Author Topic: WTA Halep dezvăluie că a refuzat să joace alături de Federer şi Nadal în IPTL: "M-au  (Read 507 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Raylisse

  • Meow meow meow!
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3679
  • Reputation: 3
  • Gender: Male
  • Cats
  • Real Name: Morosan Melina Madalina
  • Steam ID: CharlesgarOB


[Skilled News] Halep dezvăluie că a refuzat să joace alături de Federer şi Nadal în IPTL: "M-au căutat, dar nu am vrut"[Skilled News]









Simona Halep (24 de ani) spune că a fost ofertată de organizatorii Ligii Internaţionale de Tenis (IPTL), pentru a merge să joace în Asia în luna decembrie, alături de nume mari din tenis. Simona ar fi putut să interacţioneze cu staruri ale tenisului mondial şi să încaseze un cec important pentru simpla prezenţă în IPTL, dar sportiva a decis să nu îşi schimbe calendarul de antrenament întocmit împreună cu noul tehnician Darren Cahill (50 de ani).

"Anul acesta am considerat că nu trebuie să joc"

Simona a hotărât să se pregătească în România, împreună cu australianul Darren Cahill, al cărui sfat a fost decisiv în construirea strategiei dinaintea noului sezon. Halep ar putea însă participa la o ediţie viitoare a IPTL: "M-au căutat să joc, dar nu am vrut, pentru că întotdeauna am făcut sfârşitul de sezon acasă şi am încercat să mă pregătesc cât de bine pot pentru următorul an. Nu ştiu dacă voi juca în viitor, s-ar putea, nu zic nu acum, dar anul ăsta am considerat că nu trebuie să joc", a declarat constănţeanca pentru Digisport.

Nadal şi Federer au jucat pentru 1 milion de dolari pe zi

Simona Halep a ales să petreacă timpul acasă după un sezon epuizant, refuzând astfel o ofertă consistentă din punct de vedere financiar. Ea nu a fost făcută publică, dar a fost însoţită de cifre cu multe zerouri! Ţinând cont că Rafael Nadal (Spania) sau Roger Federer (Elveţia) au încasat un milion de dolari pentru fiecare zi de tenis, probabil că şi Halep, numărul doi în circuitul WTA, ar fi fost recompensată pe măsură. În liga aflată la a doua ediţie au evoluat şi Serena WIlliams (SUA), Maria Şarapova (Rusia), Agnieszka Radwanska (Polonia), Andy Murray (Marea Britanie) ori Stanislas Wawrinka (Elveţia).

Liga demonstrativă are un format original, cu meciuri tur-retur disputate în mai multe ţări asiatice de către cele cinci echipe participante: Japan Warriors (Japonia), Singapore Slammers (Singapore) - câştigătoarea ediţiei din 2015, Indian Aces (India), UAE Royals (Emiratele Arabe Unite) şi Filipine Mavericks (Filipine). Confruntările dintre echipe au generat spectacol în fiecare zi de concurs, acestea fiind decise după meciuri ale legendelor, meciuri de simplu masculin, feminin, dublu şi dublu-mixt. Echipa câştigătoare, Singapore Slammers, a încasat un premiu în valoare de 1 milion de dolari, pus la dispoziţie de sponsorii Coca Cola şi Qatar Airways.







Sursa: prosport.ro

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal