat cel mai bun fotbalist din toate timpurile, a acordat un interviu englezilor de la The Daily Telegraph, în care a vorbit despre cei mai buni jucători din prezent, dar și de cei din vremea sa. Concluzia brazilianului este că, în trecut, erau mult mai mulți fotbaliști de valoare, în timp ce acum există doar doi, maximum trei.

”Îmi amintesc de Bobby Charlton, Bobby Moore, ca să nu mai spun și de Gordon Banks. Ei au fost cu adevărat jucători uriași. Și asta era doar în Anglia! În toată lumea existau atunci fotbaliști mari: germani, olandezi și, bineînțeles, brazilieni”, a declarat Pele.

Triplul campion mondial cu Brazilia crede că în prezent e o penurie de mari talente în fotbal. ”Astăzi există doar trei mari fotbaliști în lume: Messi, Cristiano Ronaldo și poate Neymar. Poate...”, a spus Pele. ”Pe vremea mea erau atât de mulți”, a adăugat ”O Rei”.

Legendarul brazilian a mai vorbit și despre unul din principalele sale of-uri: loialitatea fotbaliștilor față de cluburi.

”Cred că una din probleme este că jucătorii obișnuiau să rămână perioade îndelungate la echipele la care începeau fotbalul, în țara în care erau născuți. Atunci, jucătorii aparțineau cluburilor lor, aveau șansa să crească acolo. Acum, jucătorii aparțin de impresari, de agenți, de manageri generali.

Avem și în Brazilia problema asta. Cei mai buni fotbaliști încep să joace, apoi imediat apare impresarul, plătește ceva și apoi încearcă să-l transfere urgent, pentru a scoate rapid bani. Acum, fotbaliștii nu mai au timp să crească”, a mai spus Pele, care a evoluat pentru Santos timp de 18 ani, între 1956 și 1974, înainte de a se transfera la New York Cosmos.







Sursa: digisport.ro



Follow me on:
FaceBook
Instagram




Ai nevoie de ajutor? Trimite-mi un PM !
Do you need help? Send me a PM !

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal