Author Topic: WTA Serena Williams a primit un titlu adus tenisului doar de Arthur Ashe, Chris....  (Read 469 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Raylisse

  • Meow meow meow!
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3679
  • Reputation: 3
  • Gender: Male
  • Cats
  • Real Name: Morosan Melina Madalina
  • Steam ID: CharlesgarOB


[Skilled News] Serena Williams a primit un titlu adus tenisului doar de Arthur Ashe, Chris Evert şi Billie Jean King, apoi a marcat momentul într-un mod special[Skilled News]









Serena Williams este primul star al tenisului care câştigă marele premiu al anchetei anuale a Sports Illustrated, după o pauză de 23 de ani, fiind desemnată "Sportsperson of the Year". În total, doar nouă sportivi din afara Americii au primit acest titlu, de la prima apariţie a revistei, în 1954, iar tenisul a luat partea leului prin Billie Jean King - în 1972, prin Chris Evert - în 1976 şi prin Arthur Ashe - în 1992.

Câştigătoare a trei turnee de Mare Şlem în 2015, oprindu-se la două victorii distanţă de realizarea celui de-al doilea Grand Slam în tenisul feminin în Era Open, Serena Williams a sărbătorit printr-o şedinţă foto impresionantă, cea mai spectaculoasă fotografie fiind deja pusă pe coperta celui mai recent număr al publicaţiei americane.





"Anul acesta a fost spectaculos pentru mine. Sports Illustrated mi-a recunoscut munca, dedicarea şi determinarea pură, iar acest lucru mă mobilizează să continui şi să merg mai bine. Nu este doar performanţa mea, ci a întregii mele echipe. Sunt mai mult decât onorată. Vă iubesc! 2016? Hai s-o facem!", a scris Serena Williams pe contul oficial de Instagram, acolo unde a şi distribuit coperta revistei.

"Era cazul ca un jucător de tenis să câştige acest titlu, mai ales ţinând cont de faptul că Federer, Nadal, Djokovic şi Serena Williams au fost toţi ignoraţi de câteva ori", a comentat Brad Gilbert.







Sursa: prosport.ro

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal