Author Topic:  Platforma lui Ciolos - #Romania100  (Read 1491 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ActiON_

  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3187
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Real Name: Cozmiuc Alexandru Andrei
Platforma lui Ciolos - #Romania100
« on: 17 October 2016, 20:34:17 »
Stiu ca acest forum nu e destinat discutiilor de natura politica si/sau juridica, dar in fond e vorba de viitorul tarii noastre. In plus, acest topic e postat intr-o sectiune destinata discutiilor de orice gen, asa ca nu vad nicio problema. :) As vrea sa purtam o discutie serioasa si o dezbatere ampla.

Ce este #Romania100? Dupa cum spune si premierul pe Facebook, e o platforma care contine mai multe dorinte si masuri/idei concrete luate sau care se doresc a fi luate pana la centenarul Marii Uniri (1 decembrie 2018).
Accesati site-ul www.ro100.ro pentru a citi intreaga platforma. Daca doriti, puteti semna si o petitie pentru a sustine aceasta platforma (petitia e in subsolul paginii web). Pana la acest moment s-au strans in jur de 5000 de semnaturi (de mentionat ca postarea de pe Facebook-ul premierului a venit in jurul orei 19:20).

Ce mi s-a parut interesant la aceasta platforma? Faptul ca s-au spus lucrurilor pe nume, s-au luat masuri concrete, se dau idei concrete si multe altele. Ceea ce partidele nu au reusit sa faca. In plus, prin aceasta platforma se promoveaza dezvoltarea Romaniei prin locuri de munca, ci nu prin populisme.

Eu cred ca Ciolos este cel mai bun premier de la Revolutie incoace. Pacat ca e posibil sa ne despartim de el in decembrie. ATENTIE! E posibil sa revina la putere condamnatii penali. Asta a spus si Ciolos. Si are dreptate.

#GoCiolos


Ai vreo problema/nelamurire in legatura cu forumul nostru? Citeste acest topic si daca nu ai gasit raspunsul potrivit, da un reply!

Offline Liberty

  • High-Roller
  • *
  • Posts: 2925
  • Reputation: 28
  • Gender: Male
  • Real Name: Valentin
Re: Platforma lui Ciolos - #Romania100
« Reply #1 on: 17 October 2016, 20:58:13 »
Wow, nu am citit chiar tot, dar este interesant ce scrie.
« Last Edit: 18 October 2016, 06:40:07 by #Liberty »

Offline IstuntmanI

  • GZS Owner
  • Administrator
  • Cyborg
  • *
  • Posts: 15119
  • Reputation: 80
  • Gender: Male
  • Real Name: NcF http://fb.me/cnistor96
  • Steam ID: istuntmani
Re: Platforma lui Ciolos - #Romania100
« Reply #2 on: 17 October 2016, 23:46:38 »
Eu cred ca Ciolos este cel mai bun premier de la Revolutie incoace. Pacat ca e posibil sa ne despartim de el in decembrie. ATENTIE! E posibil sa revina la putere condamnatii penali. Asta a spus si Ciolos. Si are dreptate.
Asta cred si eu. Premier ca el nu cred ca vom mai avea curand. Eu am avut o parere pozitiva despre el inca de la inceput. As vrea sa continue sa ne fie premier. Avem nevoie de asa ceva. E un om de cuvant.

Imi plac ideile lui. Eu il sustin. :))

Offline #Master.

  • Senior
  • *
  • Posts: 293
  • Reputation: 1
  • Gender: Male
  • Low Society
  • Real Name: Mosu
Re: Platforma lui Ciolos - #Romania100
« Reply #3 on: 18 October 2016, 16:59:07 »
Acest forum nu e destinat discuțiilor politice, dar cei care vor sa vadă si altceva referitor la discuții de genul, e bine venit topicul. Se vede ca mai sunt si alții care nu se gândesc doar la ei si vor sa vadă si cuvântul altor persoane, ce ar face ei daca ar putea sa schimbe ceva, si vad ca sunt persoane. 5000 e un nr mic dar daca vor exista schimbări vor veni si mai multi ;)
"Romania National Trucking, este mai mult decat un simplu server, noi suntem uniti, ca o familie, si uniti o sa fim mereu .."


Offline ActiON_

  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3187
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Real Name: Cozmiuc Alexandru Andrei
Re: Platforma lui Ciolos - #Romania100
« Reply #4 on: 18 October 2016, 19:16:40 »
Acest forum nu e destinat discuțiilor politice, dar cei care vor sa vadă si altceva referitor la discuții de genul, e bine venit topicul. Se vede ca mai sunt si alții care nu se gândesc doar la ei si vor sa vadă si cuvântul altor persoane, ce ar face ei daca ar putea sa schimbe ceva, si vad ca sunt persoane. 5000 e un nr mic dar daca vor exista schimbări vor veni si mai multi ;)

Acum sunt in jur de 37000 de semnaturi (diseara cred ca se fac 40000).

Si eu am semnat, fiindca eu cred in Romania lui Ciolos. :)


Ai vreo problema/nelamurire in legatura cu forumul nostru? Citeste acest topic si daca nu ai gasit raspunsul potrivit, da un reply!

Offline .shadoW

  • Berea fără alcool e ca și femeia fără țâțe.
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3449
  • Reputation: 12
  • Gender: Male
  • F O R D F O C U S
  • Real Name: S E B I
  • Steam ID: sh4d00W
Re: Platforma lui Ciolos - #Romania100
« Reply #5 on: 18 October 2016, 21:15:10 »
Sincer sa fiu ma cam enerveaza putin acesti premieri tehnocrati. De ce ? Protestul camionagiilor privind pretul asigurarii RCA care teoretic trebuia sa fie 6.500 de lei dar s-a ajuns la 7.500 de lei. Ce mă deranjeaza cel mai tare este pretul RCA de la masina mea, 600 de lei pe un an si 330 de lei pentru jumatate de an țin sa precizez ca masina nu e trecuta pe numele meu ci pe tatal meu. Am inteles de la broker ca masina e considerată nouă ?! WTF masina e din 2006.





Offline ActiON_

  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3187
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Real Name: Cozmiuc Alexandru Andrei
Re: Platforma lui Ciolos - #Romania100
« Reply #6 on: 18 October 2016, 21:26:22 »
Sincer sa fiu ma cam enerveaza putin acesti premieri tehnocrati. De ce ? Protestul camionagiilor privind pretul asigurarii RCA care teoretic trebuia sa fie 6.500 de lei dar s-a ajuns la 7.500 de lei. Ce mă deranjeaza cel mai tare este pretul RCA de la masina mea, 600 de lei pe un an si 330 de lei pentru jumatate de an țin sa precizez ca masina nu e trecuta pe numele meu ci pe tatal meu. Am inteles de la broker ca masina e considerată nouă ?! WTF masina e din 2006.


Eu nu cred ca tehnocratii sunt de vina in totalitate pentru asta. Subliniez, in totalitate.
Pai sa ne gandim... Cine stabileste pretul RCA-ului? ASF. O institutie care, dupa parerea mea, e puternic politizata (chiar daca nu e vizibil). Domnu' Misu ar fi trebuit sa isi prezinte demisia de multa vreme.
E clar ca tarifele RCA nu sunt stabilite dupa niste criterii bine definite. Taxa ar trebui sa fie in concordanta cu salariile din Romania.

Intr-adevar, tarifele RCA sunt super abuzive. La fel si taxa de timbru (care se va scoate in cel mai scurt timp, datorita unei decizii a UE).


Ai vreo problema/nelamurire in legatura cu forumul nostru? Citeste acest topic si daca nu ai gasit raspunsul potrivit, da un reply!

Offline .shadoW

  • Berea fără alcool e ca și femeia fără țâțe.
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3449
  • Reputation: 12
  • Gender: Male
  • F O R D F O C U S
  • Real Name: S E B I
  • Steam ID: sh4d00W
Re: Platforma lui Ciolos - #Romania100
« Reply #7 on: 18 October 2016, 21:48:08 »

Eu nu cred ca tehnocratii sunt de vina in totalitate pentru asta. Subliniez, in totalitate.
Pai sa ne gandim... Cine stabileste pretul RCA-ului? ASF. O institutie care, dupa parerea mea, e puternic politizata (chiar daca nu e vizibil). Domnu' Misu ar fi trebuit sa isi prezinte demisia de multa vreme.
E clar ca tarifele RCA nu sunt stabilite dupa niste criterii bine definite. Taxa ar trebui sa fie in concordanta cu salariile din Romania.

Intr-adevar, tarifele RCA sunt super abuzive. La fel si taxa de timbru (care se va scoate in cel mai scurt timp, datorita unei decizii a UE).

Bine ca si pentru taxa de mediu am scos din buzunar 300 de euro, n-au putut sa o scoata mai repede.





Offline ActiON_

  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3187
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Real Name: Cozmiuc Alexandru Andrei
Re: Platforma lui Ciolos - #Romania100
« Reply #8 on: 18 October 2016, 22:29:37 »
Bine ca si pentru taxa de mediu am scos din buzunar 300 de euro, n-au putut sa o scoata mai repede.

Interesele unora au impiedicat scoaterea acesteia.



Ai vreo problema/nelamurire in legatura cu forumul nostru? Citeste acest topic si daca nu ai gasit raspunsul potrivit, da un reply!

Offline #Master.

  • Senior
  • *
  • Posts: 293
  • Reputation: 1
  • Gender: Male
  • Low Society
  • Real Name: Mosu
Re: Platforma lui Ciolos - #Romania100
« Reply #9 on: 18 October 2016, 23:20:33 »
Pana nu vad puțină decapitare nu se vor face prea multe schimbări. Prin taxele astea se fura exagerat de mult si cine știe ce o sa mai bage. Nu mai zic ce de săracile păduri si de animale, ca mor din cauza ca vor sa facă hidrocentrale pentru a obține curent electric si noi avem curent cat sa dam la inca o tara ca asta.
"Romania National Trucking, este mai mult decat un simplu server, noi suntem uniti, ca o familie, si uniti o sa fim mereu .."


Offline .shadoW

  • Berea fără alcool e ca și femeia fără țâțe.
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3449
  • Reputation: 12
  • Gender: Male
  • F O R D F O C U S
  • Real Name: S E B I
  • Steam ID: sh4d00W
Re: Platforma lui Ciolos - #Romania100
« Reply #10 on: 20 October 2016, 20:25:32 »
Woop RCA wooop woop RAC-u nost'. Scumpire cu + 30% la autovehiculele cu capacitate cilindrica de 1.200 respectiv 1.400 cmc detinute de persoanele cu varste intre 31 si 40 de ani. Ma gandesc acuma la masima mea cu capacitatea cilindrica de 1.600 cmc cât va fi pretul RCA, poate 600 de lei pe jumatate de an.





Offline ActiON_

  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3187
  • Reputation: 17
  • Gender: Male
  • Real Name: Cozmiuc Alexandru Andrei
Re: Platforma lui Ciolos - #Romania100
« Reply #11 on: 20 October 2016, 20:59:22 »
Woop RCA wooop woop RAC-u nost'. Scumpire cu + 30% la autovehiculele cu capacitate cilindrica de 1.200 respectiv 1.400 cmc detinute de persoanele cu varste intre 31 si 40 de ani. Ma gandesc acuma la masima mea cu capacitatea cilindrica de 1.600 cmc cât va fi pretul RCA, poate 600 de lei pe jumatate de an.

Nefiind prea familiarizat cu termenul de RCA, am cautat pe net sa vad ce inseamna. Fiind o polita obligatorie, de ce exista aceste criterii la baza calcularii taxei? In Germania nu exista asa ceva (cred), insa sunt sigur ca inmatricularea nu costa imens. De mentionat ca masinile pe care le-a avut tatal meu acolo au avut capacitatea cilindrica a motorului destul de mare, iar inmatricularea nu costa mai mult de 20-30 de euro. In fine.


Ai vreo problema/nelamurire in legatura cu forumul nostru? Citeste acest topic si daca nu ai gasit raspunsul potrivit, da un reply!

Offline .shadoW

  • Berea fără alcool e ca și femeia fără țâțe.
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3449
  • Reputation: 12
  • Gender: Male
  • F O R D F O C U S
  • Real Name: S E B I
  • Steam ID: sh4d00W
Re: Platforma lui Ciolos - #Romania100
« Reply #12 on: 20 October 2016, 23:15:11 »
Nefiind prea familiarizat cu termenul de RCA, am cautat pe net sa vad ce inseamna. Fiind o polita obligatorie, de ce exista aceste criterii la baza calcularii taxei? In Germania nu exista asa ceva (cred), insa sunt sigur ca inmatricularea nu costa imens. De mentionat ca masinile pe care le-a avut tatal meu acolo au avut capacitatea cilindrica a motorului destul de mare, iar inmatricularea nu costa mai mult de 20-30 de euro. In fine.

In Germania sunt mari aceste asigurari RCA dar raportat la salariile lor e mic. In Italia de exemplu la o masina cu motor de 1.2 pretul RCA-ului e de ~700 de euro dar in caz ca ti s-a defectat masina pe sosea vin cei de la depanare iti ridica masin si ti-o duc pana la primul service unde firma de asigurare iti plateste reparatiile. In concluzie noi platim mult dar nu ne alegem cu nimic.





 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal