Author Topic:  10 expresii pe care NU trebuie să le foloseşti dacă vrei să ai succes  (Read 552 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Raylisse

  • Meow meow meow!
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3679
  • Reputation: 3
  • Gender: Male
  • Cats
  • Real Name: Morosan Melina Madalina
  • Steam ID: CharlesgarOB


[Skilled News] 10 expresii pe care NU trebuie să le foloseşti dacă vrei să ai succes[Skilled News]









Mulţi oameni ar vrea să aibă succes în ceea ce fac, însă există şi câteva reguli care trebuie respectate pentru a reuşi.
Totul ţine de minte, de autosugestie, crede autorul de căţi motivaţionale Barnard Marr, citat de  Business Insider. Acesta crede că un om poate avea succes chiar dacă e un simplu poştaş şi se poate rata chiar dacă ajunge în poziţia de şef.

Pentru a avea succes în ceea ce faci, trebuie să îţi cultivi creierul astfel încât să gândească pozitiv. Iar pentru acest lucru, unul dintre paşii esenţiali pe care îi recomandă sursa citată este evitarea a zece expresii care ne încurcă activitatea.

1. "Asta nu va merge" - chiar dacă un lucru a mai fost încercat şi înainte, nu înseamnă că va eşua şi de data aceasta. A respinge anumite idei fără a le încerca nu reprezintă oamenii de succes.

2. "Nu pot face asta" -  la fel ca în cazul de mai sus, trebuie încercat totul pentru a avea şanse mai mari de reuşită. Exersează, ia-ţi tot ce trebuie, acordă-ţi răgaz şi, ulterior, totul se va termina cu bine.

3. "E imposibil" - rar se întâmplă ca un lucru să fie imposibil, aşa că trebuie să fii foarte atent atunci când ai de făcut ceva şi să nu cazi în capcana negativismului. În loc să spui că e imposibil, deschide-ţi mintea şi vezi cum poţi să faci să fie poisibil.

4. "Nu e corect" - în viaţa reală, lucrurile sunt, de multe ori, nedrepte. Dar, în loc să-ţi plângi de milă, cântăreşte, mai degrabă, oportunităţile pe care le ai şi gândeşte-te cum poţi îmbunătăţi situaţia.

5. "Nu e vina mea" - poate să nu fie vina ta, dar o astfel de frază denotă faptul că preferi să nu-ţi asumi responsabilitatea şi că vrei să dai vina pe altcineva. În loc să te concentrezi pe a stabili vinovatul, mai bine te focusezi pe rezolvarea situaţiei.

6. "S-ar putea să pot să..." - "s-ar putea" nu este cea mai bună alegere într-o frază pentru că, de multe ori, duce la eşec, după cum scrie sursa citată. Când cineva foloseşte această expresie, este clar că nici măcar el nu crede că este capabil.

7. "Nu e treaba mea" - chiar dacă nu intră în atribuţiunile tale, cel mai bine ar fi să nu spui această frază şi să te apuci efectiv de treabă.

8. "Nevoie" - atunci când un şef spune, de exemplu, "am nevoie de", cel mai probabil nu este varianta cea mai bună. Un şef de succes va spune "vreau", mai ales când este vorba despre lucruri necesare pentru ca afacerea să funcţioneze.

9.  "Cred" - adevăraţii lideri nu folosesc această sintagma pentru că denotă nesiguranţă. Liderii folosesc expresii prin care îşi arată că sunt siguri pe ceea ce spun..

10. "O să încerc" - de obicei, oamenii folosesc această exprimare atunci când vor să-şi lase o portiţă de siguranţă. Uneori, în subconştientul lor, se întăreşte ideea că nu-şi vor face treaba, din varii motive.







Sursa: gandul.info

Offline Liberty

  • High-Roller
  • *
  • Posts: 2925
  • Reputation: 28
  • Gender: Male
  • Real Name: Valentin
Înteresant..  :)

Offline Conni

  • Romania National Trucking Fondator
  • Spam Machine
  • *
  • Posts: 1560
  • Reputation: 6
  • Gender: Male
  • Romania National Trucking Fondator
  • Real Name: Alexandru Gabriel
Nu mi se pare normal ca aceste afirmatii sa fie "interzise" . Nu neaparat nu trebuie sa le folosim pentru succes , sunt situatii si situatii
Americanii calatoresc de la Marte la Pluto

Romanii calatoresc de la Prislop la Iasi

Offline Badboy.UndeadArmy™

  • Skilled Gaming Legend
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 9060
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Legends Never Die
  • Real Name: S.B.SZ.
  • Steam ID: badboyundeadarmy
Interesant.E oarecum logic :)



Follow me on:
FaceBook
Instagram




Ai nevoie de ajutor? Trimite-mi un PM !
Do you need help? Send me a PM !

Offline [SG]P1xuletz.xD

  • A D D I C T E D.
  • Legend
  • God
  • *
  • Posts: 7254
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • Todos los Torros.
Interesant :#





Offline RazvanS_

  • Skilled Gaming Members
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 4675
  • Reputation: 0
  • Steam ID: RazvanS_
interesant,si folositor #

Offline blacklife

  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 2912
  • Reputation: 7
  • Gender: Male
  • You know, i mean it
  • Real Name: Marius Nicolae
  • Steam ID: STEAM_0:0:67883302
Zoink's =))
Spoiler
[close]
« Last Edit: 20 April 2015, 16:04:46 by blacklife »


„Dacă n-ar exista fericirea altora, nu ne-am sinchisi de nefericirea noastră.”   — Marin Preda

Spoiler
Nu, nu mai joc SA-MP, nu mai scriptez, nu mai ofer suport pentru serverul Romania National Trucking cum de altfel nici nu mai sunt '' owner ''.
[close]

Offline IstuntmanI

  • GZS Owner
  • Administrator
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 15119
  • Reputation: 80
  • Gender: Male
  • Real Name: NcF http://fb.me/cnistor96
  • Steam ID: istuntmani
Sunt foarte adevarate, cam pe astea le evit si eu la scripting. :))

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal