Author Topic:  New admin command suggestion...  (Read 2704 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ScreaM_

  • Senior
  • *
  • Posts: 357
  • Reputation: 15
  • Gender: Male
  • GZS Administrator - SG Senior - LSV Member
  • Real Name: Gjergji Shkembi
  • Steam ID: -
New admin command suggestion...
« on: 02 June 2018, 22:27:29 »
Nickname: ScreaM_

Well i wanted to talk with you guys and get your opinion about a new admin command.I saw a lot of times that when players get muted they use Reputation to keep swearing.Nobody likes to get a swear in his reputation and also reputation remains.So i thought about a new command that will allow/prevent a player to send reputations. I think /enablerep ID and /disablerep ID will be good,but stuntman can think again about the command name.If player swears a lot in reputation admin can use that command.What do you think ??

Offline Old Patato

  • Newbie
  • *
  • Posts: 7
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • Patatos for all :)))
  • Real Name: Eris
  • Steam ID: Dont have one !
Re: New admin command suggestion...
« Reply #1 on: 02 June 2018, 22:30:13 »
Nickname: ScreaM_

Well i wanted to talk with you guys and get your opinion about a new admin command.I saw a lot of times that when players get muted they use Reputation to keep swearing.Nobody likes to get a swear in his reputation and also reputation remains.So i thought about a new command that will allow/prevent a player to send reputations. I think /enablerep ID and /disablerep ID will be good,but stuntman can think again about the command name.If player swears a lot in reputation admin can use that command.What do you think ??
I think it will be a good idea :D.U have really nice ideas!

Offline Adi_Walker

  • Junior
  • *
  • Posts: 68
  • Reputation: 5
  • Gender: Male
  • Advanced VIP
  • Real Name: BIA
  • Steam ID: Adi_Walker
Re: New admin command suggestion...
« Reply #2 on: 02 June 2018, 23:33:16 »
Surely not , this is a stupid idea, exist Other Methods better than this, stuntman can remove the comment...or put textes... ,for exemple : /sendrep [id] (1,2,3) 1-Good player, 2-bad player 3-excelent player, idk,but in my opinion, the comment is useless

« Last Edit: 02 June 2018, 23:34:33 by Adi_Walker »

Offline MinioNN.

  • Full Member
  • *
  • Posts: 168
  • Reputation: 6
  • Gender: Male
  • Operator(8)+Premium VIP(4)
  • Real Name: Valentin, cunoscut ca si minion polandej
  • Steam ID: Polandej69
Re: New admin command suggestion...
« Reply #3 on: 02 June 2018, 23:39:48 »
Dupa mine eu zic ca nu e o idee foarte buna.. e si buna, si naspa.. sa zic motivele :
1. motivul pentru care ideea ar fii buna este ca nu mai poate injura in continuare in reputatii, iar cand un admin intra imediat si nu stie ca eventualul jucator are 4/5, sa nu mai ia kick sau chestii de genul, si nu numai.. in general sa nu se mai injure dupa, sa ramane cu mute-ul si gata, asa noi ar trebuii ori sa-i dam kick ca mna, ori sa-l lasam sa injure ceea ce nu e deloc in regula, aici prefer sa-i dau kick(kick-ul acela de la 4/5..) este pe constiinta lui ce face.
2. motivul pentru care ideea ar fii naspa : jucatorii cu mute nu mai pot da reputatii normale altor jucatori, intrebari sau chestii normale.. nu neaparat toti injura dupa mute.

Concluzia : daca injura prin reputatii iar el are 4/5, ii dam warn sa ia kick si aia este, stie ca va lua warn sau eventual un kick daca mai injura,( kick de la 5/5) , e si o parte buna dar si partea proasta, dar partea proasta e ca nu se mai pot da reputatii, tocmai de asta eu dau contra acestei sugestii. apropo, sugestiile sunt inchise, puteai sa-i dai mesaj lui stuntman in privat, dar banuiesc ca ai vrut sa ne stii parerile.. eu unul sunt contra fix din acel motiv, nu toti injura dupa ce iau mute, sunt unii normali iar cei normali ar fii afectati din aceasta cauza.

Iar daca te-ai referit ca ar fii sa-i dam disable, poate injura odata dar se potoleste..  si daca ar fii asa, tot warn ar lua si ar fii aceeasi chestie, pana sa-i dam noi disable.. deci e cam inutila pe o parte, nu stiu sigur ce zice si de asta am scris 2 chestii diferite..
si cand e sa revina, ii dam warn in continuare si aia e..

Dar si aici ar fii o chestie buna, daca e sa ia kick de la 4/5 prima oara, in timp ce are mute si 4/5, cand revine si mai injura ii dam block la reputatii pentru cateva minute, in ambele cazuri sunt si parti bune, si rele.. nu stiu..

Sau putem face asa.. : daca injura la 4/5 cand are si mute, ii dam warn sa ia kick, daca nu se calmeaza si revine cu reputatii la limbaje, ii blocam accestul la reputatii pentru cateva minute, cam asta ar fii ideea mea in legatura cu asta..

Eu sunt si contra, si pro, deoarece sunt si parti bune, si rele.. dar as fii pro daca ar fii cum am spus mai sus, sa-i dam warn sa ia kick la 4/5 iar cand revine si injura, sa-i blocam accestul.. nu incurcam pe nimeni , prima oara ia kick (inainte de kick, as spune sa-l avertizam ca daca mai injura dupa aceea iar, accesul ii va fii blocat, sa stie omul ce si cum) iar dupa ii blocam accesul dac nu se calmeaza.
« Last Edit: 03 June 2018, 00:57:00 by MinioNN. »


Offline SkyLine.

  • Hero Member
  • *
  • Posts: 644
  • Reputation: 20
  • Gender: Male
  • HeadOperator&Premium VIP
  • Real Name: Alex
Re: New admin command suggestion...
« Reply #4 on: 03 June 2018, 01:40:10 »
Nope, :against:

Stuntman can do this in the simplest way : he can disable the reputation for the muted players (if he can do that).



Offline ScreaM_

  • Senior
  • *
  • Posts: 357
  • Reputation: 15
  • Gender: Male
  • GZS Administrator - SG Senior - LSV Member
  • Real Name: Gjergji Shkembi
  • Steam ID: -
Re: New admin command suggestion...
« Reply #5 on: 03 June 2018, 14:42:18 »
Surely not , this is a stupid idea, exist Other Methods better than this, stuntman can remove the comment...or put textes... ,for exemple : /sendrep [id] (1,2,3) 1-Good player, 2-bad player 3-excelent player, idk,but in my opinion, the comment is useless
No one wants to send shit reputations like those bro, "good player" same like you are talking to kids.I like the actual reputation i just only said a sugestion bro that is very helpful for admins.

Nope, :against:

Stuntman can do this in the simplest way : he can disable the reputation for the muted players (if he can do that).

Thats a good idea too.But there are players that dont swear in reputation so i thought this would be better.

Offline IstuntmanI

  • GZS Owner
  • Administrator
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 15119
  • Reputation: 80
  • Gender: Male
  • Real Name: NcF http://fb.me/cnistor96
  • Steam ID: istuntmani
Re: New admin command suggestion...
« Reply #6 on: 29 August 2018, 03:54:59 »
A separate command just for that isn't nice at all. I guess that it should be somehow combined with the main muting command, but I'm not sure if it should be completely disabled when being muted.

Thanks for giving some attention to this problem. I'll create a poll in the Facebook group for this. I think that the mentioned idea of completely disabling it when muted would be adopted.

:topicclosed:

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal