Author Topic: EXTERN Dirk Nowitzki a urcat pe locul 7 în topul all-time al marcatorilor din NBA  (Read 666 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline [SG]P1xuletz.xD

  • A D D I C T E D.
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 7254
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • Todos los Torros.

[Skilled Sport] Dirk Nowitzki a urcat pe locul 7 în topul all-time al marcatorilor din NBA [Skilled Sport]









Neamțul lui Dallas Mavericks, Dirk Nowitzki, a devenit al 7-lea marcator all-time din NBA după victoria reușită de texani la New York, în fața celor de la Brooklyn Nets.

Baschetbalistul de 36 de ani a ajuns la 27.412 de puncte, cu 3 mai multe decât Moses Malone, cel care ocupa până luni seară poziția a 7-a a clasametnului all-time. Nowitzki a început partida cu Brooklyn având nevoie de 13 puncte pentru a depăși recordul lui Malone.

Cu 34,8 secunde înainte de finalul meciului care a avut nevoie de o repriză de prelungiri pentru a stabili o câștigătoare, extrema de forță a lui Dallas marcase 12 puncte și echipa sa avea 5 puncte avans. Mingea a ajuns la Nowitzki care a înscris din spatele liniei de 3 puncte și a terminat partida cu un total de 15 puncte. A fost practic coșul care a decis învingătoarea. S-a terminat 96-88 pentru texani.

"Nu cred că exista un mod mai plăcut în care Dirk să urce peste Malone în clasament. E incredibil" a declarat la final Rick Carlisle, antrenorul care a adus primul titlu din istoria lui Dallas. "E incredibil ce se întâmplă în al 17-lea an al meu în NBA. Moses a fost un jucător fantastic și pentru mine a fost ceva de necrezut să trec peste asemenea baschetbaliști în clasamentul all-time. Cred că este o răsplată perfectă pentru munca pe care am depus-o în toți acești ani, alături de toți antrenorii și coechipierii pe care i-am avut alături. Sunt foarte mândru de mine, dar sunt și mai mândru că azi am câștigat" a declarat Nowitzki la final.

Următorul pe lista lui Dirk este Shaquille O'Neal. Fostul pivot al celor de la Orlando Magic, Los Angeles Lakers sau Miami Heat a reușit în cei aproape 20 de ani de carieră nu mai puțin de 28.596 de puncte. E greu însă de crezut că Nowitzki îl va putea detrona pe "Shaq" până la finalul acestui sezon, indiferent dacă Dallas va juca în play-off sau nu.

Clasamentul celor mai buni zece marcatori din istoria NBA:
1. Kareem Abdul-Jabbar 38,387 de puncte
2. Karl Malone 36,928
3. KOBE BRYANT 32,433
4. Michael Jordan 32,292
5. Wilt Chamberlain 31,419
6. Shaquille O'Neal 28,596
7. DIRK NOWITZKI 27,412
8. Moses Malone 27,409
9. Elvin Hayes 27,313
10.Hakeem Olajuwon 26,946





Sursa: digisport





 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal