Author Topic:  [RO][Romana]Cum demonstram ca un text apartine genului EPIC  (Read 6252 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline BiGdOg

  • I'm a
  • Legend
  • Spam Machine
  • *
  • Posts: 2334
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • Nothing about me, what about you?
Am vazut ca  majoritatea de aici sunteti prin clasele gimnaziale.So m-am gandit sa v-a ajut si eu un pic cu Romana xD
Ok.Cum demonstram ca un text literar apartine genului epic?.Foarte simplu
Definitie:Autorul isi exprima gandurile si sentimentele in mod INDIRECT, prin intermediu personajelor si a actiunii.
Trasaturi:
-Actiunea poate fi relatata cronlogic.Adica v-a apar acol niste indici temporali sau spatiali( de obicei v-a zice:mai 3100,vara,toamna,ieri,azi, etc si spatiali(adica indica locul)acasa,la scoala,aici,acol etc.)
-Se poate povesti pe momentele subiectului(Expozitiune,Intriga,Desfasurarea actiunii,Punctul culminant si Deznodamantul).
-Actiunea este pusa in miscare de un conflict,acesta poate fi:Conflict interior si Confilct exterior
-Prezenta naratorului:Acesta poate fi subiectiv atunci cand este inclus in opera epica (este personaj prezent)-il puteti identifica prin pronume si verbe relatate la pers intai
b-Obiectiv atunci cand el doar "povestete"(nu este inclus in text).Atunci foloseste pronume si verbe relatate la persoana a treia.
-Prezenta personajelor(care pot fi:Principale,secundare si episodice)
-Modul predominant de expunere este NARATIUNEA care se impleteste cu dialogul si descrierea.

Deci daca v-a da sa demonstrati ca un text literar apartine genului epic doar ii spuneti definitia si acele trasaturi(evidentiate prin niste citate xD).


Sursa:Mintea mea :))
« Last Edit: 27 February 2013, 20:23:58 by BiGdOg »









Offline Badboy.UndeadArmy™

  • Skilled Gaming Legend
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 9060
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Legends Never Die
  • Real Name: S.B.SZ.
  • Steam ID: badboyundeadarmy
Re: [RO][Romana]Cum demonstram ca un text apartine genului EPIC
« Reply #1 on: 27 February 2013, 20:30:56 »
Frumoasa lectia! :grin: Ai facut bine ca l-ai postat!
      PS:Coordonatele temporare si spatiale nu trebuie sa fie neaparat fixe pot fi si vagi de ex. odinioara,odata respectiv nu e necesar sa apara locul...ceea ce inseamna ca nu cunoastem locul unde se desfasoara actiunea sau nu este clar ce loc e,dar de obicei aceste lucruri sunt prezente! :grin:



Follow me on:
FaceBook
Instagram




Ai nevoie de ajutor? Trimite-mi un PM !
Do you need help? Send me a PM !

Offline BiGdOg

  • I'm a
  • Legend
  • Spam Machine
  • *
  • Posts: 2334
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • Nothing about me, what about you?
Re: [RO][Romana]Cum demonstram ca un text apartine genului EPIC
« Reply #2 on: 27 February 2013, 20:37:58 »
Frumoasa lectia! :grin: Ai facut bine ca l-ai postat!
      PS:Coordonatele temporare si spatiale nu trebuie sa fie neaparat fixe pot fi si vagi de ex. odinioara,odata respectiv nu e necesar sa apara locul...ceea ce inseamna ca nu cunoastem locul unde se desfasoara actiunea sau nu este clar ce loc e,dar de obicei aceste lucruri sunt prezente! :grin:
Pai am pus in exemple nefixe.
M-am gandit ca se sub-inteleg.
Am vazut ca nimeni nu a mai postat p`aci si am vazut ca sunt multi care sunt certati cu romana so o sa fac cate un deasta cand mai am si eu timp XD









Offline FunkBlack

  • Hero Member
  • *
  • Posts: 695
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • Zambeste,maine va fi mai rau !
Re: [RO][Romana]Cum demonstram ca un text apartine genului EPIC
« Reply #3 on: 23 March 2013, 16:18:30 »
lol ms >:D< am nev pt examen de ea :P ms ms ms ms :grin:



 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal