Author Topic:  Românii care nu merg la medic vor fi sancţionaţi  (Read 824 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Raylisse

  • Meow meow meow!
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3679
  • Reputation: 3
  • Gender: Male
  • Cats
  • Real Name: Morosan Melina Madalina
  • Steam ID: CharlesgarOB
Românii care nu merg la medic vor fi sancţionaţi
« on: 06 April 2015, 17:51:57 »


[Skilled News] Românii care nu merg la medic vor fi sancţionaţi [Skilled News]









Românii care nu merg, timp de trei ani, să fie consultaţi de medicul de familie ar putea fi sancţionaţi. Ministerul Sănătății pregăteşte o astfel de măsură, iar sancţiunile vor fi aspre, avertizează Nicolae Bănicioiu. Medicul îl va informa pe pacient care îi sunt drepturile, dar şi obligaţiile.
”Asta nu este reglată încă, dar avem în intenție în momentul de față, și e prima oară când o spun, ne gândim ca persoanele care nu merg o dată la trei ani la medicul de familie sau nu își fac un set de analize complet, să introducem sancțiuni. Știu că este cel mai nepopular lucru pe care îl spun în momentul de față, dar pentru sistemul sanitar va însemna foarte mult”, a declarat ministrul Sănătății în cadrul unui interviu televizat.

Ministrul Sănătăţii spune că astfel de măsuri i-ar putea face pe români să meargă mult mai des la medic, iar bolile cronice să fie depistate într-un stadiu incipient. În momentul de faţă, cei mai mulți oameni depistaţi cu o formă de cancer, se află deja în stadiul 3 sau 4 al bolii.

"Nu vreau încă să pronunț sancțiunile, vor fi sancțiuni destul de dure, dar nu trebuie să ne gândim domne' dacă nu se prezintă. Nu. Toată lumea trebuie să știe că trebuie să mergi minim o data la trei ani, ca să-ți faci o investigatie completp: analize plus consult la medicul de familie”, a mai spus Nicolae Bănicioiu.







Sursa: capital.ro 

Offline IstuntmanI

  • GZS Owner
  • Administrator
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 15119
  • Reputation: 80
  • Gender: Male
  • Real Name: NcF http://fb.me/cnistor96
  • Steam ID: istuntmani
Re: Românii care nu merg la medic vor fi sancţionaţi
« Reply #1 on: 06 April 2015, 17:54:46 »
Eu zic ca e bine sa se faca analize complete la un timp. :D

Offline blacklife

  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 2912
  • Reputation: 7
  • Gender: Male
  • You know, i mean it
  • Real Name: Marius Nicolae
  • Steam ID: STEAM_0:0:67883302
Re: Românii care nu merg la medic vor fi sancţionaţi
« Reply #2 on: 06 April 2015, 17:59:36 »
Nu cred ca e un lucru rau asta , e mai bine pentru sanatatea fiecaruia..
(Ce treaba are George Enescu :)) ? )


„Dacă n-ar exista fericirea altora, nu ne-am sinchisi de nefericirea noastră.”   — Marin Preda

Spoiler
Nu, nu mai joc SA-MP, nu mai scriptez, nu mai ofer suport pentru serverul Romania National Trucking cum de altfel nici nu mai sunt '' owner ''.
[close]

Offline Manu.

  • Romania National Trucking-co fondator
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 2621
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • SlowMoution.:3
  • Real Name: Manu
  • Steam ID: Manu.
Re: Românii care nu merg la medic vor fi sancţionaţi
« Reply #3 on: 06 April 2015, 18:05:13 »
Foarte bine fac pentru ca este mai bine pentru toata lumea, si nu vor mai fi atatea boli in Romania asta. Este foarte bine pentru ca fiecare are un medic de familie, dar nu se prea duce nimeni la el.

Offline Conni

  • Romania National Trucking Fondator
  • Spam Machine
  • *
  • Posts: 1560
  • Reputation: 6
  • Gender: Male
  • Romania National Trucking Fondator
  • Real Name: Alexandru Gabriel
Re: Românii care nu merg la medic vor fi sancţionaţi
« Reply #4 on: 06 April 2015, 18:20:17 »
Nu mi se pare deloc normal ,daca vreau sa merg , merg , daca acum vreau sa imi infig un cutit in cap , asta fac. Nu cred ca ar trebui sa ma oblige cineva sa fac un anumit lucru. Toata lumea are ratiune si stie ce are de facut.
Si ce treaba are acea bacnota cu stirea?
Americanii calatoresc de la Marte la Pluto

Romanii calatoresc de la Prislop la Iasi

Offline Raylisse

  • Meow meow meow!
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3679
  • Reputation: 3
  • Gender: Male
  • Cats
  • Real Name: Morosan Melina Madalina
  • Steam ID: CharlesgarOB
Re: Românii care nu merg la medic vor fi sancţionaţi
« Reply #5 on: 06 April 2015, 19:15:08 »
(Ce treaba are George Enescu :)) ? )
Si ce treaba are acea bacnota cu stirea?
*FACEPALM* Daca ati fi cautat stirea ati fi vazut ca e imaginea pe care au ales sa o puna cei care au site-ul capital.ro -> http://www.capital.ro/romanii-care-nu-merg-la-medic-vor-fi-sanctionati.html
Inainte sa sariti cu gura, zic si eu, cautati, eu nu pun de la mine ca nu am cum, sper sa nu mai vad si in alte topicuri acelasi lucru.
Daca nu va convine va invit pe voi sa postati.

Offline SpyWare_ =D ™

  • Monster Kill.
  • Spam Machine
  • *
  • Posts: 1302
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
Re: Românii care nu merg la medic vor fi sancţionaţi
« Reply #6 on: 07 April 2015, 00:12:17 »
Ce treaba are George Enescu :)) ?
Bancnota lui trebuie sa i-o dai doctorului =]] Si da,sunt de acord.E mai bine asa. :D
Last moment with Paul Walker!




Offline Syder

  • Salut !
  • Spam Machine
  • *
  • Posts: 2186
  • Reputation: 2
  • Gender: Male
  • I love drift !
  • Real Name: Tudorov Alexandru
  • Steam ID: syderalex096
Re: Românii care nu merg la medic vor fi sancţionaţi
« Reply #7 on: 07 April 2015, 12:14:01 »
Nu mi se pare deloc normal ,daca vreau sa merg , merg , daca acum vreau sa imi infig un cutit in cap , asta fac. Nu cred ca ar trebui sa ma oblige cineva sa fac un anumit lucru. Toata lumea are ratiune si stie ce are de facut.
Si ce treaba are acea bacnota cu stirea?

          Idem. Daca eu sunt sanatos tun timp de 3 ani ,nu am nici o raceala nimic , de ce sa merg? Sa le umplu lor buzunarele pe langa multi altii? Bai ma lasi .. daca simt ca ceva e inneregula cu mine , ma duc , plus ca orice om normal la cap face o runda de analize pe an asa ca sa lase prostiile de genul ca demonstreaza in continuare cat de incapabili sunt ( pe langa medicii cu diplomele luate pe spaga. Te duci la medic sanatos , iesi bolnav )
« Last Edit: 07 April 2015, 12:14:42 by Syder »
My YouTube Channel : Click
Vorbesti de mine prin spatele meu ? Inseamna ca viata mea este evident mult mai interesanta decat a ta. Trist , nu ?!

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal