Author Topic:  INCENDIU în Club Colectiv. 27 DE MORŢI şi 146 DE RĂNIŢI spitalizaţi. 3 zile de..  (Read 2390 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Raylisse

  • Meow meow meow!
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3679
  • Reputation: 3
  • Gender: Male
  • Cats
  • Real Name: Morosan Melina Madalina
  • Steam ID: CharlesgarOB


[Skilled News] INCENDIU în Club Colectiv. 27 DE MORŢI şi 146 DE RĂNIŢI spitalizaţi. 3 zile de DOLIU NAŢIONAL. Martor: „Erau uşile închise, nu aveam aer. Ne-am călcat în picioare”. [Skilled News]









27 de morţi şi 184 de răniţi dintre care 146 spitalizaţi, acesta este ultimul bilanţ oficial al incendiului izbucnit vineri seară, în Club Colectiv din centrul Capitalei, unde avea loc un concert al trupei Goodbye to Gravity. Până sâmbătă dimineaţă, din cei 27 de morţi, 17 sunt neindentificaţi, iar din cei 146 de internaţi 5 sunt neidenticaţi, a anunţat Raed Arafat. Guvernul a decretat trei zile de doliu naţional. Cu aproape o oră înainte de miezul nopţii clubul a fost cuprins de flăcări din cauza unui foc de artificii. Tavanul a luat foc şi pereţii antifonaţi cu burete. Practic oamenii au început să ardă de vii. 27 dintre ei nu au avut nicio şansă. Panica a pus stăpânire pe cele aproape 200 de persoane care s-au năpustit spre ieşire. „Erau uşile închise, nu aveam aer. Lumea a intrat în panică, ne-am călcat în picioare”, a povestit un bărbat care a reuşit să se salveze. Răniţii au fost transportaţi la mai multe spitale din Bucureşti, cei mai mulţi la Spitalul Floreasca (50), Spitalul de Arşi (27), Spitalul Bagdasar (24), Spitalul Universitar (25). Raed Arafat a recunoscut că din cauza numărului mare de victime la unele spitale nu mai existau paturi, răniţii fiind redirecţionaţi către alte unităţi spitaliceşti. De asemenea, la spitale au fost aduse aparate de ventilaţie care nu erau folosite în alte unităţi. Pentru informaţii au fost puse la dispoziţie mai multe numere de urgenţă: 021/2069291, 021/3130605, 021/2069283, 021/2648704, 021/2648525, 021/2069375 şi 021/3122547.
Imagini de coşmar azi noapte în centrul Bucureştiului. Ceea ce urma să fie un eveniment de lansare a albumului trupei Goodbye to Gravity s-a transformat într-o tragedie, după ce focurile de artificii au aprins tavanul şi pereţii antifonaţi cu burete ai Clubului Colectiv. În câteva minute zeci de oameni şi-au pierdut viaţa, iar aproape 200 au fost răniţi: ultimul bilant 27 de morţi şi 146 de răniţi spitalizaţi.

În momentul când tavanul a luat foc, cele aproximativ 250 de persoane din club au fost cuprinse de panică şi s-au îmbulzit spre ieşire, creând o busculadă, deoarece doar una dintre uşile de la intrare s-a deschis de la începutul incendiului. Ulterior, şi cea de-a doua uşă a fost deschisă, lumea a năvălit afară, dar deja erau pe podea multe persoane care aveau arsuri sau se aflau în stop cardio-respirator.

„Erau uşile închise, nu aveam aer. Lumea a intrat în panică, ne-am călcat în picioare”, a povestit un bărbat care a reuşit să se salveze. Imaginile au fost dramatice. Medicii resuscitau oameni în stradă, un pompier ieşit din clubul fumegând povestea să nu a văzut aşa ceva în viaţa lui: oameni carbonizaţi pur şi simplu, iar alţii de pe care se desprindea carnea dacă-i atigeai. La faţa locului şi-au făcut apariţia secretarul de stat Raed Arafat şi vicepremierul Gabriel Oprea. Au comunicat bilanţul tragediei, iar Oprea a anunţat că i-a informat pe preşedinte şi pe premier despre cele întâmplate. La ora 7:00 a fost convocat comandament de urgenţă la Guvern.

Cei mai mulţi răniţi au fost transportaţi la Spitalul Floreasca (50), Spitalul de Arşi (27), Spitalul Bagdasar (24), Spitalul Universitar (25). Alţi răniţi au ajuns la Spitalul Militar, la Elias, Colţea, Pantelimon, Sf. Ioan, dar şi la Spitalul Judeţean Ilfov. Medici şi asistente au fost chemaţi de acasă pentru a se putea face faţă numărului mare de răniţi.

„180 de persoane au ajuns la spitale, dar pacienţii care nu sunt grav răniţi pleacă din spital. Se face o echilibrare a numărului de pacienţi în spitale, în funcţie de necesităţi. Toate spitalele s-au mobilizat exemplar. Până dimineaţă vedem câţi vor rămâne”, a anunţat Raed Arafat, precizând că155 de răniţi sunt spitalizaţi.

Pentru informaţii au fost puse la dispoziţie mai multe numere de urgenţă: 021/2069291, 021/3130605, 021/2069283, 021/2648704, 021/2648525, 021/2069375 şi 021/3122547. În operaţiunea de salvare a victimelor 28 de ambulanţe de la Serviciul de Ambulanţă Bucureşti-Ilfov, două echipaje de la descarcerare, 11 maşini de pompieri şi peste 30 de alte maşini de transport victime.
UPDATE 07.40 Din cei 184 de persoane prezentate la spital, în prezent sunt în internaţi 146 de pacienţi, a anunţat sămbătă dimineaţa Raed Arafat. La Budimex sunt două persoane internate, iar la Grigore Alexandrescu sunt patru. Nu vă pot spune dacă toţi sunt minori, s-ar putea ca unii să fie până în 18 ani, a spus Arafat.

UPDATE 07.38 Guvernul anunţă că premierul Victor Ponta a convocat şedinţă de guvern astăzi la 12.30 pentru declararea doliului naţional timp de 3 zile, începând de astăzi.

UPDATE 04:29 Acţionarul principal al firmei care deţine Clubul Colectiv din Capitală, unde 27 de persoane au murit, iar alte aproximativ 200 au fost rănite într-un incendiu izbucnit în timpul unui concert, este Alin Anastasescu şi are doi asociaţi.

UPDATE 04:28 Parchetul Tribunalului Bucureşti anchetează cauzele incendiului de la Clubul Colectiv, soldat cu 27 de morţi şi aproximativ 200 de răniţi, urmând să facă cercetări pentru ucidere din culpă şi apoi să stabilească cine ar fi vinovaţii pentru această tragedie.

Procurorul de caz de la Parchetul Tribunalului Bucureşti, aflat la locul incendiului, a declarat că a fost începută urmărirea penală in rem, pentru fapta de ucidere din culpă, iar principala ipoteză de lucru ar fi incendiul, şi nu explozia. Procurorul a mai spus că în acest moment nu sunt cunoscute cauzele incidentului.

UPDATE 03:05 La Universitar, din 25 de victime internate, una a decedat şi 9 sunt în stare gravă.

UPDATE 02:12 Pe Facebook sunt răspândite listele cu numele răniţilor internaţi în spitalele din Bucureşti.

SPITALUL UNIVERSITAR

SPITALUL BAGDASAR
SPITALUL DE ARŞI
SPITALUL COLŢEA
UPDATE 02:00 Numărul persoanelor decedate în incendiul produs vineri seară în Clubul Colectiv a ajuns la 27, după ce un alt rănit a murit la Spitalul Universitar, a declara pentru MEDIAFAX secretarul de stat în MAI Raed Arafat.
UPDATE 12:45 Nicolae Bănicioiu, ministrul Sănătăţii: Victimele sunt împărţite între spitalele Floreasca, Universitar, Bagdasar Arseni. Medicii şi asistentele au fost chemaţi de acasă. Ventilatoarele de la spitale care nu aveau pacienţi au fost mutate către spitalele din prima linie.

UPDATE 12:39 Raed Arafat: Planul Roşu e o condiţie când avem accidente cu multiple victime. Sunt foarte multe victime care au ajuns la spital.

UPDATE 12:37 Raed Arafat: Numărul pentru informare 0212069291, La acest număr se va putea suna pentru informaţii. Majoritatea decedaţilor nu au acte asupra lor.

UPDATE 12:36 Gabriel Oprea: Din păcate 26 de morţi, l-am informat pe dl Preşedinte şi pe premierul POnta”

UPDATE 12:34  „Lumea a intrat în panică, ne-am călcat în picioare. Erau uşile închise, nu aveam aer”, a povestit un supravieţuitor.
UPDATE 12:31 Preşedintele Klaus Iohannis declară că este "cutremurat şi profund îndurerat" de tragicul eveniment din Capitală, adăugând că este un moment trist pentru naţiune şi pentru el personal şi că în aceste momente transmite întreaga compasiune familiilor afectate de tragedie.

UPDATE 12:17 Explozia a  fost provocată de artificiile din timpul spectacolului, buretele fonic de pe un stâlp al clădirii aprinzându-se, iar ulterior focul s-a propagat la tavan, a declatat agenţiei MEDIAFAX un martor.

Potrivit celor aflaţi la spectacol, un agent de pază a luat un stingător de incendii, însă nu a apucat să intervină înainte ca focul să ajungă la tavan şi să se extindă cu repeziciune. În momentul când tavanul a luat foc, cele aproximativ 250 de persoane din club au fost cuprinse de panică şi s-au îmbulzit spre ieşire, creând o busculadă, deoarece doar una dintre uşile de la intrare s-a deschis de la începutul incendiului. Ulterior, şi cea de-a doua uşă a fost deschisă, lumea a năvălit afară, dar deja erau pe podea multe persoane care aveau arsuri sau se aflau în stop cardio-respirator.

UPDATE 00:12  Numărul persoanelor care şi-au pierdut viaţa în explozia din Clubul Colectiv din Capitală a ajuns la 25, iar 88 de persoane rănite au fost transportate la toate spitalele de urgenţă din Bucureşti, a anunţat secretarul de stat Raed Arafat, care a ajuns la faţa locului.

UPDATE 1. Optsprezece persoane şi-au pierdut viaţa în urma exploziei produse vineri seară în Clubul Colectiv din Capitală, iar "numărul acestora este în creştere", fiind foarte multe victime grav rănite, potrivit secretarului de stat în MAI Raed Arafat.

Mai multe persoane au fost rănite în urma unei explozii, urmată de un incendiu, care a avut loc, vineri seară, în clubul Colectiv din sectorul 4 al Capitalei, unde la acel moment se aflau aproximativ 200 de oameni.

Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Bucureşti - Ilfov, în acest moment pompierii încearcă să stingă incendiul şi să evacueze persoanele rămase în incinta clubului.

Totodată, paramedicii acordă primul ajutor mai multor persoane, în timp ce zeci de răniţi au fost transportaţi la spital.

Mai multe ambulanţe SMURD şi ale Serviciului de Ambulanţă Bucureşti - Ilfov se află la faţa locului.

Pompierii intervin cu şase autospeciale de stingere.

Clubul Colectiv găzduia, vineri seară, un concert al trupei Goodbye to Gravity, pentru lansarea unui nou album.






Sursa: gandul.info

Offline ActiON_

  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3187
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Real Name: Cozmiuc Alexandru Andrei
Intr-adevar, acest incident este unul total nefericit si fara dar si poate cel mai important din istoria recenta a Romaniei.  Ramane de vazut cine va fi tras la raspundere pentru aceasta explozie, dar nu putem vorbi intotdeauna de vinovati, dupa parerea mea.
Au mai avut loc astfel de incidente in cluburi in tara noastra, dar nici chiar asa...
Reactiile agentiilor internationale de presa m-au impresionat extrem de mult.
Melodiile trupei rock care au concertat in clubul Colectiv au fost in concordanta cu evenimentele din noaptea trecuta, din pacate.

Pacat, mare pacat... Dar ce sa mai zici... Condoleante familiilor indoliate si multa putere.

Mai grav este faptul ca numarul mortilor ar putea creste in urmatoarele ore. Pur si simplu am ramas socat. Am un sentiment ciudat, fiindca sunt contemporan cu acest incident.
« Last Edit: 31 October 2015, 08:49:00 by ActiON_ »


Ai vreo problema/nelamurire in legatura cu forumul nostru? Citeste acest topic si daca nu ai gasit raspunsul potrivit, da un reply!

Offline AroWn.xD

  • Expert HTML & CSS
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 4483
  • Reputation: 1
  • Gender: Male
  • Full stack Developer(Node.JS)
  • Real Name: Robert Silviu
  • Steam ID: AroWnD
Wow .. 27 :| 146  What ?????
OMG .
Foarte multi oameni ..



Offline BlackEagle.

  • Ăla de pe samp.
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 2681
  • Reputation: 4
  • Gender: Male
  • Co-Fondator România Național Trucking
  • Real Name: Patrik
Am vazut si eu stirea dimineata la televizor
Inca ieri seara erau 25 si au murit 2 in spital cum stiu :-?
Da au aprins artificiul si s-a cam dus acolo cam tot..

Global Moderator - (Primăvară 2016 pana în 24.01.2017)

Offline s l a m

  • T I T A N I U M
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 8920
  • Reputation: 27
  • Gender: Male
  • T I T A N I U M
  • Steam ID: slamsg
... Sa dai artificii in interiorul unui local (care cica nu are toate 'drepturile' de functionare - nu imi vine in cap cuvantul ala :)) - ) trebuie sa ai o problema la mansarda, au murit niste oameni nevinovati din cauza unor idioti, te lasa fara cuvinte momentele astea.

· ,.-~*’¨¯¨’*·~-.¸-(_S L A M_)-,.-~*’¨¯¨’*·~-.¸

Legends never die





http://slam-official.tumblr.com/
http://www.youtube.com/user/DeepWyNN


FH3 - FH4 - FH5 player




· ,.-~*’¨¯¨’*·~-.¸-(_S L A M_)-,.-~*’¨¯¨’*·~-.¸


Offline ExMan

  • Senior
  • *
  • Posts: 305
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • Real Name: Iulian
 Erau rockeri... petreceau de hallowen... Poate sunt intr-un loc placut lor acum.
Dumnezeu sa-i ierte...







Offline RazvanS_

  • Skilled Gaming Members
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 4675
  • Reputation: 0
  • Steam ID: RazvanS_
Dumnezeu sa'i ierte . din cauza unor artificii s-a ajuns la asta ..
« Last Edit: 31 October 2015, 18:58:27 by hasweL »

Offline ×X×_vasya_×X×

  • Legend
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 10472
  • Reputation: 1
  • Gender: Male
  • Real Name: vasya
Mda..

Condoleante.


"Nu e obligatoriu să fii de acord cu mine. Dar ar fi mai rapid aşa."




Offline Hunt3R

  • Full Member
  • *
  • Posts: 195
  • Reputation: 2
  • Gender: Male
  • Gaming is not a CRIME !
  • Real Name: Kris
Doamne sa-i ierte ..

Offline FaLLenGirL

  • Spam Machine
  • *
  • Posts: 1747
  • Reputation: 5
  • Gender: Female
  • Real Name: Cristina
Eu nu stiam pana acum 3 ore despre acest incident..e o tragedie asa mare incat nici macar eu nu stiu daca va putea disparea vreodata :\ Probabil nu va mai fi asa recenta in mintea oamenilor dar din mintea noastra nu va putea disparea... Imi vine sa plang mie..acum, dar cand ma gandesc la acele persoane.. acei tineri si mai ales la parintii lor. Eu nu as fi putut rezista unei asemeni tragedii daca copilul meu ar fi murit.. sau patit ceva. Dumnezeu sa ii ierte pe toti .. si sa ii salveze pe cei in stare grava !

 :sadmeme:

Offline Liberty

  • High-Roller
  • *
  • Posts: 2925
  • Reputation: 28
  • Gender: Male
  • Real Name: Valentin
Pacat.

Dumnezeu sa ii odihneasca in pace pe cei care au murit. Cat despre cei raniti, doamne ajuta sa se faca sanatosi. Imi pare foarte rau sa vad asa ceva. Nicaieri nu poti fi 100% sigur ca esti in siguranta. Exista si o parte buna, au uitat astia de la TV de Halloween. Nu aveam chef sa vad toata ziua numai rahaturi de Halloween, deoarece nu imi place sarbatoarea. Nu e romaneasca, nu ar trebui sarbatorita la noi, dar ma rog, fiecare cu parerea lui. Ce durere pe rudele acelor tinerii. Daca as fi pus eu in locul lor, nu stiu ce as face. Fallen, gandim la fel. :))

Offline ActiON_

  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3187
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Real Name: Cozmiuc Alexandru Andrei
UPDATE (11:04 - cu aproximatie): Alti doi pacienti aflati in stare critica au murit in aceasta dimineata, astfel, numarul mortilor a ajuns la 29. Alti 30 de raniti sunt in continuare in stare critica in spitalele din Capitala, existand riscul ca numarul mortilor sa creasca in orele urmatoare.


Ai vreo problema/nelamurire in legatura cu forumul nostru? Citeste acest topic si daca nu ai gasit raspunsul potrivit, da un reply!

Offline Liberty

  • High-Roller
  • *
  • Posts: 2925
  • Reputation: 28
  • Gender: Male
  • Real Name: Valentin
UPDATE (11:04 - cu aproximatie): Alti doi pacienti aflati in stare critica au murit in aceasta dimineata, astfel, numarul mortilor a ajuns la 29. Alti 30 de raniti sunt in continuare in stare critica in spitalele din Capitala, existand riscul ca numarul mortilor sa creasca in orele urmatoare.
Trebuie sa ne gandim ca numarul de morti poate creste, desi speram sa nu se intample. Mai exista pacienti care se afla in stare grava, deci ziua de azi e critica.

Offline BiiBuu

  • Senior
  • *
  • Posts: 390
  • Reputation: 1
  • Gender: Male
Erau rockeri... petreceau de hallowen... Poate sunt intr-un loc placut lor acum.
Dumnezeu sa-i ierte...
Frate , si tu incepi ? Daca asculti rock nu inseamna ca esti satanist :||  sau daca petreci halloween nu inseamna ca.l venerezi pe Lucifer , e o simpla sarbatoare unde oamenii se imbraca in diferite chestii pentru a speria spiritele rele , nu pentru a.l venera pe Lucifer .

Dumnezeu sa.i ierte .


Offline ActiON_

  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3187
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Real Name: Cozmiuc Alexandru Andrei
UPDATE (17:35 - cu aproximatie): Inca o victima aflata in stare grava a decedat la Spitalul de Arsi, astfel, numarul de morti ajugand la 30.

Secretarul de Stat in Ministerul Sanatatii, Raed Arafat, a comunicat faptul ca numarul de decese s-ar putea dubla.
« Last Edit: 01 November 2015, 17:26:40 by ActiON_ »


Ai vreo problema/nelamurire in legatura cu forumul nostru? Citeste acest topic si daca nu ai gasit raspunsul potrivit, da un reply!

Offline AroWn.xD

  • Expert HTML & CSS
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 4483
  • Reputation: 1
  • Gender: Male
  • Full stack Developer(Node.JS)
  • Real Name: Robert Silviu
  • Steam ID: AroWnD
UPDATE (17:35 - cu aproximatie): Inca o victima aflata in stare grava a decedat la Spitalul de Arsi, astfel, numarul de morti ajugand la 30.

Secretarul de Stat in Ministerul Sanatatii, Raed Arafat, a comunicat faptul ca numarul de decese s-ar putea dubla.
Infernul interrior sa sfarsit .. insa cel exterior continua .. Spitalele sunt pline de oameni suferind ..
30 de morți .. .. 60 de mori :|

"Ma sunat dupa ce sa petrecut infernul si mi-a zis << Te iubesc ! Sunt bine .. >>, iar dupa cateva minute era la spital in stare grava . Ceva ore mai tarziu era mort ."
"Nu stiam ce sa salvam mai repede .. Nu puteam intra sa salvam .."
"Au iesit toate asistentele cu tot ce aveau ajutau tot ce vedeau in jur .."
"Era DEZASTRU, CATASTROFA "
"A iesit din club a zis ca e bine .. Apoi a lesinat, dupa care cand si-a revenit a zis ca e bine iar . Dupa care a avut nevoie de interventie urgenta ."
Vorbele martoriilor trezesc fiorul . Nu a fost o gluma, nu a fost o joaca .
"Au fost 2 seturi de de artificii"
:-?
"Vorbind cu un baiat care nu putea sa se mai abtina in a nu plange .. Am inceput si eu sa plang ."
O gramada de nereguli .. NU UNA ! ZECI !
Zeci de oameni morti si alti zeci in stare critica .



Offline BlackEagle.

  • Ăla de pe samp.
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 2681
  • Reputation: 4
  • Gender: Male
  • Co-Fondator România Național Trucking
  • Real Name: Patrik
Nu inteleg Romania intr-un fel : Dintr-o cocioaba au facut un club : ]  de acea a luat asa repede foc pe acolo .
Daca se dubleaza numarul de morti va fi chiar rau .
« Last Edit: 01 November 2015, 17:50:59 by hasweL »

Global Moderator - (Primăvară 2016 pana în 24.01.2017)

Offline RazvanS_

  • Skilled Gaming Members
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 4675
  • Reputation: 0
  • Steam ID: RazvanS_
Ora 17:30 O tanara in varsta de 26 de ani ranita in incendiul de la clubul Colectiv a decedat duminica dupa-amiaza, in jurul orei 17,00, la Spitalul "Bagdasar-Arseni", a declarat, pentru AGERPRES, purtatorul de cuvant al unitatii medicale, Florin Bica. Este al doilea deces inregistrat duminica la "Bagdasar-Arseni", unde dimineata a murit o alta tanara, in varsta de 31 de ani, si al treilea din aceasta zi. Bilantul deceselor ajunge astfel la 30.
« Last Edit: 01 November 2015, 17:57:19 by hasweL »

Offline Raylisse

  • Meow meow meow!
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3679
  • Reputation: 3
  • Gender: Male
  • Cats
  • Real Name: Morosan Melina Madalina
  • Steam ID: CharlesgarOB
Mda, cred ca e unul dintre cele mai mari tragedii care s-ar fi putut intampla intr-un club in toata lumea.

Offline ActiON_

  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3187
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Real Name: Cozmiuc Alexandru Andrei
UPDATE (in jurul orei 17): Numarul deceselor a ajuns la 31, dupa ce o victima ranita grav si neidentificata de la Spitalul de Arsi a decedat.


Ai vreo problema/nelamurire in legatura cu forumul nostru? Citeste acest topic si daca nu ai gasit raspunsul potrivit, da un reply!

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal