Author Topic: EXTERN Entuziasm la Juventus, după câştigarea celui de-al cincilea titlu la rând:  (Read 761 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Badboy.UndeadArmy™

  • Skilled Gaming Legend
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 9060
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Legends Never Die
  • Real Name: S.B.SZ.
  • Steam ID: badboyundeadarmy


[Skilled News]  Entuziasm la Juventus, după câştigarea celui de-al cincilea titlu la rând: "E cel mai frumos Scudetto"  [Skilled News]









   Juventus a cucerit din punct de vedere matematic al cincilea Scudetto consecutiv, după ce Napoli a pierdut meciul cu AS Roma, scor 0-1. Este pentru a doua oară în istoria clubului când torinezii reuşesc o astfel de serie, după cea din perioada 1931-1935.

Performanţa bianconerilor este cu atât mai impresionantă cu cât nicio echipă nu a mai reuşit să devină campioana Italiei după ce a pierdut patru dintre primele 10 meciuri ale sezonului, aşa cum s-a întâmplat cu formaţia lui Massimiliano Allegri în actuala stagiune.

Mai mult decât atât, Juve a devenit prima echipă din ultimul deceniu care cucereşte titlul deşi nu se afla pe primul loc la finalul turului. În aceste condiţii, nu este de mirare entuziasmul din rândul jucătorilor "Bătrânei Doamne".

"Ceea ce am realizat este nebunesc şi uimitor. Cred că este de departe cel mai frumos Scudetto, pentru că a fost o demonstraţie a forţei noastre incredibile. Este o victorie a coeziunii şi a solidităţii, atât din partea echipei, cât şi a clubului", a declarat căpitanul Gianluigi Buffon, aflat la al şaptelea titlu din carieră alături de bianconeri.

Juventus a început sezonul dezastruos, obţinând un singur punct în primele trei etape, iar pe 28 octombrie, după eşecul suferit pe terenul lui Sassuolo, se afla doar pe locul 12. A urmat o serie incredibilă, cu 24 de victorii şi un singur egal, la care nici una dintre rivale nu a avut răspuns.

"Meritul pentru acest Scudetto este al tuturor. Dacă revedem tot ce s-a spus în debutul sezonului nu am face decât să râdem. De asta e nevoie de echilibru în fotbal. După înfrângerea cu AS Roma, am plecat calm de pe Olimpico, ştiam că vom avea un sezon extraordinar", a spus Allegri, la Sky Italia.

Tehnicianul toscan se află la al doilea titlu consecutiv cu Juve şi la al treilea din carieră. În acest sezon, poate deveni primul antrenor din istoria fotbalului italian cu două duble campionat-Cupă la rând, dacă piemontezii vor cuceri şi Cupa Italiei, competiţie în a cărei finală vor întâlni pe AC Milan.

"Trebuie să respectăm în continuare campionatul şi, mai ales, să ne pregătim pentru finala Cupei Italiei", a precizat antrenorul de 48 de ani.

Unul dintre veteranii echipei şi o piesă fundamentală în apărarea bianconerilor, Andrea Barzagli, crede că el şi colegii săi au reuşit un sezon de nota 10.

"Aş da întregii echipe nota 10 pentru ceea ce a făcut în această ediţie de campionat. Am devenit o adevărată echipă, o echipă solidă, la momentul potrivit", a spus fundaşul de 34 de ani.

Internaţionalul italian crede că momentul de cotitură al sezonului l-a reprezentat victoria din derby-ul cu Torino, din tur: "Ne-a dat încredere. De acolo am făcut un pas înainte din punct de vedere al calităţii. Sunt momente care pot decide o campanie întreagă".

Torinezii au instaurant o adevărată hegemonie pe plan intern, dar conducerea clubului îşi doreşte ca echipa să confirme şi în Europa. Cucerirea trofeului Ligii Campionilor este următorul obiectiv al bianconerilor.

"Vrem să ne întărim în vară. Ştim că nu va fi uşor, pentru că nivelul echipei este deja foarte mare. Nu avem mari probleme în Italia, dar în Europa concurenţa este mai puternică. Jucătorii pe care îi avem sunt foarte buni şi va fi dificil să găsim alţii şi mai buni. Vrem să păstrăm această moştenire, care ne-a permis să obţinem rezultate extraordinare", a explicat directorul general al lui Juve, Giuseppe Marotta.







Sursa: digisport.ro



Follow me on:
FaceBook
Instagram




Ai nevoie de ajutor? Trimite-mi un PM !
Do you need help? Send me a PM !

Offline ActiON_

  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3187
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Real Name: Cozmiuc Alexandru Andrei
Juventus merita sa fie campioana. :)


Ai vreo problema/nelamurire in legatura cu forumul nostru? Citeste acest topic si daca nu ai gasit raspunsul potrivit, da un reply!

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal