Author Topic: WTA Prima reacţie a Denisei Allertova, după victoria în faţa Simonei Halep: "Acum...  (Read 305 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Raylisse

  • Meow meow meow!
  • Legend
  • High-Roller
  • *
  • Posts: 3679
  • Reputation: 3
  • Gender: Male
  • Cats
  • Real Name: Morosan Melina Madalina
  • Steam ID: CharlesgarOB


[Skilled News] Prima reacţie a Denisei Allertova, după victoria în faţa Simonei Halep: "Acum pot să respir"[Skilled News]









Denisa Allertova (22 ani, 74 WTA) a furnizat joi surpriza zilei la turneul de categorie International de la Guangzhou, eliminând-o pe principala favorită, Simona Halep, în minimum de seturi, scor 6-4, 6-3, în 74 de minute. Reprezentanta Cehiei a repetat prestaţia inspirată din primul tur al US Open-ului, atunci când îşi trecea în palmares prima victorie în faţa unei jucătoare de top 10 prin succesul - tot în două seturi - împotriva ibericei Carla Suarez Navarro.

"Mă simt minunat, pentru că tocmai am câştigat împotriva Simonei Halep - este o jucătoare mare, aflată pe locul 2 în lume. Acum pot să respir", au fost primele cuvinte ale cehoaicei, la finalul partidei, potrivit wtatennis.com. "Nu ştiu cum am câştigat, m-am concentrat pe fiecare punct, am încercat să nu mă uit cine se află de partea cealaltă a fileului. Am încercat să mă concenrez asupra mea şi a jocului meu. Am luptat pentru fiecare punct şi a funcţionat. Acum, sunt foarte fericită", a explicat Allertova pentru site-ul oficial al circuitului feminin.

"A fost primul meu meci împotriva unei jucătoare de asemenea calibru, chiar dacă la US Open am jucat împotriva Carlei Suarez Navarro, tot jucătoare de Top 10 şi am bătut-o. Dar este prima dată în viaţă când reuşesc o asemenea victorie", a conchis sportiva descrisă ca "star în ascensiune cu serviciu gigant" de reprezentanţii WTA. Pentru Allertova, duelul cu Simona Halep a fost primul împotriva unei adversare din Top 5, iar potrivit anumitor surse, victoria ei este a şaptea cea mai mare surpriză a anului 2015, pe baza cotelor oferite la început de meci de bookmakerii caselor de pariuri.
Denisa Allertova nu şi-a ascuns nici un moment entuziasmul în momentul în care a aflat că va juca împotriva liderului mondial în ceea ce priveşte victoriile pe suprafaţă rapidă, în 2015, chiar înainte de startul duelului direct. "Sunt foarte fericită că am şansa să joc cu Halep, este o sportivă uimitoare. Este numărul 2 mondial, aşa că voi lupta pentru fiecare punct", declara sportiva din Cehia la finalul optimilor.







Sursa: prosport.ro

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal