Author Topic: WTA Veştile proaste continuă pentru Simona Halep: Serena revine pe teren şi anunţă..  (Read 683 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Raylisse

  • Meow meow meow!
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3679
  • Reputation: 3
  • Gender: Male
  • Cats
  • Real Name: Morosan Melina Madalina
  • Steam ID: CharlesgarOB


[Skilled News] Veştile proaste continuă pentru Simona Halep: Serena revine pe teren şi anunţă că joacă la Australian Open [Skilled News]









Dacă Simona Halep era văzută ca favorită la câştigarea turneelor australiene în urmă cu 24 de ore, situaţia s-a schimbat dramatic marţi, atunci când constănţeanca s-a retras de la Brisbane din cauza unei accidentări. Pentru ca tabloul să fie complet, liderul mondial Serena Williams a înlăturat orice dubiu cu privire la prezenţa ei la Australian Open (18-31 ianuarie), intrând pe teren în meciul de Cupa Hopman contra Australiei.

Serena, care era incertă pentru Australian Open, după ce s-a retras luni din cauza unor dureri la genunchi, o devansează astfel pe campioana noastra pe lista favoritelor de la primul Grand Slam al anului.

Serena a jucat un set şi a confirmat participarea la Australian Open

Serena Williams a jucat marţi un set contra australiencei Jarmila Wolf, în competiţia pe echipe de la Cupa Hopman, asta după ce luni abandonase înaintea partidei cu ucraineanca Elina Svitolina. Nu se ştia cu exactitate care este starea fizică a Serenei, dar americanca a clarificat situaţia marţi, atunci când evoluat în meciul disputat împotriva reprezentativei Australiei.

 Chiar dacă a abandonat din nou, la scorul de 5-7, 1-2, Williams i-a spus adversarei că accidentarea nu este gravă, dar nu vrea să mai joace pentru a nu pune în pericol startul cursei către al 22-lea titlu de Grand Slam al carierei. Jarmila Wolf a dezvăluit după meci: "Mi-a spus că vrea să fie 100% pentru Australian Open, de aceea s-a retras. Nu este vorba de o accidentare gravă".
Simona vrea să joace săptămâna viitoare

În ciuda retragerii din turneul Premier de la Brisbane, Simona Halep nu suferă nici ea de o problemă majoră, jucătoarea antrenată de Darren Cahill apelând la o strategie asemănătoare cu a Serenei. Favorita principală, care a resimţit dureri la tendonul lui Ahile, s-a retras pentru a fi sigură că nu ratează cel mai important turneu al începutului de an. Halep susţine că ar fi pregătită să joace chiar mai repede, în perioada 10-16 ianuarie, la turneul de la Sydney, dotat cu premii în valoare de 1 milion de dolari: "Planul meu este să joc la Sydney. De fapt, chiar mâine voi pleca acolo. Accidentarea nu este una periculoasă, am făcut o radiografie şi nu e nimic serios. Dar există totuşi o inflamaţie a acelei zone, am nevoie de doar câteva zile de pauză", a spus Simona conform wtatennis.com.







Sursa: prosport.ro

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal