Author Topic: INTERN Ciprian Marica și Steaua sunt aproape de un acord pentru rezilierea contractului  (Read 749 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Badboy.UndeadArmy™

  • Skilled Gaming Legend
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 9060
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Legends Never Die
  • Real Name: S.B.SZ.
  • Steam ID: badboyundeadarmy


[Skilled News]  Ciprian Marica și Steaua sunt aproape de un acord pentru rezilierea contractului  [Skilled News]









   Ciprian Marica a venit la începutul anului la Steaua cu gândul de a ajuta campioana să cucerească un nou titlu și, totodată, pentru a prinde lotul care va merge la Euro 2016. Niciunul dintre cele două obiective nu a fost atins și în aceste condiții, jucătorul și clubul negociază rezilierea contractului, scadent în decembrie 2016.

Steaua are trei puncte mai puțin față de Astra în clasamentul Ligii 1, dar și un meci mai mult, a fost eliminată din Cupă de Dinamo, în semifinale, și dacă termină pe locul al doilea, va juca în preliminariile Champions League pe ruta non-campioanelor, urmând să aibă un adversar foarte puternic, ceea ce înseamnă că obiectivele acestui sezon pot fi toate ratate.

Marica a semnat pe 14 ianuarie un contract valabil un an cu Steaua, el venind după o perioadă mai lungă de inactivitate și rezilierea înțelegerii cu Konyaspor. Fotbalistul a evoluat doar în opt din cele 15 partide oficiale ale Stelei din acest început de an, fără să reușească să marcheze vreun gol. În aceste condiții, cum e încă accidentat și se pare că problemele sale medicale sunt mai grave decât se credea, despărțirea de Steaua pare iminentă.

Conducerea Stelei nu mai crede că atacantul va reveni la forma care l-a consacrat și nici că poate fi o soluție pentru preliminariile cupelor europene, de aceea intenționează să rezilieze pe cale amiabilă înțelegerea cu acesta. Conform lui Gigi Becali, Marica încasa la Steaua salariul mediu pe economie, având în contract stipulată o primă de un milion de euro în cazul în care juca 50% dintre meciurile din preliminariile Champions League și echipa se califica în grupe.

”Îi dăm doar o primă de un milion de euro pentru Liga Campionilor, dacă ne calificăm în grupe. Îi dăm doar salariul mediu pe economie. Nici cinci bani nu i-am dat și nu-i dau. Nici primă de Liga Campionilor nu-i dau decât dacă joacă în preliminarii și joacă în 50% din meciuri. Nu-i garantează nimeni poziția de titular.

El dacă vrea și îmi zice peste un timp că vrea să plece, poate să plece. Îmi zice: Băi, Gigi, eu plec. Bine, mă, pleacă. Poate zice: M-a supărat Reghe, nu mai stau. Nu risc nimic, că dacă nu-i dau niciun ban. Dar nu o să facă el așa ceva, că am discutat bărbătește.", declara pe 13 ianuarie Gigi Becali, despre înțelegerea cu fotbalistul.

Sâmbătă, înainte de victoria cu Viitorul, patronul Stelei a sugerat că aventura lui Marica la Steaua e pe sfârșite: "Marica a venit să-l ajutăm şi să ne ajute. Nu poate să ne ajute, pentru că văd că iar are probleme, a simţit ceva în meciul cu Dinamo. Dacă el nu a putut să-şi revină..."

E cert că fotbalistul nu va mai evolua în ultimele trei meciuri pe care Steaua le mai are de disputat în acest sezon, două în Liga 1, cu Pandurii și ASA, și finala Cupei Ligii, cu Concordia.

5 meciuri a jucat Marica titular la Steaua, în acest sezon







Sursa: digisport.ro



Follow me on:
FaceBook
Instagram




Ai nevoie de ajutor? Trimite-mi un PM !
Do you need help? Send me a PM !

Offline ActiON_

  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3187
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Real Name: Cozmiuc Alexandru Andrei
E mai bine pentru toti ca Marica sa plece. A fost ridicat prea mult in slavi si uite, nu a aratat nimic.
Nici Mutu nu e mai presus.


Ai vreo problema/nelamurire in legatura cu forumul nostru? Citeste acest topic si daca nu ai gasit raspunsul potrivit, da un reply!

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal