Author Topic:  Seria No One Lives Forever este oficial abandonată  (Read 304 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Patrick.

  • Spam Machine
  • *
  • Posts: 2017
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • R.N.T Best Server For Ever :)
  • Real Name: Patrick
  • Steam ID: Patrick.
Seria No One Lives Forever este oficial abandonată
« on: 03 March 2015, 00:15:26 »


[Skilled News]Seria No One Lives Forever este oficial abandonată [Skilled News]









Odată cu ascensiunea distribuției digitale, tot mai multe titluri din trecut care nu puteau fi achiziționate au fost relansate. Fie prin tratamentul Remake, precum seria Homeworld, fie în format original, un exemplu fiind seria LucasArts prin GOG. În ambele cazuri aceste jocuri nu puteau fi cumpărate din niciun magazin, fie online sau retail, situație corectată de distribuția digitală.

O serie de renume care a fost într-o permanentă atenție în acest sens a fost No One Lives Forever, jocurile FPS de comedie fiind de negăsit. Motivul pentru care cele două titluri se aflau până acum într-un continuu „purgatoriu”, între abandon și relansare, era faptul că nu se știa cine deține drepturile intelectuale.

Night Dive Studios, cunoscut pentru relansarea titlurilor System Shock 2, I Have No Mouth And I Must Scream și Bad Mojo Redux, a dus o campanie pentru achiziția IP-ului No One Lives Forever. Recent compania a declarat că a încetat campania de achiziție a jocurilor, din motivele care urmează: NOFL a fost lansat de Monolith Studios (seria FEAR), fiind cumpărat de Warner Bros. Jocul a fost original distribuit de Fox Interactive, cumpărat de Vivendi care a intrat într-un parteneriat cu Activision.

Larry Kuperman, director al afacerilor pentru Night Dive:

    Am discutat cu Warner Bros. iar aceștia au spus: „Nu putem să încheiem un contract cu voi deoarece Activision deține o parte din IP și am dori ca ei să ia parte la discuții”. Așa că am vorbit cu Activision și am primit răspunsul că aceștia cred că dețin o parte a IP-ului, dar nu au documente digitale care să ateste acest fapt. NOLF a fost lansat într-o eră când documentele importante erau încă tipărite, fără să fie clasificate digital. Deci vorbim de niște foi într-o cutie prăfuită.

Încercând să discute doar cu Warner Bros. pentru un Remake, lucru ce nu ar fi necesitat acceptul Activision, Night Dive a aflat că aceștia nu doresc un astfel de contract, ei fiind interesați doar de protejarea IP-ului, pe care este foarte probabil că nu îl vor valorifica vreodată.












Sursa: computergames.ro  | Oferit de Patrick.


Offline Manu.

  • Romania National Trucking-co fondator
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 2621
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • SlowMoution.:3
  • Real Name: Manu
  • Steam ID: Manu.
Re: Seria No One Lives Forever este oficial abandonată
« Reply #1 on: 03 March 2015, 00:16:45 »
Pacat, dar acum asta e, nu mai avem ce face..

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal