Author Topic:  [TUT]Ce inseamna si la ce foloseste ROOT pe Android !  (Read 4290 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Chris Black

  • LGBTI Member
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3000
  • Reputation: 2
  • Gender: Male
  • Genius.
  • Real Name: C.R.
  • Steam ID: Unknown
[TUT]Ce inseamna si la ce foloseste ROOT pe Android !
« on: 13 September 2013, 05:09:11 »
ROOT = |?|

<hr>
Atentie, daca nu ai de gand sa citesti tot, sau daca ai de gand sa citesti pe sarite (pe bucati) nici macar sa nu treci de acest rand ! Nici sa nu dai reply, as dori sa dai reply doar daca ai citit intregul articol, si sa fie comentariu ! Nu comentariu gen 'nice, good job, etc' fara sens , 8-| , L-) .
<hr>

Ce este ROOT-ul la un Sistem Android ? Eh, cred ca asta e o intrebare pusa de foarte multe persoane.
Dar inainte sa va explic ce este ROOT-ul as dori sa va spun cateva lucruri despre Sistemul Android in sine.

Un OS Android nu se instaleaza ca si un OS Desktop [Linux/Windows], ci acesta se 'flash-uieste' , adica
este introdus cu forta intr-un chip flash de tip nand care se numeste ROM (read only memory), si sigur
de multe ori o sa auzim termenul ROM (versiune rom, build), deci in acest caz nu este vorba de nand ci de OS in sine
care se flash-uieste pe ROM.

Acuma sa va explic putin ce este ROOT-area, ea este operatiunea prin care un user capata drept deplin asupra memoriei interne
a smartphone-ului, dupa root, userul poate face orice doreste cu OS !
Personal recomandarea mea dupa un ROOT bine reusit, e sa facem un backup dupa OS original ! Chiar daca vom dori sa flash-uim un rom custom sau nu,
termenul folosit pt. aceasta operatiune este Nandroid Backup.

Un Backup simplu adica un backup pt. aplicatii si setari se poate realiza cu app Titanium Backup care se
poate gasi pe Google Store, gratuit ! Dar atentie, aceasta aplicatie necesita root (drepturi depline).

Mai jos voi enumera mai amanuntit avantajele si dezavantajele unui ROOT.

Avantaje:
  • Putem overclock-a procesorul cu ajutorul aplicatiei SetCPU (care logic cere ca androidul sa fiie root-at)
  • Putem descarca din Google Store aplicatiile care nu sunt disponibile (in anumite tari), cu ajutorul aplicatiei Market Enabler (care si ea cere root)
  • Repet: Control total asupra sistemului
  • Abilitatea de a modifica fisierele de sistem, putem inlocui multe parti ale "Android Core" inclusiv:
    • Teme, aplicatii core (harti, calendar, ceas etc), putem dezinstala aplicatii instalate default.
    • Bootloader, imagini de boot.
  • Poti rula aplicatii speciale de care au nevoie de mai mult control asupra sistemului SuperUser (permite aprobarea sau interzicerea acces-ului root la orice program)
  • Task Manager pentru root (permite inchiderea unor aplicatii pe care altfel nu le poti inchide)
  • Aplicatii de Tethering, ca de exemplu: aplicatii pt. Wi-Fi Tethering prin care poti sa transformi telefonul intr-un Router Wireless)
  • Poti face backup la sistem si fisierele acestuia.
  • Vetiputea modifica cache-ul pt. browserul/harti/android market pe SD Card lasand libera memoria interna a telefonului
  • Permisiunea de a muta toate aplicatiile pe SD Card eliberand astfel memoria interna a telefonului.
  • Restartare-a telefonului se va putea face mai usor (nu inchidere/deschidere)
Si cred ca ar mai fi multe, eu am enumerat cele mai importante vazute de mine.

Dezavantaje:
  • Capacitatea de a accepta actualizari OTA (On The Air).
  • Faptul ca altcineva iti controleaza telefonul (prin versiunile de Android ce le vom instala)
  • Daca nu sunteti atenti la ce faceti puteti ajunge la un (Soft Break)
  • Posibilitatea si greseala de a da drepturi de root unor aplicatii periculoase virusi sau aplicatii malware,
    care ar putea sustrage datele user-ului, asta doar daca va instalati in prostie aplicatii pe negru adica care nu
    se afla in Google Store, pt. ca aplicatiile din Google Store sunt verificate si sunt sigure chiar daca au drept de root.

Si cam atat au fost si cu dazavantajele.

Root-area dupa cum cred ca ati observat este gen JailBreak de la iPhone/iPad.
Root-area pe un Android, nu se poate face ori si cum, acesta depinde de Versiunea Androidului si de smartphone.

Cateva aplicatii 'universale' pentru root sunt: Z4ROOT, Unrevoked, Androot, si Framaroot, mare atentie
aceste aplicatii nu pot roota orice dispozitiv, inainte de a incerca, informati-va bine pe pagina principala
a aplicatiei de rootare. Si da exista si root-are manuala.

Cred ca ati observat mai sus ca am scris cuvantul 'SuperUser', acest SuperUser este o aplicatie,
care prin ajutorul ei tu poti permite accesul sau interzice accesul aplicatiilor la root !
Aceasta aplicatie este instalata automat de aplicatiile pt. root, si in alte cazuri se poate instalata si manual,
aplicatia se gaseste pe Google Store gratuit, si mai exista si o alta aplicatie care face fix acelasi lucru pe nume 'SuperSU'


!!!

<hr>
*** Acest articol a fost creat de catre mine (K1ddu, Cristi) ! Toate aceste detalii sunt informatii acumulate si experimentate de-a lungul timpului meu in domeniul Android.
** Acesta a fost primul meu articol pe domeniul Android ! Si sigur voi mai reveni cu alte articole, gen Tutoriale Video facute pe smartphone, si tutoriale text.
* Savurati si cititi cu atentie ^^

<hr>
« Last Edit: 31 August 2014, 17:09:36 by ×X×_vasya_×X× »


Legend



Offline .shadoW

  • Berea fără alcool e ca și femeia fără țâțe.
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3449
  • Reputation: 12
  • Gender: Male
  • F O R D F O C U S
  • Real Name: S E B I
  • Steam ID: sh4d00W
Re: Ce inseamna si la ce foloseste ROOT pe Android !
« Reply #1 on: 13 September 2013, 05:11:33 »
nice ..... Chiar daca nu am momentan android ma intereseaza xD Good Job





Offline Bogdan ✖️

  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 4312
  • Reputation: 0
  • Gender: Male
  • ZEW
  • Real Name: Bogdan
  • Steam ID: -
Re: Ce inseamna si la ce foloseste ROOT pe Android !
« Reply #2 on: 13 September 2013, 09:17:19 »
Cred ca o sa ma mai documentez mai mult despre 'ROOT' si cred ca o sa-l folosesc candva . :d

Când vezi o afacere de succes înseamnă că cineva a luat o decizie curajoasă.

Offline danee940

  • Hero Member
  • *
  • Posts: 805
  • Reputation: 4
  • Gender: Male
  • Real Name: Daniel
Re: Ce inseamna si la ce foloseste ROOT pe Android !
« Reply #3 on: 13 September 2013, 10:20:03 »
Sincer telefonul meu are root dar totusi am invatat cate ceva de aici (foarte folositor articol)...Eu vad mai multe avantaje decat dezavantaje. Daca esti atent la ce descarci (ce necesita root) atunci nu prea se poate intampla nimic...

Intrebare: Nu stiu daca poti sa raspunzi, dar la noul update de superuser (android 2.3.6/Gingerbread) nu se poate da update la su binary! Nu doar la mine, am mai citit si nimeni nu poate...

« Last Edit: 13 September 2013, 14:55:38 by Casper »

Offline IstuntmanI

  • GZS Owner
  • Administrator
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 15119
  • Reputation: 80
  • Gender: Male
  • Real Name: NcF http://fb.me/cnistor96
  • Steam ID: istuntmani
Re: Ce inseamna si la ce foloseste ROOT pe Android !
« Reply #4 on: 13 September 2013, 13:29:45 »
Quote
Permisiunea de a muta toate aplicatiile pe SD Card eliberand astfel memoria interna a telefonului.
OMG :x

Tare as face root, am mai incercat, dar nu mi-a iesit. =)) Si nu mai vreau sa incerc ca cine stie ce-i fac. X_X

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal