Author Topic:  [TUT]Cum faci calculatorul mai rapid : Memoria Virtuala  (Read 1291 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline >.marKeLonn.<

  • ησтнιηg ιѕ ιηєνιтαвℓє
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 2922
  • Reputation: 3
  • Gender: Male
  • SUCCES IS MY ONLY MOTHERF*CKING OPTION
  • Real Name: ^ M.J.Z ^ Angelo ^
Nume Tutorial: Cum faci calculatorul mai rapid : Memoria Virtuala
Descriere: Un calculator mai rapid cu putini rami
Download: -
Autor:
Sursa (Link-ul oficial):www.programecalculator.ro
Tutorialul:

Configurarea Memoriei Virtuale pentru o performanță mai bună
Cum modificăm, valorile implicite ale memoriei virtuale:

Click-dreapta pe Computer » Properties » Advanced System Settings » Advanced » Performance » Settings:


apoi continuăm spre:

    Advanced » Virtual Memory » Change:


Ajunși in Virtual Memory, debifăm caseta “Automatically manage paging file size for all drives” și:

    Aflăm care este cantitatea de memorie RAM instalată în calculator
    Înmulțim cantitatea totală de memorie RAM cu 1.5

Cu alte cuvinte, dacă dispunem de un calculator cu 4 GB RAM, deschidem calculatorul și facem următorul calcul:

1024 (MB într-un GB) * 4 (cantitatea totală de memorie RAM în GB) * 1.5 = 6144 = valoarea pe care o vom pune în Custom size, atât la Initial size (MB) cât și la Maximum size (MB):



După scrierea noilor valori, dăm click pe “Set” pentru a le înregistra, apoi facem click pe OK » Apply » OK » OK » Restart Now.
De ce o cantitate fixa pentru memoria virtuala ?

    Setând manual o cantitate fixă pentru memoria virtuală scutim Hard Disk-ul de generarea ei și în consecință, acesta va lucra mai puțin.

Ce se intamplă în cazul în care cantitatea este insuficientă ?

    Fie revenim la “Automatically manage paging file size for all drives”, fie mărim cantitatea de memorie alocată.

Dar… Se poate si mai bine !!!

De fapt, memoria virtuală este un fișier (pagefile.sys) alocat la rădăcina Hard Disk-ului ce poate fi văzut dacă, în Windows Explorer mergem la:

    Organize » Folder and search options » View

și selectăm aici opțiunea Show hidden files, folders or drives și deselectăm Hide protected operating system files (Recomended).

Dacă dispunem de două Hard Disk-uri (nu două partiții) instalate în calculator, alocând acest fișier pe Hard Disk-ul pe care NU este instalat sistemul de operare, obținem un calculator vizibil mai rapid. De ce se întâmplă asta ? Păi chiar e mai simplu decât credeți.

Hard Disk-ul principal (cel pe care este instalat sistemul de operare și programele) lucrează permanent pentru a încărca și descărca librariile DLL, programele, etc. Dacă pe lângă toate astea îl mai punem să mute blocuri între memoria fizică (RAM) și cea virtuală, performanța obținută nu va fi aceeași de care ne-am bucura dacă am încredința această sarcină Hard Disk-ului secundar care, datorită faptului că în majoritatea cazurilor e folosit pe post de cămară (stocarea de fișiere multimedia, documente, copii de siguranță, etc) și nu gestionează nici fișiere ale sistemului de operare nici ale aplicațiilor “pierde vremea aiurea” când, ar putea fain-frumos să pună mâna la treabă pentru a procesa memoria virtuală; va asigur că o va face mult mai bine decât Hard Disk-ul principal.



Pentru a modifica locația fișierului de paginare, urmăm aceeași rută de mai devreme cu mici excepții:

    În Virtual Memory, în Drive, selectăm Hard Disk-ul principal.
    Selectăm caseta No paging file, dăm click pe Set.
    Selectăm Hard Disk-ul secundar.
    Scriem valoarea ce va defini cantitatea de memorie virtuală utilizată, dăm click pe Set.
    OK » Apply » OK » OK » Restart now.

Așa de simplu.

Din păcate, dacă suntem posesori de laptop-uri, puține putem face pentru a stoca fișierul de paginare pe un Hard Disk care să fie în permanență conectat la sistem. În plus, un Hard Disk conectat prin portul USB, nu ne va fi de foarte mare folos datorită vitezei cu care acesta permite transmiterea datelor.
În concluzie

Dacă urmați sfaturile de mai sus, în cazul în care calculatorul dispune de 2 GB de memorie RAM sau mai puțin, performanța calculatorului vostru va crește simțitor. Creșterea performanței se va face simțită și mai mult, dacă se dispune de două Hard Disk-uri.  :)
« Last Edit: 04 September 2014, 15:45:47 by ×X×_vasya_×X× »




" The world is going to judge you no matter what yo do , so live your life the f*cking way you want to " 


Offline Ray

  • Hero Member
  • *
  • Posts: 671
  • Reputation: 1
  • Gender: Female
Re: Cum faci calculatorul mai rapid : Memoria Virtuala
« Reply #1 on: 05 June 2014, 00:19:46 »
Interesant tutorialul si cred ca destul de folositor pentru cei ce au nevoie.

Offline IstuntmanI

  • GZS Owner
  • Administrator
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 15119
  • Reputation: 80
  • Gender: Male
  • Real Name: NcF http://fb.me/cnistor96
  • Steam ID: istuntmani
Re: Cum faci calculatorul mai rapid : Memoria Virtuala
« Reply #2 on: 05 June 2014, 00:21:21 »
Foloseam si eu metoda asta inainte, se simtea o mica diferenta parca. :D

Offline ×X×_vasya_×X×

  • Legend
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 10472
  • Reputation: 1
  • Gender: Male
  • Real Name: vasya
Re: Cum faci calculatorul mai rapid : Memoria Virtuala
« Reply #3 on: 05 June 2014, 07:35:35 »
Interesant tutorial  :-? , cred ca il voi folosi si eu , ty.


"Nu e obligatoriu să fii de acord cu mine. Dar ar fi mai rapid aşa."




Offline Jaw Crusher | Şerban

  • Hero Member
  • *
  • Posts: 503
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • Steam ID: serbanhd
Re: Cum faci calculatorul mai rapid : Memoria Virtuala
« Reply #4 on: 05 June 2014, 09:16:25 »
Foarte bun. o sa folosesc si eu

Offline blacklife

  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 2912
  • Reputation: 7
  • Gender: Male
  • You know, i mean it
  • Real Name: Marius Nicolae
  • Steam ID: STEAM_0:0:67883302
Re: Cum faci calculatorul mai rapid : Memoria Virtuala
« Reply #5 on: 06 June 2014, 00:38:18 »
Am incercat si eu ...
Nu e o imensa diferenta, dar pentru cei cu putini RAMI poate fi o solutie radicala :).
Bun tutorial :).


„Dacă n-ar exista fericirea altora, nu ne-am sinchisi de nefericirea noastră.”   — Marin Preda

Spoiler
Nu, nu mai joc SA-MP, nu mai scriptez, nu mai ofer suport pentru serverul Romania National Trucking cum de altfel nici nu mai sunt '' owner ''.
[close]

Offline Badboy.UndeadArmy™

  • Skilled Gaming Legend
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 9060
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Legends Never Die
  • Real Name: S.B.SZ.
  • Steam ID: badboyundeadarmy
Re: Cum faci calculatorul mai rapid : Memoria Virtuala
« Reply #6 on: 06 June 2014, 16:47:11 »
Eu inca folosesc aceasta metoda.
Interesant tutorial!



Follow me on:
FaceBook
Instagram




Ai nevoie de ajutor? Trimite-mi un PM !
Do you need help? Send me a PM !

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal